Ciekawostki

Ciekawostki

"Warto było wstać o 4 rano"

Nawiązując do mojego ostatniego wpisu i wizyty na targach kominków we włoskiej Weronie stwierdzam, że warto było wstać o 4 rano i lecieć do Włoch.

Orangutany dostaną iPady

Orangutany mieszkające w ogrodzie zoologicznym z Toronto otrzymają nowe zabawki - iPady. Powód? Zwierzęta nudzą się i mają niewiele okazji do twórczego rozwoju. To część programu "Apps for Apes", który ma poprawić jakość życia małp w niewoli.

U nas jeszcze nie ma wiosny, a na Filipinach już lato

Polska i Filipiny znajdują się na tych samych półkulach i w obu państwach już niedługo powinna zacząć się wiosna. W tym roku jednak pogoda zrobiła Filipińczykom psikusa. Do kraju przyszło już lato. Jest tak ciepło, że władze oficjalnie ogłosiły tę porę roku.

Amerykanie chcą pomalować planetoidę. Rosjanie - zestrzelić

Eksperci z NASA potwierdzili, że odkryta przed tygodniem przez hiszpańskich uczonych planetoida 2012 DA14, może zagrozić Ziemi - pisze rosyjskie "Izvestia", powołując się na słowa dr. Davida Dunhama z projektu Deep Space Network, któremu patronuje NASA. Zmierzające w naszym kierunku ciało niebieskie ma ok. 60 m średnicy i może spowodować zniszczenia porównywalne do uderzenia meteorytu tunguskiego.

10 kandydatów do tytułu idola nauki

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.

Znaleźli tlen w atmosferze jednego z księżyców Saturna

W atmosferze Dione, jednego z satelitów Saturna, znajdują się cząsteczkowe jony tlenu - ogłosili naukowcy. Choć ich liczba na tym księżycu nie wystarcza do podtrzymania życia, odkrycie to zachęca do szukania podobnych, ale bardziej sprzyjających warunków na innych obiektach. Według badaczy, taki potencjał może mieć księżyc Jowisza - Europa.

Poruszenie wśród ptaków. Wiosna idzie

Ornitolodzy wśród tych, co przekonują, że wiosna nadchodzi. - Żyjące na Podkarpaciu orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda. Lęgi rozpoczęły już kruki, a z zimowania wróciły skowronki i szpaki - opisuje poruszenie w ptasim świecie Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Jest ciemna materia. A gdzie galaktyki?

Nagromadzenie ciemnej materii w centralnej części gromady galaktyk Abell 520 zaobserwowali astronomowie przy użyciu teleskopu Hubble'a. Zagadka polega na tym, że według dotychczasowej wiedzy, ciemna materia powinna być otoczona galaktykami. Tymczasem od nich "uciekła".

Zobacz, jak zapada się czoło lodowca

Przy aplauzie 2,5 tys. turystów rozpada się lodowiec Perito Moreno w Argentynie. To jedna z największych atrakcji turystycznych Patagonii. Gdy podmywa go woda, ogromne jego fragmenty blokują przepływającą pod nim rzekę.

Mars najlepiej widoczny od 26 miesięcy

Już w sobotę około godz. 20.00 Mars znajdzie się w opozycji względem Słońca i zbliży się do Ziemi na "niewielką"odległość. Będzie to doskonała, zdarzająca się raz na 26 miesięcy, okazja do podejrzenia Czerwonej Planety.

Rzeki jaskrawą zielenią płynące

Jaskrawozielony kolor strumyka zszokował w piątek przed południem strażaków i mieszkańców niemieckiej Getyngi. Ta niespotykana w przyrodzie barwa to skutek pożaru, który wybuchł w nocy w hali z chemikaliami. Jak twierdzą władze - barwnik jest niegroźny.

