Najnowsze

Najnowsze

Komunikat dla alergików

Główny okres pylenia traw dobiega końca. Stężenie pyłku traw na terenach zurbanizowanych będzie już niskie, natomiast na terenach podmiejskich może nadal osiągać wartości średnie. Stan taki utrzyma się do połowy września.

Pasożyt pomoże wygrać z rakiem? U myszy już się to udało

Toksoplazmoza - choroba, którą można zarazić się m.in. przez kontakt z kotem - może mieć swoje dobre strony. Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów medycznych zauważyli, że pasożyt Toxoplasma gondii może pomóc w walce z rakiem. Podczas badań laboratoryjnych badaczom udało się poprawić stan zdrowia 90-proc. badanych myszy, które cierpiały na czerniaka.

Gwałtowna przemiana pulsara: jest już 5-krotnie jaśniejszy

Należący do NASA teleskop Fermi zarejestrował intensywne zmiany w podwójnym układzie gwiazd zawierającym szybko wirującą gwiazdę neutronową. Zaniknął emitowany przez nią wcześniej sygnał radiowy, za to cały obiekt pojaśniał pięciokrotnie w rozbłysku potężnego promieniowania gamma. Okazuje się, że astronomowie mogą po raz pierwszy w historii obserwować przemianę tworzącego układ binarny pulsara, który przechodzi w stan wysoko energetyczny, przechwytując materię od swojego towarzysza.

Afrykańskie upały przy kole podbiegunowym

Od kilku dni nie tylko w Sztokholmie, ale także na dalekiej północy Szwecji, w okolicach koła podbiegunowego, temperatura przekracza 32 st. Celsjusza. Szwedzki instytut meteorologii SMHI po raz pierwszy w historii ostrzegł w czwartek przed upałem.

Tajfun Matmo uderzył w Chiny i osłabł. Ale nadal niesie niebezpieczne ulewy

W czwartek Matmo dotarł do wybrzeży Chin. Po pokonaniu górzystego terenu w prowincji Fujiab osłabł i osiągnął status burzy tropikalnej. Do tej pory w Chinach nikt nie ucierpiał. Dzień wcześniej w Tajwanie tajfun zabił jedną osobę, ranił pięć i spowodował szereg szkód. Ewakuowano z zagrożonego obszaru setki mieszkańców i 5 tysięcy turystów.

Niemcy: 10 osób utopiło się w Bałtyku. Wprowadzono zakaz kąpieli

Niemcy mogą nam pozazdrościć. Kiedy turyści spędzający czas na polskich plażach wygrzewają się w słońcu i pływają w Bałtyku, u naszych zachodnich sąsiadów wprowadzono zakaz morskich kąpieli. Na niemieckim wybrzeżu pogoda sprawia bowiem, że nie jest bezpiecznie. Służby ratunkowe w ostatnich dniach udzielały pomocy w kilkudziesięciu przypadkach. 10 osób nie udało się uratować.

Rammasun zabił ponad 100 osób, ale ani jednej w zdemolowanej Albay. Jak to możliwe?

Mieszkańcy Filipin nie zdążyli się jeszcze pozbierać po tajfunie Rammasun, który w zeszłym tygodniu pozbawił życia ponad 100 osób. Mimo, że Filipiny zmagają się z żywiołem co roku, tylko niektóre prowincje są przygotowane na jego nadejście. Jednym z najbardziej dotkniętych przez Rammasun obszarów była Albay. Dzięki sprawnemu systemowi zarządzania kryzysowego w tej prowincji, udało się uniknąć ofiar.

Po lawinie błota i kamieni na Słowacji. "Gdyby nie felgi, trudno by było powiedzieć, że to auto"

Mieszkańcy północnej części Słowacji zmagają się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, które przeszły nad tą częścią kraju w poniedziałek 21 lipca. W efekcie w pobliżu doliny Vratnej przetoczyły się lawiny - kamienna i błotna. Zniszczeniu uległy m.in. domy i samochody. Do tej pory właściciele odszukują swoje zgniecione auta. Wśród poszkodowanych są m.in. Polacy z Bydgoszczy.

