Najnowsze

Najnowsze

Robo-kot szybki i zwinny jak żywy kot

W ciągu sekundy potrafi przebiec dystans równy 7-krotnej długości swojego ciała, jest przy tym stabilny i bardzo zwrotny. W przyszłosci może ratować życie. Mowa o robo-kocie, czyli robocie wzorowanym na kocie.

Szybki przyrost masy daje wyższe IQ

Noworodki, które w pierwszym miesiącu życia szybko przybierają na wadze, mają wyższe IQ w późniejszym życiu, dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe karmienie w pierwszych tygodniach. Duża ilość pokarmu, jaką przyjmą dzieci, będzie procentowała zwłaszcza, gdy maluchy rozpoczną edukację, podkreślają badacze.

Pirocumulus: "ciepła" chmura wysoka na 11 km

Do napędu potrzebuje ognia. Jest wysoka na kilka, a nawet kilkanaście kilometrów i zdecydowanie wygrywa w rankingu najgorętszych chmur. Mowa o pirocumulusie widocznym na zdjęciu. Wielki obłok uchwycił z satelity spektroradiometr MODIS.

Wisła w rejonie Płocka znów przybiera

O 21 cm przekroczyła stan alarmowy Wisła w Kępie Polskiej. Przybór rzeki obserwowany jest na całym obszarze powiatu płockiego, a w siedmiu tamtejszych gminach od ponad tygodnia utrzymywane jest pogotowie przeciwpowodziowe. Według prognoz rzeka będzie tam przybierać jeszcze przez dobę, a Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uspokaja, że poza lokalnymi podtopieniami spowodowanymi przez opady nie ma zagrożenia powodziowego.

Plaże w hafcie, tiulu i welwecie. Tak wyglądały przed wojną

Czy to Kalifornia, czy Międzyzdroje - na plaży nie może zabraknąć szyku. Tak dziś, jak i wczoraj. Hafty, welwety, tiule obficie rozpościerały się na piaskach przed II wojną światową. A ponieważ styl retro nadal jest w modzie, poniżej zatem garść inspiracji opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Tydzień po powodzi wciąż walczą z wodą

Słoneczna pogoda wsparła mieszkańców i ochotników pracujących przy sprzątaniu bawarskiego Deggendorfu. Położone u ujścia Izary do Dunaju miasto zostało poważnie zalane podczas przejścia fali powodziowej. Chociaż minął już ponad tydzień, woda jeszcze nie wszędzie ustąpiła, więc cenna jest każda para rąk do pomocy.

Pierwsza fala upałów na południu. I pierwsze ofiary temperatur

Zaczyna się pierwsza tegoroczna fala upałów - ostrzegają włoscy synoptycy. Według prognoz w tym tygodniu temperatury na Półwyspie Apenińskim sięgną nawet 35 st. C i mogą dać się we znaki ludziom, którzy nie przestawili się jeszcze na letni skwar. Świadczą o tym tragiczne przypadki z minionego weekendu - z powodu gorąca zmarło dwóch mężczyzn.

Włosi tną ceny za opalanie

Włoskie kurorty ruszają do walki o klienta. Plaże tanie albo tańsze niż dotąd - pod takim hasłem przebiegną tegoroczne wakacje. Na wielu plażach oferuje się bilety wstępu i wypożyczenie parasoli i łóżek do opalania już nie na cały dzień, ale ze zniżką, na godziny. Dzięki takim ofertom, zapewniają właściciele plaż, można zaoszczędzić nawet 50 procent wydatków.

Już tylko 38 st. C. Temperatura wreszcie spadła

Do 38 st. C spadła temperatura w Pakistanie. To niewyobrażalna ulga dla milionów ludzi, po trwającej ponad cztery tygodnie fali potwornego gorąca, w skutek której setki osób zmarły. Zniszczyła także tysiące hektarów upraw. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że to jeszcze nie koniec upałów w tym roku. Winne ma być globalne ocieplenie.

Drogi zaleje słońce. Na południu pokropi

Poniedziałkowa aura niemal w całym kraju będzie sprzyjać zmotoryzowanym. Jedynie na południu przelotnie popada i może zagrzmieć. Na pozostałych obszarach kraju ma być pogodnie i sucho, ale kierowcy powinni pamiętać o ochronie oczu przed oślepiającym światłem słonecznym.

