Najnowsze

Najnowsze

Ziemskie bieguny niedostępności. Nowe miejsca do zdobycia?

Ziemia ma co najmniej kilka biegunów. Poza tymi najbardziej znanymi, geograficznymi, wyróżnia się również m.in. bieguny niedostępności. To miejsca, które niby niczym się nie wyróżniają, jednak odległość, w jakiej znajdują się od lądu lub oceanów (w zależności od rodzaju powierzchni) jest imponująca.

Na El Nino jeszcze poczekamy? Szanse na rok bez anomalii rosną

Szanse na pojawienie się El Nino w tym roku spadły do 58 procent. Jeszcze w lipcu sięgały one ok. 80 proc. Skąd taka tendencja? Eksperci tłumaczą, że wszystkiemu winna jest atmosfera i to, że zależności między gazową powłoką naszej planety a oceanem są dość słabe.

Wenecja pod wodą. Carrara sprząta po powodziach

Ulewy kolejny dzień nękają Włochów. Nawalne deszcze wyrządziły wiele szkód między innymi w toskańskiej Carrarze, w Rzymie i w Wenecji. Wiele miejsc jest pod wodą. Szacuje się, że 5 tysięcy domów zostało zalanych przez rzeki, które wystąpiły z brzegów.

ISS w trójwymiarze bez wychodzenia z domu

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa garstka wybranych astronautów. Od teraz również zwykli śmiertelnicy będą mogli uczestniczyć w kosmicznym życiu. Inżynierowie z NASA udostepniają w sieci filmy w wersji 3D. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne okulary - te z czerwonym i niebieskim szkiełkiem.

Prognoza pogody dla biegaczy na weekend 8-9.11

Z jednej strony temperatury w okolicach 10 stopni C, ale z drugiej sporo chmur i opady deszczu. Niełatwe zadanie przed biegaczami biorącymi udział w zawodach w sobotę i niedzielę. Gdzie będzie najcieplej? Sprawdźcie to w prognozie pogody dla biegaczy.

Ten piękny kwiat zabił ogrodnika

33-letni ogrodnik zmarł po tym, jak dotknął śmiertelnie trujących kwiatów tojadu nazywanego również mordownikiem. Mężczyzna opiekował się ogrodem w jednej z posiadłości w Alton w Wielkiej Brytanii.

Tak rodzi się planeta. Zdjęcia z ogromnego teleskopu

Naukowcy z Europejskego Obserwatorium Południowego (ESO) zaobserwowali narodziny planet w dysku protoplanetarnym gwiazdy HL Tauri. Zdjęcia wykonano za pomocą ogromnego teleskopu w Chile. Obserwacje wykazały, że proces powstawania planet może trwać krócej niż sądzono do tej pory.

Siła uderzenia fali tsunami w ląd może być o 70 proc. większa. Warunkiem kształt plaży

Plaże uważa się za naturalny falochron dzięki grząskiemu i lekko wznoszącemu się w stronę centrum wyspy podłożu, które skutecznie wyhamowuje napierającą spiętrzoną wodę. Oparte na udoskonalonych algorytmach modele wykazały jednak, że w przypadku tsunami niekiedy skutek jest odwrotny - ukształtowanie wybrzeża może wzmocnić niszczycielską falę tsunami niekiedy nawet o blisko 70 proc.

Lawa tylko 100 m od zabudowań. Obama deklaruje pomoc

Prezydent Barack Obama ogłosił, że rząd zrobi wszystko, by chronić okolice wulkanu Kilauea, z którego wypływa lawa. Gorący potok znajduje się blisko zabudowań. Pomimo że od poniedziałku nie przemieszcza się, to nadal jest aktywny i w każdej chwili może ruszyć, pochłaniając około 50 domów.

Tych kamieni nie spaja klej. Robi to grawitacja

Metod na walkę ze stresem jest wiele, ale jedną z najoryginalniejszych jest... tworzenie pionowych konstrukcji z kamieni bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. Mistrzostwo osiągnął w tym Michael Grab - "rzeźby", które tworzy, są fascynujące. Kiedy je oglądamy, chcemy zadać tylko jedno pytanie: jak on to robi?

Miejscami spodziewamy się deszczu. Do 3 l/mkw.

Pogoda w większości województw nie będzie sprzyjała podróżom. Synoptycy zapowiadają opady deszczu, które, choć słabe i przelotne, pogorszą warunki drogowe. Zamiast więc popisywać się brawurą za kółkiem, wykażmy się czujnością i rozwagą podczas jazdy.