Ciekawostki

Ciekawostki

Indonezja bez lasów? Greenpeace alarmuje

Greenpeace poderwał indonezyjski rząd i policję do walki z korporacją Asia Pulp and Paper, która prowadzi intensywną wycinkę lasów na Sumatrze. Rabunkowa eksploatacja zasobów leśnych jest już bardzo daleko posunięta. Niektóre obszary kraju zostały całkowicie ogołocone z roślinności.

Uderzenie pioruna zatrzęsło miastem

Ogłuszający grzmot przetoczył się nad ranem nad Tulsą w Oklahomie. Wyjątkowo silne uderzenie pioruna zbudziło śpiących mieszkańców i wzbudziło alarmy w samochodach.

Pszczoły ruszyły na wiosenne obloty

Także pszczoły poczuły wiosnę i wyruszyły na swoje pierwsze w tym roku obloty. Znawcy uważają ten moment za kluczowy w życiu pożytecznych owadów - podczas oblotów pszczoły mają okazję zregenerować się po kilkumiesięcznym pobycie w ulach. Pszczelarze wykorzystują z kolei wiosenną aurę do oceny stanu swoich podopiecznych.

Zdrowe odleciały. Kalekie może złożą jaja na ziemi

- Ok. 50 bocianów odleciało już z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie). Ptaki, które spędziły tam zimę, wróciły do rodzinnych gniazd - poinformował w poniedziałek lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński. Ale nie wszystkie - 30 kalekich zwierząt nie zostało wypuszczonych na wolność.

Koniec z wiosną 21 marca. Aż do 2102 roku

Mamy złe wieści dla przyzwyczajonych witać astronomiczną wiosnę 21 marca. W Polsce zdarzy się to bowiem dopiero w 2102 roku. Jeśli jednak bardzo chcecie rozpocząć wiosnę dokładnie tego dnia, w 2014 roku zapraszamy do... Japonii.

Asteroidę wysadzić bombą atomową. Naukowcy idą śladem kina

Amerykańscy naukowcy wiedzą, jak chcieliby ratować Ziemię przed uderzeniem asteroidy. - Bomba atomowa, odpowiednio wycelowana, może ocalić Ziemię przed tragicznym w skutkach zderzeniem - stwierdzają po symulacji takiego spotkania. Pomysł to zresztą nie nowy, bo zastosował go już Bruce Willis w filmie "Armageddon".

Na świecie zostało ich dokładnie 55. Giną najrzadsze delfiny świata

Populacja najmniejszych i najrzadszych na świecie delfinów w ciągu ostatnich siedmiu lat spadła o połowę - alarmują nowozelandzcy naukowcy. Według ich badań zostało już tylko 55 delfinów Maui. Zwierzęta cały czas giną, zaplątując się w sieci rybackie rozciągane w wodach przybrzeżnych Nowej Zelandii.

Astronomiczna wiosna już przyszła. Jutro początek kalendarzowej

Astronomiczna wiosna zaczęła się dokładnie o godzinie 6:14. W przyrodzie trwa jednak już od jakiegoś czasu, a ostatnie wysokie temperatury wyznaczyły początek wiosny termicznej. - Jest to właściwie najważniejsza wiosna - przekonuje meteorolog Arleta Unton-Pyziołek i pomaga rozróżnić wszystkie rodzaje wiosny.

Ta herbata rośnie na odchodach pand

Chińskie herbaty są znane z najwyższej jakości na całym świecie. Pewien plantator podniósł poprzeczkę i wyprodukował najdroższą odmianę w historii - pomogły mu w tym pandy.

Minęła Ziemię, ale niebawem wróci. I będzie bardzo blisko

2012 DA14, planetoida która 23 lutego 2012 przeleciała "nieopodal" Ziemi, wróci już w przyszłym roku i znajdzie się naprawdę blisko nas - bliżej niż wiele sztucznych satelitów. Astronomowie twierdzą, że nie powinna trafić w Niebieską Planetę. Gdyby 2012 DA14 zderzyła się jednak z Ziemią, zniszczenia byłyby ogromne.

Tego tornada nie pokonało żadne inne. Już od 87 lat

Prawie 700 zabitych, ponad 2 tys. rannych i 15 tysięcy zburzonych domów - to bilans najbardziej ekstremalnego tornada w historii Stanów Zjednoczonych. Tak zwane Tri-State Tornado, które przeszło przez stany Missouri, Illinois i Indiana, ustanowiło rekordy, których inne tornada nie pobiły do dziś. Minęło właśnie 87 lat od jego wystąpienia.

"W jednej chwili ogień zasyczał i objął kawał terenu"

Ręce opadają, gdy człowiek słyszy i widzi ludzką głupotę. Kiedy przeczytałam, że w weekend zginęły dwie osoby, przez wypalanie suchych traw, zresztą surowo zabronione, w tym jeden młody chłopak z Ochotniczej Straży Pożarnej, bardzo rozbolała mnie głowa.

