Ciekawostki

Ciekawostki

Polski świerk przed Parlamentem Europejskim

W całej Europie widać zbliżające się święta. Udekorowane i rozświetlone choinki stoją przed domami, siedzibami wielu firm, a także przed Parlamentem Europejskim. Po raz trzeci świąteczne drzewko, które stanęło w Brukseli pochodzi z Polski.

Słońce wyniszcza powierzchnię Księżyca

- Burze magnetyczne wybuchające na Słońcu powodują erozję powierzchni Księżyca. Ziemię chroni przed tym specjalne pole magnetyczne - poinformowała NASA o swoim najnowszym odkryciu.

Przed śnieżycą. Po śnieżycy

Dziewięć dni i jedna burza - tyle potrzeba, by całkowicie zmienić krajobraz jednego stanu w USA. Kolorado - którego powierzchnia jest niewiele mniejsza od Polski - nawiedziła śnieżyca, a NASA sfotografowała je przed i po zajściu. Różnice są imponujące, a łączny zaśnieżony teren przekracza powierzchnię naszego kraju.

"Jeśli temperatura wzrośnie o 2 st., skutki będą katastrofalne"

James Hansen, dyrektor instytutu badawczego NASA, wyraził opinię, że zahamowanie globalnego ocieplenia o 2 st. Celsjusza nie wystarczy do ocalenia Ziemi przed katastrofą. Skrytykował tym samym cel dyskutowany przez uczestników szczytu klimatycznego COP17 w Durbanie.

Ogromny kawał góry lodowej wpłynął na ciepłe wody

Spektroradiometr należącego do NASA satelity Terra ma na swoim koncie niezwykłe znalezisko. 2 grudnia udało mu się uchwycić B-15J, fragment największej na świecie góry lodowej, która z kolei oddzieliła się od największego na świecie lodowca szelfowego. B-15J sam się rozpada, ponieważ znajduje się na ciepłych wodach.

"Przypomnimy sobie, co to szaruga"

Niż, który dał się we znaki Niemcom, nadchodzącej doby przejdzie przez Polskę, jutro znajdzie się nad Białorusią. Ekkehard, bo tak mu na imię, sprawił, że w środkowej części Niemiec i na południu grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 5 cm do nawet 40 cm. Opady śniegu i śniegu z deszczem spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji.

Zima postarza 82 procent kobiet

Worki i sińce pod oczami - oto straty jakie panie poniosą przez pochmurne i zimne dni - donosi brytyjskie "Daily Express". Badacze przyjrzeli się 5 tys. kobiet pomiędzy 27 a 60 rokiem życia, by sprawdzić, jak zmieniające się pory roku wpływają na ich wygląd. I co się okazało?

Dzisiaj spektakl zimowych spadających gwiazd

Już od środy możemy podziwiać pierwsze meteory jednego z najaktywniejszych rojów naszego nieba - Geminidów. Jednak na nocne obserwacje najlepiej będzie wybrać się 13 grudnia. Wtedy bowiem przypada tegoroczne apogeum zimowych spadających gwiazd.

Kiedy Morze Martwe znowu umrze?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Jerozolimie wykazały, że Morze Martwe wyschło zupełnie 120 tysięcy lat temu. Potem się ponownie napełniło, ale naukowcy uważają, że zbiornik nie przeżyje kolejnej fali suszy.

Czy zimą musimy spać więcej? Dlaczego ciągle jesteśmy senni

Późną jesienią i zimą walczymy z sennością. Wielu odczuwa ją niemal przez cały dzień i to nie za sprawą zarwanej nocy. Czy rzeczywiście, by czuć się lepiej, w najzimniejsze miesiące w roku potrzebujemy dodatkowej porcji snu? Naukowcy twierdzą, że zdecydowanie nie.

Kamera przyłapała wilka na spacerze

Przenośny monitoring używany przez wiele nadleśnictw w kraju pozwala nie tylko złapać na gorącym uczynku złodziei drewna czy ludzi podrzucających śmieci do lasu. Dzięki kamerom możemy także podglądać życie dzikich zwierząt. W okolicach Szczytna kamera zarejestrowała spacer wilka.

Ostatnie zdjęcie wielkiej góry lodowej

Przed ponad dekadą od antarktycznego Lodowca Szelfowego Rossa oderwała się góra lodowa wielkości Małopolski. Nazwano ją B-15. Na początku grudnia satelita NASA sfotografował jednego z jej potomków, B-15J pływającego 2,4 tys. km od wybrzeży Nowej Zelandii.

"Ziemia 2" istnieje!

Naukowcom NASA po raz pierwszy udało się potwierdzić istnienie pozasłonecznej planety występującej w tzw. ekosferze - strefie wokół gwiazdy, w której występują warunki sprzyjające powstaniu życia, takie jak np. woda w stanie ciekłym.

Fiord Oslo. Zobacz bajeczną zatokę

Najdłuższa zatoka w południowo-wschodniej Norwegii nazywana jest po norwesku Oslofjord. Ten malowniczy region został sfotografowany przez naszego Reportera 24.

Wiatr, deszcz, a wkrótce śnieg

Zaczęło się wiatrem, dziś doszedł deszcz. W najbliższych godzinach pojawi się śnieg – na razie wespół z deszczem w różnych proporcjach, ale powoli zacznie zdobywać przewagę.

Szkockie pandy są już w nowym domu

Edynburg ma dwoje nowych mieszkańców. Do stolicy Szkocji przyleciały właśnie Yang Guang i Tian Tian, dwie pandy wielkie. Zamieszkają w specjalnie przygotowanym przez zoo miejscu.

Suchy czy mokry - z którego śniegu da się ulepić bałwana?

Jeden jest ciężki i nadaje się do robienia bałwana, drugi jest sypki i nie da się go zlepić. Mokry i suchy śnieg. W Polsce na razie białego puchu brakuje, niewielkie opady zapowiadane są w nadchodzącym tygodniu. Jakiego śniegu możemy się spodziewać?

Niby-osy jak ludzie. Klecanki widzą twarze

- Choć klecanki, podrodzina osowatych, mają mózgi milion razy mniejsze niż ludzie, wytworzyły sobie analogiczny do ludzkiego mechanizm rozpoznawania twarzy - twierdzą Michael Sheehan i Elizabeth Tibbets z Uniwesrsytetu Michigan.

Nie mogą dowieźć paliwa na Alaskę

Zima paraliżuje Alaskę. Z powodu bardzo niskich temperatur, które skuły grubym lodem wybrzeże, do leżącego nad Morzem Beringa miasteczka Nome nie może dotrzeć transport z paliwem.

"Im więcej zobaczysz, tym więcej będziesz miał do zobaczenia"

Czterech Amerykanów poświęciło sześć miesięcy na obserwowanie, jak o różnych porach roku zmienia się Oregon, stan, w którym mieszkają. Ze zdjęć, które udało im się zrobić, stworzyli poklatkowy film ukazujący jego piękno. Obejrzyjcie go koniecznie.

Śnieg przykrył Góry Skaliste

Późnojesienny śnieg pokrył Góry Skaliste białą czapą. Zobaczcie zdjęcie zrobione przez znajdujący się na pokładzie należącego do NASA satelity Aqua spektroradiometr MODIS .