Samolot na słońce krok od pokonania Stanów Zjednoczonych

Ma rozpiętość skrzydeł jumbo jeta i waży tyle co mały samochód. Mowa o samolocie napędzanym wyłącznie energią słoneczną - Solar Impulse. W niedzielę ukończył swój czwarty i przedostatni etap lotu z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA, wylądował w Waszyngtonie.

Kolejna barka załata wyrwę w wale? Niemcy dwie już zatopili

Spektakularne zatopienie dwóch barek nie wystarczyło, by zatkać gigantyczną dziurę w wałach powodziowych na Łabie. Woda wciąż przelewa się przez 20 metrową wyrwę. Sztab kryzysowy Saksonii-Anhaltu zdecydował, że trzecia barka powinna rozwiązać problem.

"W pogodzie zdarzyć może się wszystko"

Prognoza szesnastodniowa jest typowo letnia. Duża zmienność temperatury powietrza, jej wahania, świadczą o tym, że nadchodzące dwa tygodnie będą cechowały się dużą zmiennością pogody, ale w ramach normalnych dla polskiego lata.

Ponad połowa ptaków zagrożona wyginięciem

Zagrożonych wyginięciem jest od ćwierci do nawet połowy wszystkich gatunków ptaków na Ziemi - donosi "New Scientist". Naukowcy zbadali wpływ na zmian klimatycznych na życie zwierząt. Według nich trzeba podjąć szybkie kroki ochronne lub zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zahamować globalne ocieplenie.

DNA nie można opatentować. Odkrywczyni genów BRCA: "To fantastyczna informacja"

- Jestem zachwycona - powiedziała w wywiadzie dla "New Scientist" genetyk Mary-Claire King, komentując decyzję amerykańskiego Sądu Najwyższego, który zniósł patenty na ludzkie DNA. Badaczka w latach 90. odkryła i opisała geny, których mutacja zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. Wkrótce potem koncern Myriad Genetics opatentował te sekwencje genów i zmonopolizował rynek testów je wykrywających.

Ziemia zatrzęsła się w Meksyku

Ziema zatrzęsła się w Meksyku z siłą 5.8 st. w skali Richtera - podały amerykańskie służby geologiczne. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy państwa, Mexico City.

Chorwacja: odcięta od świata wieś i podtopione miasta

Wylała przepływająca przez wschodnią część Chorwacji rzeka Drawa i podtopiła zabytkową miejscowość Osijek. Na pomoc mieszkańcom przybyło wojsko, które pomagało walczyć z podtopieniami mieszkańcom z najniżej położonych terenów. Fala wezbraniowa zmierza teraz do Wukowaru, gdzie poziom wody w Dunaju podnosi się z godziny na godzinę.

Transportowiec i aneks mieszkalny w jednym. Albert Einstein dołączył do ISS

Z dokładnością do kilku centymetrów 20-tonowy Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420-tonowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczył na stację blisko 2479 kg ładunku. Pozostanie do niej przyłączony prawie do końca października, dzięki czemu załoga ISS będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię.

Prognoza pogody na dziś: dużo słońca

Niedziela będzie pogodna i bardzo słoneczna. Przelotne opady mogą pojawić się tylko na północnym wschodzie, ale nie powinny dać się nam we znaki. Słupki rtęci wskażą nawet 28 st. C. Na taką temperaturę mogą liczyć mieszkańcy Podkarpacia.

Zatopili barki, żeby załatać wyrwę w wale

Władze Saksonii-Anhaltu poleciły w sobotę zatopić dwie dwie ciężkie barki, żeby załatać dziurę w wale przeciwpowodziowym na Łabie w Fischbeck. Wdzierająca się przez nią woda zatapiała kolejne miejscowości w okolicach Tangermuende. Kilka tysięcy osób zostało ewakuowanych, zagrożony jest zabytkowy romański klasztor.

Uczą sokoły gniazdować na drzewach

One traktują tę sztuczną klatkę swoje własne gniazdo - mówi sokolnik o pisklętach sokoła wędrownego, które z całą swoją "siedzibą" zostały umieszczone wysoko na sośnie. Przez trzy tygodnie pod obserwacją ludzi będą się przyzwyczajać do nadrzewnego domu, a potem zaczną poznawać życie na wolności. Wszystko to dla odbudowy populacji tego skrajnie zagrożonego gatunku.