Najnowsze

Najnowsze

20-metrowe fale u wybrzeża Chin. Fitow coraz bliżej

Najwyższy - czerwony alert obowiązuje od soboty w Chinach z powodu tajfunu Fitow, który ma uderzyć w wybrzeże w niedzielę wieczorem lub poniedziałek rano. Jego nadejście zapowiadają ogromne, nawet 20-metrowe fale. Chińskie władze ewakuowały z obszarów przybrzeżnych kilka tysięcy ludzi i wezwały wszystkie statki do powrotu do portów.

"Wydaje mi się, że wjeżdżam wprost w tornado"

Zniszczone lotnisko, poprzewracane samochody i drzewa wyrwane z korzeniami - takie widoki zarejestrował świadek, który przejechał szlakiem tornada, jakie przeszło przez Nebraskę. To tylko jedna z trąb powietrznych, jakie w piątek nawiedziły również Dakotę Południową i Iowa. Rannych zostało 15 osób.

Wysłali w kosmos banknoty

Z lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w podzielonogórskim Przylepie w przestrzeń okołoziemską została wyniesiona sonda. W urządzeniu, które zbudował Robert Górny, znalazły się m.in. banknoty.

Tylko na północy warunki nie dopiszą

Niemal w całym kraju aura będzie sprzyjać podróżującym. Najbardziej pogodnie będzie na wschodzie i południu kraju. Jedynie na północnym zachodzie zmotoryzowani muszą się liczyć z mokrymi drogami.

Dziki wykopały granaty moździerzowe

W Puszczy Białowieskiej dziki wykopały niewypały z okresu II wojny światowej. Zwierzęta najprawdopodobniej szukały w ziemi smakołyków, ale zamiast tego natrafiły na granaty moździerzowe. O zagrożeniu poinformowali turyści, którzy odkryli pociski podczas spaceru.

Stratosferyczne sprzężenie zwrotne ociepla nam klimat

Para wodna znajdująca się w stratosferze przyczynia się do wzrostu temperatur - dowodzą nowe badania prowadzone na Texas A&M University. Według uczonych czym wyższa temperatura, tym więcej wody w stratosferze, a to z kolei prowadzi do tego, że na Ziemi robi się jeszcze cieplej.

Mroźne poranki na waszych zdjęciach

Poranne przymrozki nie dziwią już nikogo, zwłaszcza tych, którzy nad ranem mogą ich doświadczyć. Internauci na bieżąco monitorują zjawiska atmosferyczne i przesyłają nam zdjęcia różnych zjawisk na Kontakt 24 i Kontakt Meteo. Tym razem prezentujemy mroźne poranki.

Uderzenie wiązki protonów przeżył jeden człowiek. W Wielkim Zderzaczu nie miałby szans

"Błysk jaśniejszy niż tysiąc słońc" i zero bólu zapamiętał z momentu wypadku rosyjski naukowiec Anatolij Bugorski. To jedyny na świecie człowiek, który przeżył uderzenie wiązki protonów w radzieckim akceleratorze. Specjaliści pracujący przy sto razy silniejszym Wielkim Zderzaczu Hadronów zapewniają, że skutków ewentualnego wypadku w tym urządzeniu nie poznamy, bo tam człowiek na drodze rozpędzonych cząstek po prostu nie może się znaleźć.

Skłonność do obżarstwa mamy w genach?

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili eksperyment, w którym zbadali, czy przejadanie się jest w jakikolwiek sposób uwarunkowane genetycznie. Potrzebowali na to czterech lat i 1 200 świń. Wreszcie udało im się opracować wnioski. Okazuje się, że istnieje gen, który odpowiedzialny jest za przejadanie.

Cieszmy się babim latem, listopad będzie ponury

W październiku czekają nas ostatki rozpogodzeń. Od listopada przyjdzie chłodna i ponura jesień. Błękitne niebo przykryją grube chmury Stratus. Dlatego meteorolog TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek, zachęca korzystania z ostatków babiego lata.

Metr śniegu w październiku. "To nie jest normalne"

Silna śnieżyca przetoczyła się wczoraj nad centralną częścią Gór Skalistych. Tysiące mieszkańców zostało bez prądu, a z powodu ataku śniegu zamkniętych zostało wiele dróg. - Takie opady śniegu nie są normalne - komentują meteorolodzy.

