Ciekawostki

Ciekawostki

Nikt nie ucieknie przed czołem pożaru traw

62 tysiące pożarów traw gasili polscy strażacy w krótkim okresie od 1 marca do 17 kwietnia. O tym, jak niebezpieczny jest proceder wypalania traw i kiedy bywa użyteczny, opowiadał w programie "Meteo News" rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Symbol wiosny rozwinął się w Chorzowie

Takich dużych kwiatów nie ma żadne z drzew rosnących w Polsce. Ich pojawienie się na gałęziach jeszcze przed liśćmi to jeden z symboli wiosny. Kwitnące magnolie, bo o nich mowa, mogą już podziwiać mieszkańcy Chorzowa.

Narodziny i przejście tornad w 30 sekund

W 30 sekund można obejrzeć skróconą historię powstania tornad, które w sobotę i niedzielę zaatakowały środkową część Stanów Zjednoczonych. Na animacji przygotowanej przez amerykańskich naukowców widać, jak ruch mas powietrza doprowadza do powstania licznych wirów. 14 i 15 kwietnia na terenie Oklahomy, Kansas, Nebraski i Iowy odnotowano ich ponad 135.

Brytyjczyków częściej zabijają spaliny niż samochody

Więcej Wyspiarzy umiera w wyniku zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem ulicznym niż w wypadkach drogowych. Co roku od wysokiego stężenia szkodliwych związków chemicznych ginie 19 tys. Brytyjczyków. Koszt zanieczyszczeń powietrza sięga 6 mld funtów.

Spektakularny wyrzut ze Słońca. NASA zarejestrowała wybuch

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

Oto Moskwa, a nad nią zorza. Niepowtarzalny widok z orbity

Charakterystyczne zielone smugi nad horyzontem, a na ziemi miasto jak świetlista gwiazda - to kolejny piękny widok, jakim podzielili się z nami astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczna w centrum zdjęcia metropolia to Moskwa. Za nią widać kurtynę zorzy polarnej i jasne światło przedświtu.

Przeżył zejście lawiny. Zobacz relację

Sam kilka razy przeżył spotkanie z lawiną, ale każdemu radzi unikać takich sytuacji. - Widzi się to wszystko, obserwuje. To jest żywioł niezależny od nas - mówił na antenie TVN Meteo alpinista Leszek Cichy. W programie "Meteo News" podpowiadał, jak unikać błędów, które w górach mogą kosztować życie.

Na Dolnym Śląsku czerpią papier z odchodów słonia

Zaczęło się z inicjatywy wrocławskiego zoo, a Muzeum Papiernictwa w Dusznikach podchwyciło temat. Wspólnie zorganizowano pierwsze spotkanie. Zadanie? Zrobić papier czerpany z odchodów słonia. Efekt? – To co nam wyszło, jeszcze schnie, trochę za krótko gotowaliśmy produkt dostarczony przez nasze zwierzę, ale to dopiero początek – powiedział TVN Meteo rzecznik zoo.

Najludniejsze miasto świata nigdy nie zasypia

Szanghaj to największe miasto Chin i najludniejsza metropolia świata. Żyje w niej około 23 mln mieszkańców. O poziomie rozwoju i dynamice miasta przekonują nas nie tylko dane statystyczne, ale też zdjęcia wykonane z kosmosu.

Zaspany pilot pomylił Wenus z innym samolotem

16 osób z obrażeniami to wynik fatalnej pomyłki pilota, który wybudzony ze snu podczas lotu wziął planetę Wenus za inny samolot i wykonał gwałtowny manewr, by uniknąć wyimaginowanej kolizji. Do incydentu doszło przed ponad rokiem, a opublikowany właśnie raport z dochodzenia wskazuje m.in. że piloci nie byli świadomi niebezpieczeństwa wynikającego ze zbyt długich drzemek podczas lotu.

106 dni ciemności i noce pełne magii

"Mrok spowijał Arktykę, byliśmy odcięci od świata, a pogoda płatała nam figle" - tak o minionej zimie piszą polscy polarnicy ze Stacji Badawczej Hornsund. Mimo, iż na Spitsbergenie jedną trzecią roku spowijają ciemności, wszystko wynagradzają niezwykłe zorze polarne.

