Ciekawostki

Ciekawostki

Mars najlepiej widoczny od 26 miesięcy

Już w sobotę około godz. 20.00 Mars znajdzie się w opozycji względem Słońca i zbliży się do Ziemi na "niewielką"odległość. Będzie to doskonała, zdarzająca się raz na 26 miesięcy, okazja do podejrzenia Czerwonej Planety.

Rzeki jaskrawą zielenią płynące

Jaskrawozielony kolor strumyka zszokował w piątek przed południem strażaków i mieszkańców niemieckiej Getyngi. Ta niespotykana w przyrodzie barwa to skutek pożaru, który wybuchł w nocy w hali z chemikaliami. Jak twierdzą władze - barwnik jest niegroźny.

Zagadka tajemniczych kul światła częściowo rozwiązana

Od dziesięcioleci astronomowie próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych świetlnych kul pojawiających się na niebie w drugim miesiącu roku. "Lutowe Meteory" tym razem były dla naukowców łaskawe i pozwoliły określić m.in. swoje pochodzenie. NASA w najbliższym czasie chce dowiedzieć się o nich jeszcze więcej.

Przodkami amerykańskich Indian jednak Europejczycy?

Pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański nie z Azji, jak się powszechnie uważa, lecz z Europy. I to około siedmiu tysięcy lat wcześniej niż przypuszczano - podał w czwartek "Washington Post", powołując się na amerykańskich i brytyjskich badaczy.

Trzy minuty, żeby kupić publiczność i zostać naukowym idolem

24 naukowców zmierzy się w sobotę przed publicznością w Centrum Nauki Kopernik, prezentując zagadnienia badawcze z biologii, chemii, fizyki i innych nauk. Tak jak w popularnych "talent shows" będą musieli zdobyć przychylność jury i sympatię widzów. Każdy będzie miał na to tylko 3 minuty.

A w modzie już jesień i zima. Mroźna, ale nie ponura

Wiosna dopiero przed nami, tymczasem światowi projektanci już szykują się na zimę 2013. Z pokazów Paryskiego Tygodnia Mody, który we wtorek rozpoczął się we Francji, można wnioskować, że kolejna zima będzie wyjątkowo mroźna.

Wiosna już w czwartek. Meteorologiczna

Jutro pierwszy dzień marca. Rozpoczyna się meteorologiczna wiosna, która obejmuje marzec, kwiecień i maj. Niewiele osób o tym wie. W naszej świadomości mocno zakorzeniona jest data 21 marca – pierwszego dnia wiosny kalendarzowej.

Matka aurory silniejsza niż myśleliśmy

Naukowcy przy pomocy skomplikowanych obliczeń opisali precyzyjniej zjawisko zorzy polarnej. Od dawna znamy mechanizm powstawania Aurory Borealis - teraz mamy okazję poznać nowe fakty na ten temat. Okazało się na przykład, że ziemska magnetosfera, czyli jej naturalna osłona, jest aż tysiąc razy większa niż dotąd sądzono.

"Tonął coraz głębiej." Koń uwięziony w dole z błotem

Nicole Graham wybrała się na przejażdżkę konną wzdłuż plaży przy miejscowości Geelong w południowo-wschodniej Australii. Nagle, razem ze swoim koniem Astro wpadła do dołu wypełnionego błotem. Kobiecie udało się wydostać, a zwierzę utknęło w pułapce.

Chmury uwieczniły szlak statków

Rzadkie oblicze smug kondensacyjnych. Zazwyczaj z dołu oglądamy te pozostawione przez samoloty. Tym razem możemy obejrzeć powstałe po rejsach statków, a do tego - z góry.

Tak wyglądały pingwiny giganty

Wiele milionów lat temu na Ziemi mieszkały ogromne w porównaniu do współczesnych pingwiny. Ich ojczyzną były tereny dzisiejszej Nowej Zelandii.

Chcesz żyć wiecznie? Koniec z seksem!

Któż nie chciałby żyć wiecznie... Niektóre płazińce w imię długowieczności zrezygnowały z seksu. Wszystko dzięki temu, że rozmnażają się przez podział komórki.

Śnieżne czapy na szczytach Atlasu

Chłodny front, który w styczniu i lutym wywołał falę mrozów i śnieżyc w całej Europie, dotarł też do Afryki. Na zdjęciu widzimy zaśnieżone góry Atlas na terenie Maroka.

Zamiast ryb łowili swoje samochody

Przykra niespodzianka czekała na uczestników finału turnieju wędkarskiego na jeziorze Winnebago w amerykańskim stanie Wisconsin. Po powrocie z zawodów wędkarze znaleźli swoje samochody do połowy zanurzone w wodzie. - Można się było tego spodziewać - podsumowuje jeden z nich.

Cała wieś na aukcji. W cenie kawalerki

Wieś w cenie kawalerki - to tegoroczny hit sezonu w branży nieruchomości. Gdzie? W zachodniej Francji. 19 budynków, basen i kort tenisowy czekają na nowego właściciela.

Spóźniony samolot, zgubiony bagaż, zły pokój. Odszkodowanie: za co się należy?

Sezon narciarski trwa. Podróżnym serce nadal szybciej bije na myśl, czy podczas wymarzonej wyprawy w góry, linie lotnicze nie zgubią przewożonego sprzętu? Albo co robić, kiedy austriacki pociąg spóźnia się już kilka godzin? Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce podpowiada, jak sobie radzić w takich sytuacjach i dochodzić swoich praw.

Piasek pokrył powierzchnię Morza Arabskiego

Morze Arabskie pokryły wielkie ławice piaskowego pyłu. Zdjęcia wykonał należący do NASA satelita Aqua za pomocą spektroradiometru wykorzystującego obrazowanie w umiarkowanej rozdzielczości.

Księżyc się kurczy! Dowód: Rowy tektoniczne

Odległość pomiędzy centrum Księżyca a jego powierzchnią zmniejszyła się i to aż o około 90 metrów - wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców NASA. Dowodów na to dostarczyły zdjęcia powierzchni Srebrnego Globu wykonane przez amerykańską sondę kosmiczną.