Najnowsze

Najnowsze

Komunikat dla alergików

W najbliższych dniach nadal największym zagrożeniem dla alergików będą zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja rozwojowi i uwalnianiu do atmosfery zarodników grzybów pleśniowych (mikroskopowych).

Znowu będzie upalnie. W niedzielę 32 stopnie

Po kilku chłodniejszych, chociaż parnych i dusznych dniach, pod koniec tygodnia wróci bardzo gorąca pogoda. Tym razem przywędruje do nas z północnej Afryki. Będzie to upalne powietrze, które napłynie do Polski między innymi z Tunezji, Libii i Egiptu, pokonując wcześniej drogę przez Morze Śródziemne.

Deszczowo-burzowa aura w polskich kurortach

Turyści wypoczywający w polskich kurortach nie będą zadowoleni z aury. We wszystkich miejscach prognozowane są przelotne opady deszczu. Dodatkowo na Mazurach i w górach zapowiadane są burze.

Wzgórze "połyka" dom. Katastrofalne skutki opadów

Zaledwie kilka godzin wystarczyło, żeby osuwająca się ze wzgórza ziemia poważnie zniszczyła stojący pod nim dom. Katastrofę w amerykańskim stanie Utah spowodowały niewielkie opady, które rozmoczyły grunt na wzniesieniu osłabionym przez prace budowlane. Zagrożonych jest jeszcze 27 innych budynków.

Mieszkańcy raju na Ziemi szykują się na uderzenie dwóch huraganów

Mieszkańcy Hawajów szykują się na uderzenie dwóch huraganów - Iselle i Julio. Pierwsze efekty ich obecności będą odczuwalne już w środę późnym wieczorem lokalnego czasu. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, osiągającym w porywach ponad 140 km/h i kilkumetrowymi falami.

Bałkany zmagają się z falą powodziową

Obfite deszcze w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie spowodowały liczne lawiny błotne. W wielu rzekach podniósł się poziom wody, zalewając domy i drogi. Na dotkniętych obszarach została przeprowadzona ewakuacja kilkudziesięciu osób.

Cyklon Bertha zmierza do Europy

Cyklon tropikalny Bertha po ataku na Karaiby i Dominikanę zmierza do Europy. Zacznie psuć pogodę w zachodniej Europie już w weekend.

Uwaga na drogach: w niemal całym kraju mokro

W czwartek większość kierowców będzie musiała wykazać się zarówno czujnością, jak i ostrożnością. Synoptycy prognozują, że prawie wszystkie trasy będą mokre, a widzialność pogorszą przelotne opady. Dyskomfort podczas podróży spotęgują burze, które pojawią się w ciągu dnia na wschodzie i południowym wschodzie.

Prognoza pogody na dziś: burze, deszcz i lokalne gradobicia

Dzisiaj większość mieszkańców Polski nie obędzie się bez parasola. Deszcz ominie tylko rejon Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Poza tym wystąpią przelotne opady deszczu, a bliżej wschodniej i południowej granicy burze z gradem i silnym, porywistym wiatrem. Będzie dość ciepło - termometry wskażą od 24 do 28 st. C.

Bardzo pogodne okażą się plaże Europy

W Europie w wielu kurortach niebo będzie pogodne. Burze prognozowane są jedynie w Barcelonie i w Chorwacji. W afrykańskich kurortach będzie upalna aura. Deszczowe i burzowe chmury zobaczą turyści nad Zatoką Meksykańską i nad wyspami na Oceanie Indyjskim. Najcieplejszym kurortem będzie Hajfa w Izraelu.

Renifery w Norwegii uciekają przed upałem. Blokują autostradę

Na autostradzie w północno-wschodniej Norwegii wstrzymano ruch, dlatego że do tunelu wtargnęło stado reniferów. Drogowcy musieli wyznaczyć objazdy, gdyż zwierzęta te stanowiły poważne zagrożenie. Renifery szukają schronienia przed anomalią pogodową - upałem.

Pył wzniósł się na 4 km. Ubinas straszy

Peruwiański wulkan Ubinas staje się coraz bardziej aktywny. Dał o sobie znać w poniedziałek 4 sierpnia. Lokalne władze poinformowały, że z jego wnętrza wydobywał się popiół, i to na wysokość 4 tys. metrów.

Przewaga niżów w Europie. W wielu regionach deszcz i burze

W środę duże obszary Europy znajda się pod wpływem niżów i frontów atmosferycznych. Szczególnie na północnym zachodzie kontynentu rozwinie się sporo deszczowych i burzowych chmur. Znacznie lepszej aury można się spodziewać na południu - w Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech.

Po Ziemi chodziły 2-metrowe pingwiny

Antarktyda była kiedyś domem dla największych gatunków pingwina. Te, które mieszkały na niej od 37 do 40 mln lat temu, mierzyły 2 metry i ważyły 115 kg. Już wcześniej podejrzewano, że po lodowej krainie chodziły te olbrzymy pingwiny. Teraz przypuszczenia się potwierdziły. Na ich szczątki natrafiła argentyńska badaczka Acosta Hospitaleche.

Nocna nawałnica nad Małopolską. Straty są ogromne

Mieszkańcy Małopolski zmagają się ze skutkami potężnej burzy, jaka przeszła nad tym regionem w nocy z wtorku na środę. Najgorsza sytuacja jest powiatach myślenickim i limanowskim. Wciąż prowadzone są akcje ratunkowe. Sytuacja powoli się stabilizuje.