Niedźwiedź Iwo w 21 dni pokonał aż 393 km! Z Polski dotarł na Węgry, a potem znów wrócił do kraju.
15 maja pisaliśmy i niezwykłej wędrówce niedźwiedzia Iwo, który w tydzień pokonał 120 km - z Polski do Węgier. Tu znajdziesz poprzednia historię wędrówki.
Wielka wędrówka niedźwiedzia
Miś do Węgier dotarł 3 maja, tam spędził tydzień. Następnie zwierzę zawróciło w stronę naszego kraju. 11 maja dotarło na Słowację. Już 19 maja wieczorem niedźwiedź przekroczył granicę Ukrainy z naszym krajem. Przez całą wędrówkę Iwo pokonał 393 km, i to w zaledwie 3 tygodnie.
"Iwo był prawdopodobnie pierwszym niedźwiedziem z obrożą GPS, który pojawił się na Węgrzech. Po kolejnym tygodniu spędzonym w tym kraju, zawrócił na północ i 11 maja był już na Słowacji. Następnie zmienił kierunek wędrówki na północno-wschodni i rozpoczął zdumiewającą wyprawę przez Słowację. Wczoraj wieczorem (19.05.2015), po pokonaniu prawie 190 km od momentu opuszczenia Węgier, dotarł do Polski, na Podkarpacie, w rejon sąsiadujący z Ukrainą" - napisano na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. "W trakcie 190-kilometrowej wędrówki przez wschodnią Słowację Iwo przemieszczał się głównie nocami, aby unikać kontaktu z ludźmi."
Niebezpieczna wyprawa
Iwo przemieszczał się bardzo niebezpieczną trasą, wiodącą wieloma drogami i przez miasta. Zdarzyło mu się nawet przepłynąć przez sztuczny zbiornik - Wielką Domasę na rzece Ondawa na Słowacji.
W 2014 roku Iwo został odłowiony w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wtedy też została założona mu obroża z GPS-em. Urządzenie przesyła informacje o miejscu pobytu na telefon komórkowy. Dzięki temu badacze mogą śledzić trasę niedźwiedzia. Obroża rozepnie się i spadnie za około rok.
Badania nad populacja niedźwiedzia
Wędrówka niedźwiedzia dała naukowcom dużo odpowiedzi na temat populacji tych zwierząt w Karpatach. Dotychczas nie przypuszczano, że zwierzęta ze wschodnich i zachodnich Karpat mogą się spotkać.
Poza tym, Iwo może niedługo pobić rekord wędrówki. Najdłuższy dystans pokonany przez europejskiego niedźwiedzia ze Skandynawii wynosił 467 km.
Autor: mab/map / Źródło: tatromaniak.pl