Najnowsze

Najnowsze

Pogoda na 16 dni: gorące lato prawie bez przerwy

Za nami pierwsze dwa tygodnie lipca i chyba można powiedzieć, że całkiem udane, bo z małymi wyjątkami było na ogół bardzo ciepło albo nawet gorąco. Przed nami druga połowa miesiąca, który w statystykach pogodowych jest najczęściej najcieplejszym miesiącem roku w naszym klimacie.

Einstein się mylił? Prędkość światła w próżni może nie być stała

Profesor James Franson z Uniwersytetu w Maryland w USA poruszył świat fizyki, zamieszczając artykuł w czasopiśmie "New Journal of Physics", w którym twierdzi, że prędkość światła w próżni jest mniejsza niż powszechnie się uważa. Naukowiec podważa tym samym ogólną teorię względności, którą stworzył Albert Einstein.

Gigantyczna salamandra wypełzła na drogę

To nie była zwykła podróż na uczelnię. Pewien Japończyk w drodze na zajęcia spotkał wielką... salamandrę. Napotkany płaz znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Powody do narzekania kierowcy znajdą tylko na wschodzie Polski

Na większości tras warunki drogowe będą dobre - jazdy nie uprzykrzą ani opady deszczu ani burze. Wyjątkiem będą obszary na województwach przy wschodniej granicy. Kierowcy planujący podróż w tych stronach powinni nastawić się na utrudnienia w postaci ograniczonej przyczepności oraz zredukowanej widzialności.

Ciepło w Grecji, upalnie w Izraelu. A we Włoszech nadal burze

W wielu kurortach na świecie synoptycy prognozują piękną pogodę. Najcieplejszym miejscem będzie wybrzeże śródziemnomorskie w Izraelu, tam termometry wskażą 43 st. C. Podobne upały przewidywane są w Egipcie. Burze pojawią się nad Zatoką Meksykańską, w części Francji i Włoch.

Mokro nad morzem, pogodnie w górach

Synoptycy prognozują, że w niedzielę najsłoneczniejszym regionem Polski będzie słabo zachmurzone górzyste południe kraju. Pogodnie będzie także w kilku warmińsko-mazurskich miejscowościach - w pozostałych będzie pochmurno, deszczowo i co gorsza - burzowo. Zmokną także wczasowicze nad polskim morzem.

Trzęsienie ziemi czy meteoryt? Ustalono zasięg tsunami na Bałtyku, ale skąd się ono wzięło?

Naukowiec z Pomorskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Andrzej Piotrowski, znalazł dowody na potwierdzenie przekazów kronikarzy, którzy pisali o tsunami na Bałtyku. Fala została nazwana przez nich Morskim Niedźwiedziem, ze względu na pomruk, który towarzyszył wodzie wdzierającej się na ląd. Wydarzenia te miały miejsce w 1497 roku oraz w drugiej połowie XVIII wieku.

Masz Androida? Na Kujawach nie pobłądzisz

Instalując bezpłatną aplikację na urządzeniach mobilnych można zaplanować malownicze wycieczki, które pokażą nam wyjątkowe miejsca w ośmiu parkach krajobrazowych w województwie kujawsko-pomorskim. Aplikacja wytyczy nam szlaki piesze, rowerowe i kajakowe.

Czeka nas astronomiczny hat trick: superksiężyc zaświeci trzy razy z rzędu

W tym roku część letnich wieczorów uatrakcyjni nam efektowne zjawisko. Podczas trzech kolejnych pełni na niebie zalśni wyjątkowo duży, bliski i jasny superksiężyc. Ponieważ pierwszy raz pojawi się akurat w weekend kończący piłkarskie mistrzostwa świata, w pełni uprawnione wydaje się zapożyczenie sportowej terminologii i nazwanie tej serii astronomicznym hat trickiem.

Chiński cud natury. Powódź zamienia wodospad w turystyczną atrakcję

W Chinach zaczął się sezon powodzi. Wodospad Hukou w tym czasie jest jedną z największych atrakcji turystycznych, która przyciąga ludzi z całego świata. Nieprzerwanie padające deszcze i zamknięta śluza sprawiają, że poziom wody gwałtownie rośnie, powodując, że miejsce to staje się niezwykle malownicze.

Deszcz i burze będą dokuczać kierowcom

Zmotoryzowanych czeka dziś trudny dzień. W większości kraju drogi będą mokre i śliskie od deszczu, który może też osłabiać widzialność. Na dodatek synoptycy zapowiadają burze, podczas których we znaki mogą dać się silne porywy wiatru i lokalne gradobicia.

Prognoza pogody na dziś: szaro i deszczowo. Znowu zagrzmi

Sobotnia prognoza pogody nie jest zachwycająca - w większości kraju czeka nas pochmurny i deszczowy dzień z kolejnymi burzami. Na pogodną aurę mogą liczyć jedynie mieszkańcy kilku zachodnich regionów. Zmęczonych gorącem powinny ucieszyć temperatury - nie przekroczą 25 st. C.

Miejska wyspa ciepła: powszechne i coraz bardziej uciążliwe zjawisko

Miejska wyspa ciepła to zjawisko meteorologiczne, które charakteryzuje się wyższą temperaturą panującą w mieście niż na innych okolicznych terenach. Wpływa ona na zmianę ważnych czynników, takich jak temperatura, pochłanianie promieniowania słonecznego bądź jego odbijanie (albedo), spadek prędkości wiatru oraz obniżenie wilgotności powietrza. Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Yale w Connecticut po raz pierwszy pokazują, dlaczego miejska wyspa ciepła (MWC) jest zjawiskiem powszechnym i jak może ona wpłynąć na zdrowie mieszkańców aglomeracji.

Burze ominą tylko nieliczne polskie kurorty

W wielu polskich kurortach turyści mogą spodziewać się burz i zachmurzonego nieba. Temperatura wahać się będzie od 16 st. C w Czorsztynie, Zakopanem, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Muszynie, Krynicy-Zdroju i w Tymbarku do 25 st. C w Iwoniczu-Zdroju.