Najnowsze

Najnowsze

Komunikat dla alergików. Łagodnie do przyszłego roku

Na obszarze całego kraju zakończyło się już pylenie roślin. W pogodne dni w powietrzu atmosferycznym unosić się mogą jeszcze pojedyncze ziarna pyłku ambrozji, bylicy, nawłoci i traw, nie będzie to jednak stanowiło jakiegokolwiek zagrożenia dla osób uczulonych na alergeny pyłku roślin.

Zima coraz bliżej Polski

Do ataku zimy, mimo że mamy dopiero wczesną jesień, doszło we wtorek w Rumunii i w stolicy Rosji. Powód? Temperatury dużo poniżej średniej zamieniają opady deszczu w opady białego puchu.

To będzie tydzień przymrozków. Jesień nas nie rozpieszcza

Jesień zadomowiła się w Polsce już na dobre: noce są coraz dłuższe, jest znacznie chłodniej, nad ranem pojawiają się przymrozki. Jakich temperatur możemy spodziewać się w ciągu kilku kolejnych dni? Z pewnością niezbyt wysokich. Wszyscy, którzy muszą wcześnie rano opuszczać swoje mieszkania powinni pomyśleć już o ciepłej kurtce, szaliku i czapce.

Cholera zbiera śmiertelne żniwo w Meksyku

Po rekordowych powodziach meksykańskie służby ratunkowe są w stanie najwyżej gotowości z powodu możliwości wybuchu epidemii cholery. Jak dotąd zmarła już jedna osoba, a ponad 30 nadal przebywa w szpitalach. Ostatni raz do podobnego zdarzenia doszło w 2001 roku.

Mekong zalewa Kambodżę. Stolica pod wodą

Liczba ofiar powodzi w Kambodży wzrosła do co najmniej 30. Kataklizm spowodowały ulewne monsunowe deszcze, które doprowadziły do podniesienia poziomu rzeki Mekong - informują lokalne służby zarządzania kryzysowego.

Fizycy: czarna dziura ma "włosy", którymi czepia się Wszechświata

Dotychczasowe hipotezy o czarnych dziurach są proste i nieskomplikowane - to obiekt ściągający i pochłaniający bezpowrotnie wszystko, nawet światło. Jednak najnowsze badania sugerują, że ta teoria jest niepełna, zaś czarna dziura jest otoczona wiązkami fal grawitacyjnych. Obserwacje fizyków z Triestu mogą podważyć dotychczasowe teorie.

Wybrzeże Szkocji równie ważne jak rafy koralowe

Międzynarodowy zespół naukowców ocenił, że ochrona ekosystemów oceanicznych nie może skupiać się tylko na wybranych lokalizacjach. Według badaczy należy całkowicie zmienić podejście i nie kierować się liczbami zagrożonych gatunków w danym rejonie, lecz ich wpływem na ekosystem.

Wielkanocna dieta: małe, ale smaczne szczury

Naukowcy odkryli, że głównym źródłem białka w diecie mieszkańców Wyspy Wielkanocnej na Pacyfiku wcale nie były ryby czy skorupiaki. Były nim... szczury. Naukowcy dowiedli tego badając szczątki ludzi, którzy zamieszkiwali wyspę około 800 lat temu.

Mazurscy ratownicy zamykają sezon. Od teraz żeglarze są zdani na siebie

W minionym sezonie ratownicy udzielili pomocy 641 osobom, z których 95 wymagało hospitalizacji, podało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Stacjonujące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich karetki wodne zakończyły w poniedziałek tegoroczną służbę ratunkową. Od poniedziałku każdy wypływa na własną odpowiedzialność.

Życie na Ziemi starsze o 700 mln lat?

Tlen pojawił się w atmosferze o 700 mln lat wcześniej niż dotychczas sądzono - ustalili naukowcy. Takie wyniki prowadzą do powstania szeregu nowych pytań na temat ewolucji.

Korki na orbicie. "Wkraczamy w nową erę"

Amerykański statek towarowy Cygnus musiał ostatnio opóźnić cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby ustąpić pierwszeństwa rosyjskiemu Sojuzowi wiozącemu astronautów. Ponieważ przybywa prywatnych operatorów usług kosmicznych, w otoczeniu ISS robi się coraz bardziej tłoczno. - Wkraczamy w nową erę kosmiczną - komentuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Asteroida przeleciała blisko Ziemi. Wykryli ją zaledwie kilka godzin wcześniej

Około 15-metrowa asteroida podobna do obiektu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem, minęła Ziemię w nocy z piątku na sobotę. Rosyjscy naukowcy wykryli ją na kilka godzin przed tym, zanim przeleciała w bliskim sąsiedztwie naszej planety. Poruszała się w odległości mniejszej niż wysokość orbity satelitów geostacjonarnych.