Katedrę z cegły zastąpią katedrą z kartonu

Władze Nowej Zelandii chcą wybudować katedrę z papieru w miejscu 130-letniej ceglanej, którą zniszczyło ubiegłoroczne trzęsienie ziemi. Papierowa świątynia w Christchurch ma być gotowa do końca roku.

Niże zdominowały Europę

Nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska nie jest wyjątkiem. Za sprawą niżu znad Białorusi będziemy czuć chłód.

Łowcy burz uchwycili narodziny tornada. Zobacz niezwykłe nagranie z USA

Chmury układają się w wirujący lej, który się powiększa, dotyka ziemi, a potem pędzi przez równinę - ten widok w weekend stał się udziałem mieszkańców USA. Łowcy burz nagrali film, na którym widać, jak powstaje tornado, które w sobotę nawiedziło miejscowość Cherokee w stanie Oklahoma. To jedno z ponad 120 tornad, które zaobserwowano przez weekend na terenie środkowych Stanów Zjednoczonych.

Zielone niebo zapowiada tornado?

Mieszkańcy obszarów nawiedzanych przez tornada są przekonani, że ich nadejście zapowiada zielony kolor nieba podczas burzy. Nietypowe zjawisko postanowili dokładniej zbadać naukowcy. Ich obserwacje potwierdziły, że taka barwa nieba rzeczywiście zwiastuje kłopoty. Wciąż jednak brakuje precyzyjnej odpowiedzi na to, jak powstaje efekt zielonej burzy.

Saturn tak blisko, że będzie widać pierścienie

Dzisiejszej nocy Saturn znajdzie się w opozycji, co stwarza bardzo dobre warunki do jego obserwacji, przynajmniej w niektórych regionach Polski - tam, gdzie chmury nie zasłonią nieba. Szykujcie teleskopy i aparaty - czekamy na Wasze zdjęcia!

Gadżet ze "Star Treka" dostępny w sieci!

Kanadyjski doktorant stworzył urządzenie inspirowane gadżetem z kultowej serii "Star Trek". Jego tricorder nie jest zabawką dla fanów serialu, lecz podaje rzeczywiste dane o otoczeniu. Konstruktor udostępnił swoje projekty w sieci licząc, że internauci pomogą mu je testować i udoskonalić.

Pioruny preferują rodzaj męski

Czy pioruny rozróżniają płeć wybierając swoje ofiary na ziemi? Patrząc w statystki można pomyśleć, że tak, bowiem od uderzenia pioruna ginie cztery razy więcej mężczyzn niż kobiet. Naukowcy tłumaczą to jednak różnicami w zachowaniach płci.

Sto lat temu stanął oko w oko z górą lodową

Miał być szybszy, większy, lepszy i niezatapialny - ale poszedł na dno podczas dziewiczego rejsu. Katastrofa Titanica pochłonęła ponad półtora tysiąca ludzkich istnień. Do tragedii doszło na Atlantyku - dokładnie 100 lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia, statek zderzył się z górą lodową. W Polsce był wtedy poniedziałek rano.

Wielkie liczenie pingwinów. Dwukrotny przyrost w trzy lata

Pingwinów cesarskich zamieszkujących Antarktydę jest dwa razy więcej, niż dotychczas sądzono. I to nie dlatego, że w ostatnich latach zaczęły rozmnażać się na potęgę. Po prostu dokładniej je policzono. Pomogła nowa technologia.

Baloniarze z całego świata zjechali do Genewy

30 balonów unoszonych przez gorące powietrze zdominowało w piątkowy wieczór przestrzeń powietrzną nad Genewą. W Szwajcarii rozpoczął się trzydniowy, międzynarodowy festiwal baloniarski Montgolfiades.

"Na 99 proc. jestem pewien, że jest tam życie"

Na Czerwonej Planecie na 99 proc. istnieje życie, twierdzą naukowcy z Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do takiego wniosku doszli analizując skład marsjańskiej gleby, poznany dzięki misji Viking w 1976 r.

Niezwykła mapa wysokości drzew świata

Amerykańska Agencja Kosmiczna opracowała mapę, pokazującą wysokość światowych lasów. Do jej stworzenia naukowcom posłużyły dane ze wszystkich dostępnych NASA narzędzi badawczych, m.in. ze spektoradiometru MODIS i amerykańsko-japońskiego satelity mierzącego opady deszczu. Mapa pozwala dojść do bardzo ciekawych wniosków.