Najnowsze

Najnowsze

"Ściółka dramatycznie sucha". Poważne zagrożenie pożarowe w polskich lasach

- W lasach na terytorium Polski wciąż obowiązuje stan zagrożenia pożarowego - alarmują leśnicy. - Ściółka jest dramatycznie sucha, zaś ostatnie ulewy, niestety, ale tylko chwilowo poprawiły sytuację - dodają. O skali zagrożenia świadczy ilość interwencji podjętych z powodu w sumie 3700 pożarów, jakie wybuchły e tym roku na terenie państwowych lasów.

Aura dostarczy nam mocnych wrażeń. Poprawa pogody po 10 sierpnia

Deszcze, burze, porywisty wiatr - taka pogoda czeka nas w ciągu najbliższych dni. Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo, ostrzega, że miejscami zrobi się niebezpiecznie. - Trzeba liczyć się z dużą sumą opadów i z silnymi porywami wiatru, a miejscami również z gradem - podkreśla. Ulewy podwyższą stan wody w rzekach, dlatego lokalnie mogą pojawiać się podtopienia.

Złośliwe skutki zalegiwania na plaży

Na słoneczne dni, gdy termometry wskazują wartości grubo powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, wiele osób czeka z utęsknieniem przez wszystkie chłodniejsze miesiące. Wówczas plaże, miejskie kąpieliska czy parki, gdzie można rozłożyć koc, przeżywają wówczas oblężenie. Niestety - po dniu spędzonym na opalaniu na naszej skórze może pojawić się coś więcej niż opalenizna.

Drogówka zatrzymuje samochody i rozdaje wodę

Rozdawanie butelek z wodą w miastach i zakaz wjazdu do lasów to niektóre z decyzji podjętych na Białorusi w związku z utrzymującymi się od wielu dni upałami. W najbliższy weekend synoptycy przewidują wzrost temperatury do 36 stopni C.

W chińskich i polskich bursztynach uwięzione zostały podobne owady

W bursztynach pochodzących z nadbałtyckich plaż i w bursztynach, które znaleziono 10 tys. km dalej, w chińskim mieście Fushun uwięzione zostały podobne gatunki owadów. Naukowcy na łamach czasopisma "Current Biology" przyznają, że to niemałe zaskoczenie. Dotąd uważali, że zwierzęta nie były w stanie pokonać naturalnej bariery w postaci przesmyku Turgaj.

Prognoza na pięć dni: do 35 st. C, wiatr w burzach do 90 km/h

W najbliższych dniach w Polsce nadal będzie upalnie i burzowo. W weekend termometry wskażą do 35 st. C w niedzielę na wschodzie kraju. Po niedzieli chłodniej się zrobi na Pomorzu Zachodnim, jednak w innych regionach temperatura maksymalna nadal będzie wynosić nawet 35 st. C.

Wielka operacja NASA: chowają marsjańskie sondy przed kometą

Pędząca z zawrotną prędkością 56,330 tys. metrów na sekundę kometa C/2013 A1 (Siding Spring) stanowi ogromne zagrożenie dla instrumentów NASA znajdujących się na orbicie Marsa. Inżynierowie i naukowcy agencji kosmicznej starają się ocalić drogi sprzęt, który 19 października przelatująca skała może zamienić w kosmiczny złom.

Dwie strefy burz wdarły się do Polski

W czwartek nad Polską aktywne były dwie burzowe strefy - informowała Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Front atmosferyczny rozciągał się do późnej nocy przez województwo śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie po województwo podlaskie. Druga burzowa strefa, wykształcona w gorącej masie powietrza, zalegała natomiast w województwie lubelskim.

Słonecznie tylko nad Bałtykiem. Góry będą tonąć w deszczach

Jeśli ktoś nie wybrał, w której części Polski chce spędzić piątek, niech zastanowi się nad polskim wybrzeżem, gdzie słońca nie zabraknie. W kilku miejscowościach na Warmii i Mazurach również, choć synoptycy prognozują burze i przelotne opady w tej części kraju. Zagrzmi również na południu Polski, zmuszając miłośników górskich wspinaczek do pozostania u podnóży szczytów.

"45 st. w suchym powietrzu jest lepsze niż 35 st. przy wysokiej wilgotności"

W ostatnich dniach na ustach mieszkańców Polski, jak i turystów, często gości słowo upał, heat (ang.), grande chaleur (franc.) czy Affenhitze (niem). Warto podać więc dokładną definicje zjawiska. Upał to pojęcie meteorologiczne opisujące taki stan pogody, gdy temperatura powietrza w warstwie przypowierzchniowej, na wysokości około 2 m, przekracza +30°C.

Świat drży przed wirusem Ebola. Ekspert o tym, jak uniknąć choroby

Na razie lekarze uspokajają. Wirus nie przedostał się na terytorium Europy, jednak narażeni na kontakt z Ebolą powinni szczególnie dbać o higienę. Wystarczy dobrze myć ręce. O przyczynach powstania epidemi, źródłach i po tym, jak się chronić, mówił w TVN24 dr biotechnologii Krzysztof Kucharczyk.

Skąd się wziął cytrynowy Księżyc?

Amerykański zespół naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu opracował teorię "cytrynowego" kształtu naszego satelity. Według badaczy Księżyc został uformowany, kiedy jeszcze był ciepły, a w jego wnętrzu płynęła gorąca magma. Wpływ na kształt satelity miały siły pływowe i obrotowe oddziałujące w dalekiej przeszłości.

101 gejzerów na Enceladusie to dowód na istnienie podziemnego morza

Naukowcy nanieśli na mapę 101 gejzerów, które wybuchały na Enceladusie, lodowym księżycu Saturna. Z analiz wynika, że może się na nim znajdować podziemne morze z wodą, która tryska ponad powierzchnię. Badacze wykorzystali dane z sondy Cassini, która miała za zdanie zbadać atmosferę Saturna oraz jego księżyce.

Komunikat dla alergików

W szczytowym okresie pylenia są bylice. W pogodne dni na przeważającym obszarze kraju przewidywane jest średnie stężenie pyłku bylicy. Wysokie stężenie pyłku bylicy wystąpi na obszarach porośniętych przez chwasty, ugorach i nieużytkach.

Deszcz, burze, grad. Na polskich drogach będzie ślisko

Czwartek nie będzie najlepszym dniem do jazdy po polskich drogach. Na wschodzie bezpieczną jazdę utrudnią burze, opady deszczu i grad. W trakcie wyładowań może spaść nawet 30 l/mkw. deszczu. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 90 km/h.