Ciekawostki

Ciekawostki

Nowa metoda złodziei - zastraszenie wężem

Bronią bandytów na Madagaskarze coraz częściej stają się... węże, informują tamtejsze media. Wrzucony przez okno do samochodu gad skutecznie wygania kierowców i pasażerów z wnętrza, pozostawiając rabusiom torebki z pieniędzmi, telefony komórkowe i inne cenne przedmioty.

Morza mogą przybrać kilkanaście metrów. To mniej, niż wcześniej zakładano

Podczas globalnego ocieplenia sprzed 400 tys. lat poziom wód podniósł się o jedną-trzecią niżej, niż wcześniej sądzono - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. To jednak wciąż może oznaczać nawet kilkanaście metrów, co - gdyby sytuacja się powtórzyła - stanowiłoby katastrofę dla nisko położonych terenów.

"Meteo-kobiety mają szósty zmysł"

Naszła mnie dziś refleksja nad zawodem, który wykonuję. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykonywali go tylko odpowiednio umundurowani (podobnie jak wojskowi czy policja) mężczyźni. Ale wszystko zaczęło się zmieniać od lat 50-tych. Najpierw w USA, a później w krajach Europy, meteorologami obserwatorami oraz synoptykami zaczęły być kobiety.

"Ludzie z Jaskini Rudego Jelenia". Brakujące ogniwo ewolucji?

Skamieniałości, które pod koniec lat 70- tych i 80-tych odkryto w chińskich jaskiniach prowincji Yunnan, a którymi jak dotąd się nie zajmowano, mogą być śladami po nieznanym dotąd gatunku człowieka. "Ludzie z Jaskini Rudego Jelenia" posiadają cechy zarówno człowieka współczesnego, jak i archaicznego, a także takie, z którymi dotąd się nie spotkano.

Pierwsza pomoc dla koali i trzy małe białe misie

Trzy niedźwiedzie polarne urodziły się w moskiewskim zoo i dwa misie koala w ogrodzie w San Diego. Pochodzące z Australii zwierzęta potrzebowały pomocy lekarzy, ale już mają się dobrze. Z kolei opiekunowie pochodzących z arktycznych rejonów ssaków wciąż nie mogą uwierzyć, że przybyło ich aż trzy.

Pszczelarze biją na alarm, minister uspokaja

Ile pszczelich rodzin żyje w Polsce? Pszczelarze uważają, że jest ich coraz mniej i boją się, że będzie jeszcze gorzej. Minister rolnictwa uspokaja: Pszczelarstwo w Polsce rozwija się. Dziś pszczelarze zjadą do Warszawy, by zwrócić uwagę na swoją sytuację i zaprotestować przeciw stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin, które ich zdaniem zabijają pszczoły.

Antena, sejsmometr, lądownik. Co zostawiliśmy na Księżycu?

Sejsmometr, antena, elementy podtrzymywania życia - to pozostawiła po sobie na powierzchni Księżyca misja Apollo 12, która odbyła się ponad 40 lat temu. Zdjęcia wykonane przez sondę LRO, na których widać ślady bytności człowieka na Srebrnym Globie, udostepnił Lunar Science Institute, jednostka NASA zajmująca się badaniami nad Księżycem.

Burza na Słońcu nie cichnie. Kolejny silny rozbłysk

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

Wyjątkowe zjawisko na zachodnim niebie

Już dziś będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych widowisk na niebie w 2012 roku. Około godz. 23.00 Wenus zbliży się do Jowisza. Dwie najjaśniejsze planety na niebie będzie dzielił jedynie trzystopniowy kąt.

Góry lodowe na Południowym Atlantyku

Na półkuli południowej kończy się lato - pora, w której od lodowców na Antarktydzie odłamują się góry lodowe. Kilka takich olbrzymów wykrył satelita Terra należący do NASA.

"Uliczki" chmur nad Grenlandią

Nad Grenlandią zawisły zapierające dech w piersiach uliczki chmur. Koniecznie sprawdźcie, czym jest to zjawisko i jak pięknie potrafi się prezentować.

