Najnowsze

Najnowsze

Niże zawładnęły Europą. Zmoknie zachód i południe kontynentu

Nie ustaje pochód atlantyckich niżów, które sprowadzają nieprzyjemną, a w wielu miejscach stwarzającą wiele problemów pogodę na zachodzie naszego kontynentu. W środę przez zachodnią Europę znowu przejdą deszczowe fronty, a do tego ma mocno wiać. Za sprawą trzeciego ośrodka niżowego z południa mokro zrobi się również na Bałkanach i w dużej części Włoch.

Śliskie drogi we wschodnich województwach Polski

Kierowcy podróżujący po drogach we wschodnich i południowo-wschodnich województwach Polski powinni liczyć się z utrudnieniami, jakie napotkają na swojej drodze. Komfort jazdy utrudni zarówno deszcz, jak i opady deszczu ze śniegiem, ograniczając widzialność.

Zagrożonych zalaniem jest 1,6 mln posiadłości. Woda nie spłynie nawet, gdy przestanie padać

Poziom wód gruntowych w Wielkiej Brytanii podniósł się tak mocno, że zagrożenie powodziowe na niektórych obszarach może się tam utrzymać nawet przez kilka najbliższych miesięcy - ostrzegają brytyjskie służby. Na zmianę tej sytuacji nie ma szans nawet gdyby opady ustały już teraz, ale i tak synoptycy zapowiadają kolejne deszcze. Zdaniem specjalistów zagrożonych zalaniem przez wody podziemne jest około 1,6 mln posiadłości.

Woda podeszła pod zamek w Windsorze. Pospieszna ewakuacja królewskiej służby

Woda zalała niższe partie królewskiego parku w Windsorze. Ewakuowano zabytkową posiadłość, w której mieszkała służba Elżbiety II. Niebezpieczeństwo podtopienia występuje też we wsi Bucklebury, gdzie znajduje się wyceniana na 7 mln funtów rodzinna posiadłość księżnej Cambridge, Kate. Fala powodziowa przemieszcza się wzdłuż Tamizy na zachód od Londynu.

Cieki na Marsie dowodem na obecność wody. Ale nie wiadomo, w jakiej postaci

Tajemnicze cieki na skałach Czerwonej Planety mogą być wywołane przez wodę w postaci ciekłej - ogłosili naukowcy. Jednoznacznie potwierdzona obecność jej cząsteczek w glebie pozwala przypuszczać, że tajemnicze smugi są jej zasługą. Zarejestrowane przez spektrometr nietypowe zacieki na marsjańskich wzniesieniach do złudzenia bowiem przypominają te tworzące się na ziemskich skałach.

Więzienie za wymordowanie 2 mln pszczół. Zamiast nich miały paść komary

Sąd w Gorlicach skazał Joannę S. na 4 miesiące więzienia za wymordowanie około 2 milionów pszczół. Choć nieprawomocny, ten precedensowy wyrok otwiera drzwi domagającym się ponad 260 tys. zł zadośćuczynienia poszkodowanym przez nią pszczelarzom. Przeprowadzone ekspertyzy wykazały, że konsekwencje mogły być o wiele poważniejsze i groźniejsze - użyta substancja, będąca silną trucizną, mogła otruć ludzi.

Zastrzelenie 18-miesięcznej żyrafy było ekonomiczne. "To popularna praktyka"

Nie cichną wyrazy oburzenia z powodu zastrzelenia 18-miesięcznej żyrafy, na które zdecydowało się duńskie zoo pomimo licznych ofert odkupienia zwierzęcia. Zwierzę zostało uznane za nieopłacalne zarówno pod względem hodowlanym, jak i ekonomicznym. Eksperci tłumaczą, że to popularna i zrozumiała, choć z trudem akceptowana praktyka

Tamiza rozlewa się coraz szerzej. Tak dużo wody nie było od 250 lat

"Poziom wody w Datchet w Anglii wciąż rośnie. Sytuacja powoli staje się krytyczna" - relacjonuje Marcin Smigielski, który zamieścił w Kontakcie 24 fotorelację z zalanej miejscowości. Z powodu wciąż podnoszącego się poziomu Tamizy, tysiące Anglików przygotowują się do kolejnej powodzi. W pomoc mieszkańcom zaangażowały się już brytyjskie siły zbrojne.

Jest takie miejsce w Europie, gdzie dziś będą 23 st. Celsjusza

We wtorek prawie w całej Europie niezbędne okażą się parasole, ponieważ prawie wszędzie będzie przelotnie padał deszcz. Nie wszędzie jednak aura będzie równie ponura - pocieszają synoptycy. Wyjątkiem będzie Półwysep Bałkański - tamtejsze niebo będzie czyste, a temperatury dojdą do 23 st. C na południu regionu.

Kolizja w sztormie na Morzu Południowochińskim

W poniedziałek na południowym wybrzeżu Chin statek handlowy w następstwie kolizji z inną jednostką wywrócił się do góry dnem. Ratownicy, którzy dotarli na miejsce po odebraniu wezwania o pomoc, uratowali sześciu członków załogi i wyłowili jedno ciało. Czterech marynarzy uznano za zaginionych; trwają szeroko zakrojone poszukiwania.

Prognoza na 5 dni: na przemian deszcz, śnieg i słoneczne niebo

Przez cały tydzień utrzyma się bardzo zmienna pogoda. Meteorolodzy prognozują na przemian pogodne niebo i opady deszczu ze śniegiem. Termometry wskażą od 2-3 st. C do nawet 11 st. C na Dolnym Śląsku - zapowiadają meteorolodzy. To zasługa niżu znad Atlantyku, sprowadzającego nad Polskę masy ciepłego powietrza - tłumaczą synoptycy.

Przepis na gwiazdę: "Asteroida wielkości Australii i dużo węgla"

Zespół kierowany przez astronomów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) odkrył najstarszą znaną gwiazdę i ustalił jej skład chemiczny. Pozwoliło to poznać proces, jaki doprowadził do jej powstania. Obiekt z "niemowlęcych" czasów Wszechświata namierzył teleskopu SkyMapper, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych do cyfrowej mapy nieba południowej półkuli. - Szansa na takie odkrycie to jak jeden do miliona - podkreślają naukowcy.

Na wschodnich drogach mokro, miejscami też mglisto

Chociaż warunki drogowe od rana stopniowo się poprawiają, na komfortową jazdę nadal nie mogą liczyć kierowcy we wschodniej Polsce. Tam utrzymuje się mżawka i opady deszczu ze śniegiem, a miejscami widzialność ograniczają mgły. Na zachodzie kraju pogoda bardziej sprzyja podróżującym.

Górale się doczekali. W Tatrach spadł śnieg

Na Podhalu, a także w Tatrach w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł długo oczekiwany przez górali śnieg. Do tej pory aura w zimowej stolicy Polski była bardziej wiosenna niż zimowa, a turyści rezygnowali z wypoczynku w górach.

Marsjański krajobraz Soczi na zdjęciu z satelity

Igrzyska przyciągają uwagę całego świata, a transmisja jest nadawana przez liczne stacje telewizyjne. Na Soczi patrzy się jednak także z perspektywy kosmosu, np. dzięki czujnikom zamontowanym na orbitującej dookoła Ziemi satelicie Terra. Na obrazie, jaki przekazały, okolica wygląda jak krajobraz Marsa.