Najnowsze

Najnowsze

Jak długo na Marsa? Od kilku minut do kilkuset dni

Ile czasu trwałaby podróż na Marsa? To pytanie nurtuje wielu entuzjastów astronomii. Okazuje się jednak, że trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od mnóstwa czynników. Między innymi od wzajemnego położenia Ziemi i Marsa oraz od możliwości technologicznych.

Stan alarmowy na Wiśle. Rzeka przybiera 1-2 cm na godzinę

- Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu (woj. mazowieckie) przekroczył stan alarmowy. Lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim, w poniedziałek od rana kruszą lód w rejonie Płocka - informuje Dagmara Kobla-Antczak rzeczniczka starostwa płockiego.

Wulkaniczny pył blokuje dostęp światła. To może popsuć lato w Europie

- Potężne wybuchy wulkanów ze strefy tropikalnej przynoszą chłodne i deszczowe lata w Europie - donoszą naukowcy. Wszystkiemu winne są niewielkie cząsteczki pyłów i aerozoli, które blokują dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. W ostatnich miesiącach odnotowywanych jest coraz więcej erupcji wulkanów z pacyficznego pierścienia ognia. Czy rok 2014 będzie "rokiem bez lata"?

Ptaki palą się w locie nad elektrownią słoneczną

Największa amerykańska elektrownia słoneczna, zdolna zaspokoić potrzeby około 140 tysięcy gospodarstw, którą wybudowano za ponad dwa miliardy dolarów, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla przelatujących nad nią ptaków. Lustra skupiające promienie słońca generują temperaturę, która topi pióra.

Drogi na ogół suche. Miejscami silniej powieje

W ciągu dnia pogoda sprzyjać będzie kierowcom. Niemal w całym kraju pojawiać się będą przejaśnienia i rozpogodzenia. Według prognoz niewielkie utrudnienia pojawią się jedynie na południowym wschodzie i północnym zachodzie kraju.

Ulewy ustały, a wody nadal przybywa. Teraz wypływa spod ziemi

Choć pogoda w Wielkiej Brytanii uległa poprawie - ustąpiły ulewy i niebo się rozpogodziło - to w 16 hrabstwach wciąż obowiązują ostrzeżenia przed powodzią i spodziewany jest wzrost poziomu wód. Sytuacja utrzyma się najprawdopodobniej jeszcze przez kilka miesięcy - zapowiadają eksperci. To wina nagromadzonych w glebie wód gruntowych, których poziom jest rekordowo wysoki. Postanowiono podjąć jednak syzyfową pracę wypompowywania wody z zalanych obszarów.

W starciu z Kosmosem nie mamy szans. "To nie jest pokojowe miejsce"

Co takiego zmieniło się od czasu wydarzeń z Czelabińska? - Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że Ziemia jest częścią Kosmosu, a Kosmos to nie jest miejsce stabilne. To nie jest miejsce pokojowe - mówi dr Tomasz Rożek, fizyk. Prócz tego zainicjowano szereg pomysłów na doskonalenie systemu ostrzegania przed niebezpieczeństwem płynącym z Kosmosu, bo jak na razie w walce z planetoidami jesteśmy zupełnie bezradni.

Zima w Niemczech: 22 st. C na plusie

W sobotę w Bawarii termometry wskazały 22 st. C. Mieszkańcy skorzystali z pogodnej aury i wypoczywali na zewnątrz. W parkach pojawiło się sporo ludzi, a na ścieżki rowerowe wyjechali entuzjaści jednośladów.

Ziemia zapadła się w Hemel Hempstead

Pod jednym z domów w miejscowości Hemel Hempstead - znajdującym się na północny zachód od Londynu - zapadła się ziemia. W efekcie powstało potężne zapadlisko. W obawie o życie okolicznych mieszkańców policjanci zarządzili ewakuację okolicznych domów.

Znowu wichura, sztorm i ulewy. Ale pogoda ma się poprawić

Dwie osoby zginęły z powodu burzowego frontu przechodzącego od nocy przez Wielką Brytanię. Wiatr osiągający prędkość blisko 130 km/h i silne ulewy nasiliły zagrożenie powodziowe i problemy, z którymi część kraju zmaga się od blisko dwóch miesięcy. Kolejny atak gwałtownej pogody powoduje poważne zniszczenia, awarie sieci energetycznej, chaos na drogach i kolei.

Robili kanalizację, znaleźli kieł mamuta

Na niezwykły skarb natrafili robotnicy w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Podczas prac ziemnych wykopali spory fragment kła mamuta. Według specjalistów z miejskiego muzeum, skamielina ma co najmniej 10 tys. lat.

Atak huraganowego wiatru. Sto tysięcy Francuzów nie ma prądu

Około 100 tys. ludzi na zachodzie Francji zostało pozbawionych prądu przez atak huraganowego wiatru, którego prędkość dochodziła nawet do 140 km/h. Wichura oraz towarzyszące jej intensywne opady deszczu to skutki oddziaływania niżu Ulla. Po ulewach wiele miejsc zagrożonych jest powodzią.

Deszczowo na północy, słonecznie na południu. Pogoda dzieli Europę

Chociaż w okolicach północno-zachodniej Europy ubyło ośrodków niżowych, nadal dominują tam fronty atmosferyczne odpowiadające za nieprzyjemną i powodującą liczne problemy pogodę. W sobotę w tej części kontynentu utrzymają się rozległe strefy opadów i silny wiatr. W znacznie lepszej sytuacji będą skąpane w słońcu południowe kraje.

Wyjątkowo uciążliwa zima: 70 cm śniegu spadło na Maryland, Wielkie Jeziora skute lodem

Wschodnie Wybrzeże USA odkopywało się w piątek ze śniegu, którego w ciągu czterech dni spadło w wielu miejscach ponad 60 cm. Najnowszy atak zimy spowodował co najmniej 21 ofiar śmiertelnych oraz pozbawił prądu ponad pół miliona gospodarstw domowych i firm. Tegoroczna zima jest tak surowa, że pięć położonych na pograniczu USA i Kanady Wielkich Jezior Północnoamerykańskich po raz pierwszy od 20 lat zamarzło niemal w całości.