Świetna łączność między półkulami mózgu. Zadecydowała o geniuszu Einsteina?

Albert Einstein w wieku zaledwie 26 lat opublikował kilka prac przełomowych dla fizyki, w tym tę zawierającą szczególną teorię względności. Innych naukowców od lat fascynuje fenomen jego inteligencji. Według najnowszych badań kluczem do tego sekretu mogło być wyjątkowo dobrze rozwinięte połączenie między półkulami mózgu noblisty.

Coraz więcej zarażonych cholerą. Za epidemię winią żołnierzy ONZ

Minęły ponad trzy lata od wybuchu epidemii cholery na Haiti, a mieszkańcy wyspy ciągle zmagają się z chorobą. Liczba ofiar stale rośnie. Obecnie władze podają, że zmarło już 8 tys. osób, a zainfekowane są setki tysięcy innych ludzi. Mieszkańcy winą ze tę epidemię obarczają ONZ.

Astronauci pstrykali "focie z rąsi", zanim to stało się modne

Moda na fotograficzne autoportrety nazywane "selfie" zatacza coraz szersze kręgi. Śledząc doniesienia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, moglibyśmy powiedzieć, że dotarła już nawet w kosmos. "Dotarła" to jednak niewłaściwe słowo, bo nawet szybki wgląd w archiwa NASA pokazuje, że astronauci wykazywali się sporą inwencją w tej kwestii na długo przed erą portali społecznościowych i aparatów w telefonie.

Doba z wyżem znad Ukrainy

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem wyżu znad Ukrainy, jedynie na północnym zachodzie w ciągu dnia zaznaczy się płytka zatoka niżowa.

Krople wody opierają się grawitacji. Dzięki nim energię pozyskamy z atmosfery

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) zauważyli, że kropelki wody, które spadają na specjalną powierzchnię, a następnie na niej "podskakują", przenoszą ładunek elektryczny. Eksperci twierdzą, że ich odkrycie doprowadzi do powstania bardziej wydajnych elektrowni, w których będzie wykorzystywany nowy sposób pozyskiwania energii - z atmosfery.

Ta ryba jest warta 10 mln dolarów. "Można było zainwestować w edukację"

Chińska wyspa Yangzhong może pochwalić się nietypowym tarasem widokowym - ogromną rzeźbą w kształcie ryby rozdymki. Składająca się z prawie 9 tysięcy miedzianych płytek konstrukcja stoi 15 pięter nad ziemią i stała się lokalną atrakcją jeszcze przed otwarciem. Niektórzy chwalą, inni zaś bardzo krytykują inwestycję za 10 milionów dolarów, która w nocy błyszczy kolorowymi światłami.

Alarm w Luizjanie i na Florydzie. Karen wciąż zyskuje na sile

Tropikalna burza Karen to pierwszy cyklon w tym sezonie, który zagraża południowemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Według prognoz, może ona przekształcić się w huragan. Mieszkańcy szykują się na nadejście niszczycielskiego żywiołu, a władze wydają ostrzeżenia pogodowe.

Pogoda na weekend: chłód nieco odpuści

W weekend w większości kraju będzie dość pogodnie, jedynie na zachodzie lokalnie może słabo pokropić. Najważniejsze jednak, że według prognozy pogody w sobotę i niedzielę lekko się ociepli - miejscami termometry pokażą nawet 17 st. C.

Pierwsza zima tej jesieni. W Radomiu -5,9 st. C

"Brr..., ale zimno" - piszą na Kontakt 24 internauci i przesyłają zdjęcia obrazujące sytuację pogodową piątkowego poranka. Czas jeszcze nie zmieniony, a pierwsze oznaki zbliżającej się zimy już widać. Nie ma co się oszukiwać - rano bez szalika i czapki ani rusz z domu.

Ujarzmiona moc przyrody: nowa edycja "Dobrych Klimatów" na antenie TVN Meteo

Siły zgromadzone w przyrodzie można spożytkować na nasz użytek, z korzyścią dla środowiska i... domowego budżetu. Jak to zrobić? Wszystko zostanie wyjaśnione w nowej edycji programu "Dobre Klimaty" w TVN Meteo. Już w piątek o godz. 19.05 zapraszamy do inteligentnego domu nad Jeziorem Czorsztyńskim.