Najnowsze

Najnowsze

Trudno będzie uniknąć mokrych dróg

Zmotoryzowani od samego rana będą narażenie na jazdę po mokrych od deszczu drogach. W strefie słabych opadów znajdzie się większość kraju. Na nieco lepsze warunki mogą liczyć podróżujący po południowych i południowo-zachodnich województwach.

Prognoza pogody na dziś: znowu potrzebne będą parasole

Wtorek zdominuje pochmurna aura ze słabymi opadami deszczu. Parasole przydadzą się w większości regionów, tylko wzdłuż zachodniej i południowej granicy ma być sucho. Nie powinniśmy marznąć, za to we znaki może dawać się niekorzystny biomet.

Troje rannych, dziesiątki tysięcy bez prądu. Wichury ciągle powodują szkody

Prawie 5 tys. interwencji strażaków, ponad 400 uszkodzonych dachów, troje rannych i dziesiątki tysięcy osób pozbawionych dostaw prądu to skutki wichur, które od weekendu nękają Polskę. W poniedziałek wieczorem najtrudniejsza sytuacja panowała na Warmii, Mazurach i Pomorzu, gdzie prąd nie dociera ogółem do prawie 20 tys. odbiorców. W wielu województwach także trwają próby usunięcia powalonych drzew i prace naprawcze sieci energetycznych.

"Święty Graal" astrofizyków odkryty. To ostatni element układanki Einsteina

"Zmarszczki" na czasoprzestrzeni, czyli fale grawitacyjne w końcu zaobserwowane - ogłosili w poniedziałek naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zjawisko w teorii przewidział już niemal wiek temu Albert Einstein i jest uważane za ostatni element układanki - wiedzy o tym, jak powstał Wszechświat i jak się przekształcał. To odkrycie może być dla astrofizyków jak Święty Graal - komentuje Reuters.

Merkury kurczy się z zimna. "Planeta straciła 2-4 km średnicy"

Satelity krążące dookoła Merkurego - najmniejszej i najbliższej Słońcu planety w Układzie Słonecznym - wykazały, że przez ostatnie 4 miliardy lat obiekt stracił sporo ze swojej objętości z powodu utraty ciepła. Badacze podkreślają, że zmiany - choć niewielkie względem rozmiarów całej planety - wystarczą, by cały obiekt zmienił swoje rozmiary o kilka kilometrów.

Nowe zdjęcie Głowy Małpy. Hubble znów patrzy w tę stronę

Astronomowie uchwycili w podczerwieni narodziny gwiazd w mgławicy oddalonej od nas o 6,4 tys. lat świetlnych. Malownicze zdjęcie zrobione w lutym, NASA opublikowała teraz. Wszystko w ramach świętowania 24 rocznicy pracy teleskopu Hubble'a na orbicie okołoziemskiej.

Możemy czuć się źle. Winny skok ciśnienia i kapryśne przedwiośnie

Mało kto lubi poniedziałki, ale jeśli ten dzisiejszy komuś wydaje się szczególnie trudny do zniesienia, śmiało może za to obwinić pogodę. We znaki dadzą się najpierw niskie wartości, a potem gwałtowny wzrost ciśnienia, a do tego musimy znosić ponurą, deszczową i wietrzną aurę. - Ten cały koszyk nieprzyjemności jest bardzo ciężki do udźwignięcia dla naszego organizmu - przyznaje prezenterka TVN Meteo Maja Popielarska.

Kolejne wstrząsy. Ewakuacja, ale bez paniki

Silny wstrząs wtórny o sile 6,2 odnotowano w poniedziałek nad ranem u północnych wybrzeży Chile. To następstwo niedzielnego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,7 w skali Richtera. Eksperci nie przewidują zagrożenia tsunami, ale względu na możliwość niewielkiego wzrostu poziomu morza ewakuowano mieszkańców wybrzeża w rejonie epicentrum.

Robaczy Księżyc na pożegnanie zimy

Mimo pochmurnej i wietrznej aury, sporo spojrzeń minionej nocy skierowało się na niebo. Przyciągnął je tam pełny krąg księżyca. To ostatnia pełnia tej zimy, nazywana Pełnią Robaczego Księżyca.

Prognoza pogody na dziś: wiatr nie odpuści. Szaro i mokro

Pochmurna, deszczowa i z niskim ciśnieniem - poniedziałkowa pogoda nie dostarczy powodów do zachwytu. Nieprzyjemne wrażenie będzie pogłębiał utrzymujący się silny wiatr, którego porywy na północy kraju mogą dochodzić do 90 km/h. Temperatury nie przekroczą 12 st. C.

Ekstremalny mecz w wichrze i deszczu. "To tylko podniosło atrakcyjność"

Silny, porywisty wiatr i zacinający deszcz nie zniechęciły piłkarzy Sparty Oleszna i Orła Przerzeczyn Zdrój, którzy w niedzielę zmierzyli się na meczu piłakrskim. "Dla prawdziwych zapaleńców warunki pogodowe nie mają żadnego znaczenia" - skomentował Casimirus, który na Kontakcie Meteo zamieścił zdjęcia z tego spotkania. Potwierdzili to kibice, którzy również nie przestraszyli się pogody.

W Paryżu autem pojadą co drugi dzień. Zdecydują numery rejestracyjne

W poniedziałek na ulice Paryża wyjadą tylko samochody i motocykle z numerem rejestracyjnym zakończonym cyfrą nieparzystą - zdecydował francuski rząd. Ma to pomóc w walce z gęstym smogiem, który już piąty dzień z rzędu utrzymuje się nad stolicą Francji. Ci, którzy będą próbowali używać auta częściej niż co drugi dzień, muszą liczyć się z karą grzywny.

Po wichurach szkody jak po Ksawerym

Setki powalonych drzew, zerwane dachy i linie energetyczne, zniszczone auta, a także utrudnienia na drogach – to bilans wichur, które od soboty przechodzą nad Polską. Według rzecznika komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej "skala szkód jest porównywalna z jednym z dni, kiedy nad Polską szalał orkan Ksawery".

Czekają nas wahania ciśnienia

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu znad Białorusi i związanych z nim frontów atmosferycznych.

Jaki 16 marca, taka Wielkanoc?

Przeglądałam przysłowia o pogodzie na marzec, bo lubię poradzić się mądrości ludowej. I czego się dowiedziałam? Otóż HILARY (16 marca) zapowiada, jaka pogoda na Wielkanoc przypada. To ja dziękuję bardzo za takie święta!

Śledzą przeprawę rekina przez Atlantyk. Ciężarna samica wskaże tajny azyl?

Pierwszy przypadek żarłacza białego, który przepłynął z jednej strony Atlantyku na drugą, zarejestrowali badacze z organizacji Ocearch. Przypuszczają, że samica Lydia, którą śledzą dzięki specjalnemu satelitarnemu nadajnikowi, jest ciężarna i doprowadzi ich do terenów wybieranych przez rekinie matki na "porodówki" i "żłobki". To byłby przełom, bo narodzin tych zwierząt dotąd nie udało się zaobserwować.