Meteoryt spadł do ogródka działkowego

Co w marcowe słoneczne popołudnie można znaleźć na swojej działce? Krokusy, przebiśniegi, a może pierwszą wiosenną jaskółkę? Otóż nie tylko, niektórzy natrafiają na kosmiczne cuda.

Tej nocy znów szansa na zorze

Dzisiejszej nocy może dojść do zwiększonej aktywności zórz polarnych. Zjawisko nastąpi na skutek sobotniego koronalnego wyrzutu masy w kolejnej eksplozji na powierzchni Słońca. Zorze będą słabsze niż kilka dni temu, ale równie widowiskowe.

Koniec albatrosów? Ptaki morskie giną

Spada liczebność prawie połowy populacji ptaków morskich - wynika z najnowszych badań, opublikowanych w kwartalniku "Bird Conservation International". Najbardziej zagrożoną rodziną są albatrosy.

Wyjątkowej urody galaktyka spiralna z poprzeczką

Należący do NASA Teleskop Kosmiczny Hubble'a uchwycił ten zapierający dech w piersiach obraz galaktyki NGC 1483 należącej do grupy tzw. galaktyk spiralnych z poprzeczką. Skąd ta intrygująca "poprzeczka" w nazwie?

Najwięcej wielorybów szarych od 1996. "Efekt 20 lat polityki"

W meksykańskiej części Oceanu Spokojnego rodzi się coraz więcej wielorybów szarych. Specjaliści z ministerstwa środowiska naliczyli w tym roku 1198 młodych zwierząt. To dla nich powód do radości, bo od 20 lat pracują nad stworzeniem warunków dla przywrócenia populacji tych ssaków u wybrzeży Meksyku.

Kanary przykrył saharyjski piach

Silne podmuchy wiatru znad Sahary Zachodniej naniosły sporą warstwę piachu nad Wyspy Kanaryjskie. Doszło do tego 8 marca, a zarejestrował zdarzenie spektroradiometr na satelicie Terra, należącym do NASA.

Co Reporter 24 znalazł na plaży?

Zalegające na plażach bryły lodu rzadko prezentują się tak efektownie, jak na zdjęciach Reportera 24, gtomasa. Wystarczy spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy, by natrafić na prawdziwe cuda - przyrodnicze i artystyczne.

30 tys. śnieżyc nad Pensylwanią

Gigantyczne, liczące około 30 tysięcy stado gęsi śnieżyc, zatrzymało się nad rzeką Middle Creek w amerykańskim stanie Pensylwania. Ptaki przystanęły, by posilić się przed dalszą podróżą w stronę kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego. Zobaczcie, jak piękne widowisko zafundowały ornitologom.

Cameron gotowy do zejścia do Rowu Mariańskiego. Nakręci tam film w 3D

- Gdybyśmy wiedzieli, co tam jest, to byśmy się tam nie wybierali - te słowa Jacques'a Cousteau cytuje James Cameron, który zamierza zanurzyć się na głębokość ok. 11 km, na dno Oceanu Spokojnego. Chce tego dokonać w niewielkiej kapsule Deepsea Challenger. Już wykonał próbne nurkowanie. W środę zszedł na 7,5 km.

Nocny Dubaj z Kosmosu jak na dłoni

Amerykańska Agencja Badań Kosmicznych opublikowała nocne zdjęcie Dubaju, wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Miasto jest tak rozświetlone, że widać nawet poszczególne ulice.

800-metrowy wir pyłowy nad Marsem

Ponad 800 metrów wysokości miała serpentyna pyłu, jaką wzbił w marsjańską atmosferę wir pyłowy. Przeszedł on nad Czerwoną Planetą 16 lutego. Zarejestrowała go nad północnomarsjańską "równiną Amazonii" jedna z kamer należącej do NASA sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

Plażowicze ratują stado delfinów

W internecie rekordy popularności bije nagranie ratowania stada delfinów. Film został nakręcony przez niemieckiego turystę na plaży w Brazylii i umieszczony w sieci parę dni temu.

"Robacza" pełnia zaświeciła nad Polską

Minionej nocy mogliśmy podziwiać ostatnią pełnię tej zimy. Przez Indian Ameryki Północnej zwaną "Pełnią Robaczego Księżyca". Jej tropem wyruszyli Reporterzy24.