Ciekawostki

Ciekawostki

Anglia: z nieba spadły tajemnicze kule

Badacze z Uniwersytetu w Bournemouth już wiedzą, czym były tajemnicze niebieskie żelowe kule, które na początku tygodnia znalazły się w ogrodzie jednego z mieszkańców miasta. Mieszkańcy przypuszczali, że to jaja morskiego potwora, które spadły z nieba. Nie, nie mieli racji.

Znaleźli kolejną "drugą Ziemię". Superziemię

Jest cztery i pół raza większa, ale panuje na niej podobna temperatura. Znajduje się całkiem blisko i być może nadaje się do zamieszkania. Mowa o nowo odkrytej planecie, która jest nadzieją na "drugą Ziemię". Kolejną w ostatnich miesiącach.

Kula światła nad Teksasem. Meteor?

W środę nad Teksasem przeleciał jasny obiekt. Choć początkowo Amerykanie mieli problem z zaklasyfikowaniem kuli światła, orzekli, że był to prawdopodobnie meteor.

Ogrzewamy domy, zatruwamy powietrze

Wzrasta poziom zanieczyszczeń w wielkich miastach. W warstwie przyziemnej powietrza, do 300-500 metró, koncentrują się zanieczyszczenia, dym. Wcześnie rano w Warszawie zapach spalin był tak silny, że nie można było swobodnie oddychać.

Tak wygląda niewidoczna strona Księżyca

Ta strona Księżyca, niedostępna dla ludzkości, intrygowała człowieka od zawsze. Jedni twierdzą, że mieszka tam sam św. Mikołaj, a słynny zespół Pink Floyd poświęcił temu miejscu całą płytę. Dzięki NASA, możemy zobaczyć ciemną stronę naszego satelity od bieguna do bieguna.

Nocny grill na koksowniku

Jak przetrwać siarczyste mrozy? Najlepiej z humorem. Na ulicy Emilii Plater grupka młodych ludzi urządziła sobie grilla... na koksowniku. Nie wiemy niestety, czy kiełbaski były smaczne.

Mróz może zabrać dane. Zabezpiecz komputery i smartfony

W czasie silnych mrozów liczba przypadków utraty danych z nośników cyfrowych rośnie nawet o połowę. Eksperci radzą, by nie włączać zmrożonych urządzeń zaraz po wejściu do biura czy mieszkania. Jeszcze gorzej, gdy próbujemy ogrzać laptopa np. na kaloryferze.

Z powodu mrozu musiał przerwać siusianie

Manneken Pis, siusiający chłopiec ze słynnego pomnika-fontanny w Brukseli, z powodu mrozów musiał przerwać siusianie. Władze miasta zdecydowały się odciąć dopływ wody do fontanny w obawie, że niskie temperatury uszkodzą jej mechanizm.

"Wymrozi nam wszelkie bakterie w nosie"

- Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska jak jest teraz przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.

Polacy ustalili dokładne położenie Słońca

Dzięki Polakom wiemy dokładnie, gdzie w lokalnej części Galaktyki znajduje się Słońce. Nasi naukowcy zbadali za pomocą amerykańskiej sondy IBEX własności materii międzygwiazdowej z najbliższych okolic Układu Słonecznego.

Mutacja ptasiej grypy w niepowołanych rękach?

Wirus, który może być groźniejszy niż ptasia grypa, znajduje się obecnie w rękach naukowców. Teraz w świecie badaczy trwa dyskusja - publikować informacje na temat badania, czy nie? Co jeśli wirus groźniejszy niż słynna "hiszpanka", która zabiła ponad 40 milionów ludzi dostanie się w niepowołane ręce?

W górach widoczność na 180 kilometrów

Z Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach we wtorek rano można było obserwować szczyty Tatr, oddalone w linii prostej o ok. 180 kilometrów - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Mołczan.

Niemiecki satelita mógł spaść na Pekin

W październiku ubiegłego roku niemiecki satelita ROSAT spadł do Zatoki Bengalskiej. A mógł zupełnie gdzie indziej. Właśnie ujawniono, że gdyby satelita pozostał w górze zaledwie siedem minut dłużej, zamiast do wody, spadłby... na Pekin.

Reporter 24 uchwycił powierzchnię Jowisza

Choć wiedzieliśmy, że warunki do obserwacji poniedziałkowej koniunkcji Jowisza i Księżyca będą dobre, to takich zdjęć się nie spodziewaliśmy. Reporter 24 w Kontakcie Meteo zamieścił fotografie, na których widać nie tylko kratery na ziemskim satelicie, ale też gazową powierzchnię największej planety naszego układu.

Srebrny Glob obok Gazowego Giganta

Możemy już oglądać koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Wąski rożek Srebrnego Globu znalazł się zaledwie 4 stopnie od Gazowego Giganta. Zjawisko można obserwować już od godziny 17:30.

Sople lodu jak pole konwalii i "babeczki"

Zwisające z dachów sople lodu to niewątpliwie jeden z symboli zimy. Czasem zdarza się, że sople przybierają inny kształt niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Pierwsza pomoc w rytmie hitu Bee Gees

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba będzie udzielić komuś pierwszej pomocy. Jak zachować trzeźwy umysł i jak pomóc poszkodowanemu? - Pomoże rytm piosenki Bee Gees - radzi na antenie TVN24 Aleksander Hepner z Ośrodka Szkoleń Ratowniczych EMS.

26 nowych planet. Żadna niepodobna do Ziemi

Teleskop Keplera, który należy do NASA, odkrył 26 nowych planet orbitujących w 11 niezależnych systemach. W jednym z nich pięć planet orbituje bliżej swojej tzw. gwiazdy-matki niż nasz Merkury.

14-metrowa planetoida przeleciała bardzo blisko Ziemi

W piątek, ok. godz. 16.30 naszego czasu, bardzo blisko Ziemi przeleciała niewielka planetoida. Naukowcy zapewnili, że naszej planecie nie grozi żadne niebezpieczeństwo i rzeczywiście nie doszło do interakcji z Ziemią. O zdarzeniu poinformował serwis NASA - SpaceWeather.com.

Wysłali ludzika Lego niemal w kosmos

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.

Amerykańskie śnieżyce widziane z kosmosu

250 tysięcy domów bez prądu, oblodzone drogi, zagrożenia lawinowe. Tak wyglądało północno zachodnie terytorium Stanów Zjednoczonych od 19 stycznia br. Siłę i zakres zimowego żywiołu świetnie obrazuje zdjęcie wykonane z kosmosu za pomocą spektoradiometru (MODIS), umiejscowionego na satelicie NASA.

Spotkanie Wenus z Księżycem

Wenus i Księżyc zbliżą się do siebie dziś wieczorem. Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie najlepiej będzie można obserwować na zachodzie Polski - tam meteorolodzy zapowiadają pogodny wieczór. Jednak na przejaśnienia można liczyć też w pozostałej części kraju.

Wydmy - świadkowie historii Marsa

Marsjański krajobraz, mimo że pozbawiony życia, potrafi być zaskakujący. Główny żywioł Czerwonej Planety, wiatr, tworzy zachwycające piaskowe kompozycje tam, gdzie tylko ma na to ochotę. Powyższe zdjęcie przedstawia wydmy powstałe w kraterze.