Zagadka tajemniczych kul światła częściowo rozwiązana

Od dziesięcioleci astronomowie próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych świetlnych kul pojawiających się na niebie w drugim miesiącu roku. "Lutowe Meteory" tym razem były dla naukowców łaskawe i pozwoliły określić m.in. swoje pochodzenie. NASA w najbliższym czasie chce dowiedzieć się o nich jeszcze więcej.

Przodkami amerykańskich Indian jednak Europejczycy?

Pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański nie z Azji, jak się powszechnie uważa, lecz z Europy. I to około siedmiu tysięcy lat wcześniej niż przypuszczano - podał w czwartek "Washington Post", powołując się na amerykańskich i brytyjskich badaczy.

Trzy minuty, żeby kupić publiczność i zostać naukowym idolem

24 naukowców zmierzy się w sobotę przed publicznością w Centrum Nauki Kopernik, prezentując zagadnienia badawcze z biologii, chemii, fizyki i innych nauk. Tak jak w popularnych "talent shows" będą musieli zdobyć przychylność jury i sympatię widzów. Każdy będzie miał na to tylko 3 minuty.

A w modzie już jesień i zima. Mroźna, ale nie ponura

Wiosna dopiero przed nami, tymczasem światowi projektanci już szykują się na zimę 2013. Z pokazów Paryskiego Tygodnia Mody, który we wtorek rozpoczął się we Francji, można wnioskować, że kolejna zima będzie wyjątkowo mroźna.

Wiosna już w czwartek. Meteorologiczna

Jutro pierwszy dzień marca. Rozpoczyna się meteorologiczna wiosna, która obejmuje marzec, kwiecień i maj. Niewiele osób o tym wie. W naszej świadomości mocno zakorzeniona jest data 21 marca – pierwszego dnia wiosny kalendarzowej.

Matka aurory silniejsza niż myśleliśmy

Naukowcy przy pomocy skomplikowanych obliczeń opisali precyzyjniej zjawisko zorzy polarnej. Od dawna znamy mechanizm powstawania Aurory Borealis - teraz mamy okazję poznać nowe fakty na ten temat. Okazało się na przykład, że ziemska magnetosfera, czyli jej naturalna osłona, jest aż tysiąc razy większa niż dotąd sądzono.

"Tonął coraz głębiej." Koń uwięziony w dole z błotem

Nicole Graham wybrała się na przejażdżkę konną wzdłuż plaży przy miejscowości Geelong w południowo-wschodniej Australii. Nagle, razem ze swoim koniem Astro wpadła do dołu wypełnionego błotem. Kobiecie udało się wydostać, a zwierzę utknęło w pułapce.

Chmury uwieczniły szlak statków

Rzadkie oblicze smug kondensacyjnych. Zazwyczaj z dołu oglądamy te pozostawione przez samoloty. Tym razem możemy obejrzeć powstałe po rejsach statków, a do tego - z góry.

Tak wyglądały pingwiny giganty

Wiele milionów lat temu na Ziemi mieszkały ogromne w porównaniu do współczesnych pingwiny. Ich ojczyzną były tereny dzisiejszej Nowej Zelandii.

Chcesz żyć wiecznie? Koniec z seksem!

Któż nie chciałby żyć wiecznie... Niektóre płazińce w imię długowieczności zrezygnowały z seksu. Wszystko dzięki temu, że rozmnażają się przez podział komórki.

Śnieżne czapy na szczytach Atlasu

Chłodny front, który w styczniu i lutym wywołał falę mrozów i śnieżyc w całej Europie, dotarł też do Afryki. Na zdjęciu widzimy zaśnieżone góry Atlas na terenie Maroka.

Zamiast ryb łowili swoje samochody

Przykra niespodzianka czekała na uczestników finału turnieju wędkarskiego na jeziorze Winnebago w amerykańskim stanie Wisconsin. Po powrocie z zawodów wędkarze znaleźli swoje samochody do połowy zanurzone w wodzie. - Można się było tego spodziewać - podsumowuje jeden z nich.