Po ulewach rzeka porwała dwa rosyjskie Su-15

Mieszkańcy regionu obwodu magadańskiego w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, zmagają się ze skutkami ulewnych deszczy, jakie nawiedziły ten region w środę 23 lipca. Obfite opady doprowadziły do powodzi, która zniszczyła okoliczne domy, drogi i mosty. Lokalna rzeka porwała nawet ze sobą dwa myśliwce.

Śliskie drogi, a widzialność ograniczona

Drogi będą śliskie, a widzialność ograniczona z powodu opadów deszczu oraz burz w większości kraju. Wiatr w trakcie wyładowań może osiągać prędkość do 90 km/h. Jedynie mieszkańcy Polski północno-wschodniej nie powinni narzekać na warunki drogowe.

Upalnie nad Morzem Czerwonym. Burzowo od Phuket aż po Bali

W czwartek nad Morzem Śródziemnym najlepszej pogody mogą spodziewać się wypoczywający w kurortach hiszpańskich, francuskich i afrykańskich. Słońce dopisze też na południu Włoch, na wyspach Grecji, a także na tureckim wybrzeżu. Tym, którzy na urlopie szukają szczególni silnego upału, polecamy plaże nad Morzem Czerwonym.

Pogoda pokrzyżuje plany górskich wędrówek

W czwartek na pogodę nie będą mogli narzekać przede wszystkim turyści wypoczywający na Mazurach i nad morzem. Choć niewykluczone, że i tam miejscami niebo będzie się chmurzyć. Z kolei ci, którzy przebywają obecnie w górach, muszą liczyć się z opadami deszczu i burzami.

"Dzieci krwawiły, matka też". Lew zaatakował autobus z turystami

Traumą, a dla niektórych wizytą w szpitalu skończyła się wycieczka grupy turystów do niemieckiego parku safari. Jeden z lwów, które mieli podziwiać, wskoczył przez okno do wycieczkowego autobusu i tylko przypadek sprawił, że nie zdołał cały wejść do pojazdu. - Gdyby zdołał to zrobić, w środku doszłoby do masakry - opowiadali wstrząśnięci pasażerowie, których po dramatycznej przygodzie dotknęło jeszcze nieodpowiednie ich zdaniem zachowanie pracowników parku.

Barakuda zapolowała na wędkarzy: wyskoczyła i wgryzła się w 13-latka

Mieszkaniec amerykańskiego miasta Port Orange (Floryda) postanowił zabrać swojego syna na ryby. Historia nie byłaby nadzwyczajna, gdyby nie fakt, że plan spokojnego wędkowania pokrzyżowała 30-kilogramowa barakuda. Wielka ryba, która złapała się na haczyk, wyskoczyła z wody i wbiła się w bark nastolatka. Po chwili chłopak leżał w kałuży krwi. Łódź znajdowała się 15 mil od brzegu.

W całej Polsce deszcze, a w lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Ostatnio słupki rtęci nierzadko przekraczają 30 stopni. Tak wysoka temperatura znacząco przyspiesza parowanie z gruntu, dlatego prawie we wszystkich polskich lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a tym samym - bezwzględny zakaz rozpalania ognia.- Zwykła, żarząca się zapałka lub niedopałek może wywołać pożar, w którym błyskawicznie spaliłyby się kilkusetletnie drzewa - tłumaczą leśnicy i apelują o przestrzeganie przepisów.

Uwaga na osy. Spotkanie z nimi może się zakończyć tragicznie

Spotkanie z osą dla niektórych osób może skończyć się tragicznie - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski, krajowy konsultant w dziedzinie alergii. Prócz alergii na jad owadów, ludzie są wrażliwi również na niektóre produkty żywnościowe czy leki. Reakcja anafilaktyczna może być uwarunkowana immunologicznie, lub wrażliwością na jakąś substancję.

Czarna dziura przekształcona w białą może zwracać zassaną materię

Przez dziesięciolecia astrofizycy zastanawiali się, czy czarne dziury nieodwracalnie niszczą to, co do nich wpadnie. Z najnowszych teorii wynika, że czarne dziury pod koniec swojego życia przekształcają się w... białe dziury. To z nich materia, która wpadłaby do czarnych dziur, zostałaby z powrotem wyrzucona w przestrzeń. Ten nowe założenia mocno odbiegają od ogólnej teorii względności.