Znów nie udało się rozświetlić nieba nad Stanami

Znów nie udało się wystrzelić pięciu rakiet NASA, które miały rozświetlić niebo nad wschodnim wybrzeżem USA. Amerykanie chcą w ten sposób zbadać tajemniczy prąd powietrza płynący w jonosferze. Start przekładano już trzy razy. Kolejna próba - nie wcześniej niż nocą we wtorek 20 marca.

Zorze z kosmicznej perspektywy

Mieniące się kolorowe pasma, unoszące się nad powierzchnią Ziemi na tle rozgwieżdżonej czerni kosmosu - takie widoki można podziwiać z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz także my możemy je obejrzeć. Zespół Johnson Space Center NASA stworzył wideo z sekwencji fotografii wykonanych przez astronautów.

Indianie chcą oskubać symbol Ameryki

Indianie z plemienia Arapaho domagają się prawa do wykorzystywania bielików amerykańskich do tradycyjnych praktyk religijnych. Tydzień temu nastąpił precedens: otrzymali oficjalne zezwolenie na złożenie w ofierze dwóch ptaków. Chcą więcej.

Cztery kaszaloty uwięzione w warzelni soli

Chińskie władze starają się uratować cztery kaszaloty. Wieloryby zostały rzucone przez silny pływ do płytkiego basenu służącego do odparowywania wody morskiej w celu pozyskiwania soli. Do zdarzenia doszło na wybrzeżu prowincji Jiangsu - podały chińskie media.

Statki wykańczają walenie na Alasce

Lodowce w rejonie arktycznym topnieją. Z jednej strony ułatwia to pracę żeglarzom, którzy z większą swobodą mogą pływać w okolicach np. Alaski. Z drugiej jednak strony coraz więcej waleni i innych ssaków morskich zamieszkujących okolice tego stanu cierpią z powodu żeglugi morskiej.

CERN oficjalnie potwierdza: "Winny luźny kabel"

Po przełomowym doniesieniu CERN-u o tym, że neutrina są szybsze od światła, pojawiły się dwie teorie obalające ten wynik. Teraz naukowcy pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów oficjalnie potwierdzają: "Po naniesieniu poprawek zasugerowanych odnośnie naszych maszyn okazało się, że cząsteczki nie przekraczają prędkości światła".

400 lat zajęło ustalenie, jak tworzą się płatki śniegu

Badaczom z Niemiec i Wielkiej Brytanii udało się odtworzyć wzór, w jaki tworzą się płatki śniegu. To przełomowe odkrycie może pomóc w badaniach nad tym, w jaki sposób powstają i funkcjonują np. czerwone krwinki i bańki mydlane, czyli powierzchnie zmienne w czasie.

Ta poczwara z tobą śpi

Pluszowy miś to wcale nie jedyne zwierzątko, jakie może wam towarzyszyć podczas snu. Niewykluczone, że wasze łóżko zamieszkują nieco inne "przytulanki".

Europejskie łąki bogate jak lasy deszczowe

Europejskie łąki i pastwiska mogą konkurować z lasami deszczowymi o miano najbogatszych w gatunki miejsc na ziemi - twierdzą naukowcy na łamach najnowszego "Journal of Vegetation Science". Oba te typy terenów są w przyrodzie odpowiednikami najbardziej zaludnionych metropolii.

Nowa metoda złodziei - zastraszenie wężem

Bronią bandytów na Madagaskarze coraz częściej stają się... węże, informują tamtejsze media. Wrzucony przez okno do samochodu gad skutecznie wygania kierowców i pasażerów z wnętrza, pozostawiając rabusiom torebki z pieniędzmi, telefony komórkowe i inne cenne przedmioty.

Morza mogą przybrać kilkanaście metrów. To mniej, niż wcześniej zakładano

Podczas globalnego ocieplenia sprzed 400 tys. lat poziom wód podniósł się o jedną-trzecią niżej, niż wcześniej sądzono - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. To jednak wciąż może oznaczać nawet kilkanaście metrów, co - gdyby sytuacja się powtórzyła - stanowiłoby katastrofę dla nisko położonych terenów.

"Meteo-kobiety mają szósty zmysł"

Naszła mnie dziś refleksja nad zawodem, który wykonuję. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykonywali go tylko odpowiednio umundurowani (podobnie jak wojskowi czy policja) mężczyźni. Ale wszystko zaczęło się zmieniać od lat 50-tych. Najpierw w USA, a później w krajach Europy, meteorologami obserwatorami oraz synoptykami zaczęły być kobiety.

"Ludzie z Jaskini Rudego Jelenia". Brakujące ogniwo ewolucji?

Skamieniałości, które pod koniec lat 70- tych i 80-tych odkryto w chińskich jaskiniach prowincji Yunnan, a którymi jak dotąd się nie zajmowano, mogą być śladami po nieznanym dotąd gatunku człowieka. "Ludzie z Jaskini Rudego Jelenia" posiadają cechy zarówno człowieka współczesnego, jak i archaicznego, a także takie, z którymi dotąd się nie spotkano.