Najnowsze

Najnowsze

Zmiana warty i ogień olimpijski. Na ISS szykują się intensywne dni

Trójka astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyła krótki przelot Sojuzem, rozpoczynając tydzień intensywnych przygotowań do zmiany warty na ISS. Karen Nyberg, Luca Parmitano i Fiodor Jurczikin wrócą na Ziemię dwa dni po przylocie zmienników. Zabiorą ze sobą przywiezioną przez nich pochodnię olimpijską, która w międzyczasie zdąży zaliczyć kosmiczny spacer.

Odpowiednio dobrana muzyka może zmniejszyć ból

- Nie każdy maluch musi lubić muzykę, jeśli jednak będzie chciał czegoś posłuchać to z pewnością będzie to dla niego korzystne - podają naukowcy. Okazuje się bowiem, że muzyka wywiera wpływ na organizm dzieci. Odpowiednio dobrane utwory uspokajają tętno najmłodszych i zmniejszają ból.

Potrójne słońce nad jednym z chińskich miast

Mieszkańcy chińskiego miasta Chifeng w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna zaobserwowali niezwykłe zjawisko. Wokół Słońca pojawił się barwny pierścień przypominający tęczę, a na nim dwa dodatkowe słońca.

Wspólnie z psem przemierzyli Himalaje

500 km przebytych w 55 dni pieszo to nie lada wyczyn. Ranga tego sukcesu wzrasta, jeśli okazuje się, że w wędrówce udział brał również pies. Dwoje ludzi i Diuna (samica czechosłowackiego wilczaka) wiosną tego roku wspólnie przemierzyli Himalaje.

Deszczowy tydzień: od wtorku znowu opady

Do Polski od zachodu wkracza front atmosferyczny, a wraz z nim strefa opadów. Dlatego w ciągu najbliższego tygodnia będziemy musieli pamiętać o parasolach. Maksimum opadów wystąpi w niedzielę, według prognoz spadnie wtedy do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Woda zalała centralne regiony Argentyny

Jedna osoba nie żyje, jedna uważana jest za zaginioną, a ponad 50 zostało ewakuowanych po tym, jak ulewne deszcze i silne burze przeszły przez centralne regiony Argentyny.

Na Pomorzu Zachodnim może padać intensywnie

W przeważającej części kraju będzie dziś pochmurno i deszczowo, dlatego kierowcy podróżujący po polskich drogach powinni zachować szczególną ostrożność. Pogoda nie utrudni jazdy tylko na drogach południowego wschodu.

Fragmenty 80 przyczep "latały po okolicy"

Przerwane linie energetyczne, powalone drzewa, zniszczone budynki, uszkodzonych 80 mieszkalnych przyczep kempingowych. Tak wygląda bilans silnej nawałnicy, która przeszła w nocy z czwartku na piątek przez część Ohio. Niektórzy z mieszkańców skarżą się, że żywioł zniszczył dorobek ich życia.

Kosmiczne Halloween. Widzicie czarownicę?

Jędze, duchy, wampiry i inne niezwykłości to główne symbole Halloween, czyli anglosaskich obchodów wigilii dnia Wszystkich Świętych. I właśnie na okolicznościowy psikus z tej okazji wygląda opublikowane przez NASA zdjęcie, na którym układ gwiazd i gazowych obłoków przypomina profil kosmicznej wiedźmy. Jednak mgławica IC 2118 naprawdę tak wygląda i dlatego nosi nazwę Głowa Czarownicy.

Złota jesień przegra z pluchą. Będzie mokro i wietrznie

W nadchodzących dniach przypomni o sobie mniej przyjemna strona jesieni. Przydadzą się parasole, bo czeka nas sporo deszczu zwłaszcza w niedzielę i środę. Warto też zadbać o dobrą ochronę przed wiatrem, który ma się wzmagać z dnia na dzień i w połowie tygodnia osiągać prędkość nawet 90 km/h.

Nagła powódź w Teksasie. Przez noc spadło nawet 380 l deszczu

Nagła powódź sparaliżowała Teksas. Po gwałtownej ulewie poziom wody w lokalnych rzekach i potokach wzrósł nawet kilkukrotnie. W zalanym Austin wielu mieszkańców najbardziej zagrożonych jest ewakuowanych do tymczasowych schronów w szkołach i kościołach.

Budynki chwiały się nawet 500 km dalej. Trzęsienie ziemi u wybrzeża Chile

Budynki w stolicy Chile zatrzęsły się w czwartek pod wpływem trzęsienia ziemi, jakie nastąpiło u wybrzeży kraju. Jak poinformowały amerykańskie służby geosejsmiczne USGS, epicentrum wstrząsów ocenianych na 6,6 stopni w skali Richtera znajdowało się 500 km od Santiago. Nie ma doniesień o ofiarach i szkodach.

Drakula w Halloween straszy za 1300 euro. Na pamiątkę możemy kupić jego krew

By spędzić cztery dni w zamku legendarnego wampira należy zapłacić 1100 euro. Za tygodniowy pobyt na zamku w Branie, miejscowości, w której niegdyś żył Wład Palownik, którego postać była inspiracją dla książkowego wampira, zapłacimy tylko 200 euro więcej. W turystycznej ofercie Transylwanii jest także możliwość uczestnictwa w egzekucji czarownicy lub rytualnego zabicia wampira w miejscowości Segieszów.

Pogoda pomoże kierowcom. Ale nie na północy

Pogodowe utrudnienia czekają dziś zmotoryzowanych w północnej i północno-zachodniej Polsce. W drugiej części dnia drogi zrobią się tam mokre od deszczu. W pozostałych regionach pogoda będzie sprzyjać podróżom, jedynie rano miejscami mogą utrzymywać się mgły.

Prognoza pogody na dziś: może się chmurzyć, na północy popada

W dniu Wszystkich Świętych w większości regionów pogoda nie będzie dawać się we znaki. Na południu kraju można liczyć na sporą dawkę słońca, w centrum będzie ono czasowo znikać za chmurami. Jedynie mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski wychodząc z domu, powinni zabrać parasole.

Astronomiczne atrakcje na listopadowym niebie: rój meteorów, zaćmienie Słońca i kometa stulecia

Miłośnicy astronomii w listopadzie nie będą się nudzić - w listopadzie czeka ich kilka wielkich atrakcji. Nad Atlantykiem już w niedzielę będzie można oglądać zaćmienie Słońca, a warunki do obserwacji planet w każdym miejscu na Ziemi będą doskonałe. To nie koniec atrakcji - w listopadzie niebo rozświetlą także cztery komety oraz spadające gwiazdy - meteory z roju Leonidów.

Świetna pogoda na wyjazdy, fatalna na powroty

Czwartkowy wieczór i noc zapewnią bardzo dobre warunki wszystkim wyruszającym w trasę. Również w piątek zmotoryzowani nie będą mieli wiele powodów do narzekań - deszcz może wtedy utrudnić jazdę tylko na północy kraju. W Zaduszki jednak pogoda się pogorszy, a podczas niedzielnych powrotów kierowcom we znaki dadzą się deszcz i wiatr.

Wybierz się w 3-minutowy lot nad Marsem

Szczyt najwyższego wulkanu, dno najgłębszego kanionu, kratery uderzeniowe. Te, ale nie tylko, szczegóły krajobrazu Czerwonej Planety możemy dokładnie obejrzeć dzięki trwającej już dekadę misji sondy Mars Express. W tym czasie okrążyła ona Marsa ponad 12 tys. razy. Zgromadzone przez ten czas materiały umożliwiają nam trwającą trochę ponad trzy minuty wirtualną wycieczkę po Marsie.

Ziemia ma pozasłonecznego bliźniaka

Bliźniaczo podobna do Ziemi okazała się egzoplaneta odkryta w gwiazdozbiorze Łabędzia. Kepler-78b ma nie tylko podobny rozmiar jak nasza planeta, lecz także posiada podobne proporcje żelaza i skał. Choć to jeden z kluczowych warunków potencjalnie sprzyjających życiu, jego rozwój i przetrwanie uniemożliwiają piekielne temperatury panujące na powierzchni planety.