Ciekawostki

Ciekawostki

Nieznane skarby głębin. Poznaj manaty, kosogony i "kanarki oceanów"

W tym tygodniu TVN Meteo wyemituje serię filmów dokumentalnych, dzięki którym będziemy mieli szansę przenieść się do podwodnego świata, w którym królują niezwykłe stworzenia - manaty, kosogony i "kanarki oceanów". Ponadto odwiedzimy Dolinę Śmierci, a także przyjrzymy się mikroorganizmom.

Odkryto 208 nowych gatunków. Psychodeliczny gekon jednym z nich

- Psychodeliczny gekon i małpa przypominająca grzywą uczesanie Elvisa Presleya znalazły się pośród 208 nowych gatunków zwierząt i roślin odkrytych w ubiegłym roku w dorzeczu Mekongu w Azji Południowo-wschodniej - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele WWF.

Astronauta sfotografował burzę piaskową

22 listopada Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przelatywała nad Argentyną. Jeden z astronautów, Michael Trenchard, dostrzegł unoszącą się nad tym południowoamerykańskim krajem burzę piaskową i zrobił jej niesamowite zdjęcie.

Tak z bliska wygląda Słońce

Jeden z należących do NASA satelitów przesłał dziś na Ziemię trzy zdjęcia Słońca wykonane w ciągu mniej więcej 30 minut. Zobaczcie, jak wygląda centralna gwiazda Układu Słonecznego z bliska.

Wrony zaatakowały Białystok

Białystok przeżył dziś nalot z powietrza. Nad miastem pojawiły się tysiące wron, które zaczerniły niebo. Chmurę ptaków zarejestrowała kamera TVN24.

We wtorek ostatni tegoroczny deszcz meteorów

Wielkimi krokami zbliżamy się do maksimum Geminidów, ostatniego w tym roku deszczu meteorów, który będzie miał miejsce w nocy z 13 na 14 grudnia. - Niestety jasnoświecący Księżyc może nam utrudnić obserwowanie tego zjawiska - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Hergen przyniesie huraganowy wiatr

Nad Europą południowo-wschodnią oraz Półwyspem Iberyjskim zalegają wyże. Pozostałe obszary kontynentu obejmuje głęboki niż o nazwie Hergen z centrum w rejonie Islandii.

To będą najbardziej zielone święta od początku XXI wieku

Martwicie się, że święta będą bez śniegu? Okazuje się, że to żadna nowość. Od 2001 roku mieliśmy już zielone święta. Jednak ani razu od początku tego wieku nie zdarzyło się, żeby do grudnia spadła tak mała ilość śniegu. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jak wyglądało 10 ostatnich zim.

Rekin chciał mu odgryźć nogę. Trafił w deskę

Chwile grozy przeżył australijski surfer. Mężczyzna może mówić o wielkim szczęściu po tym, jak w niedzielę rano został zaatakowany przez rekina. Drapieżnik chciał odgryźć mu nogę. Nie zdołał. Zatopił zęby jedynie w desce.

Gdzie ta zima? Rok temu już była

Grudzień już w połowie, a zima jeszcze nie nadeszła. Najbardziej dobitnie uświadamiają to zdjęcia zrobione przez Reportera 24. Fotografie, które zrobiono teraz zdecydowanie różnią się od tych z 2010 roku. Wtedy

Zima nie chce do nas przyjść

Zimy nie widać. Daje nam co prawda dyskretne znaki, że jest blisko. To pomrozi nocą, to gdzieniegdzie sypnie śniegiem. Ale przyjść nie ma ochoty.

Śnieg na stokach Szwajcarii i Niemiec

W Oberstdorfie, Jenaz i Davos spadł śnieg. Jego gruba warstwa oznacza dla mieszkańców niemieckiego miasteczka i szwajcarskich kurortów jedno - sezon narciarski jest rozpoczęty.

"Magia telewizji" kontra wzrost Agnieszki Cegielskiej

Prezenterka pogody Agnieszka Cegielska, podczas programu "Wstajesz i Wiesz", do prowadzącego Marcina Żebrowskiego zwróciła się "malutki". Wszystko przez to, że prezenterka górowała nad nim wzrostem. W ich następnym wejściu dziennikarz nie dał za wygraną i próbował przerosnąć Agnieszkę, wywołując tym samym śmiech wszystkich pracujących w studio.

Miasteczko chce się oderwać od Włoch

Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.

Koniec Świata w 2012? Nic z tego

21.12.2012. Brzmi groźnie? Bo właśnie ta data to dla wielu koniec świata. Jak się skończy? Teorii jest dużo, a każda coraz bardziej przerażająca. Naukowcy NASA wzięli pod lupę mniemany "dzień zagłady" i oficjalnie stwierdzili: tego dnia żadnych wybuchów i spadających meteorów nie będzie. Oprócz tego, że będzie to dzień przesilenia zimowego, nic interesującego się nie wydarzy.

300 tysiącom ludzi zagraża potężne trzęsienie ziemi

Zburzenie miasta liczącego 1,5 miliona mieszkańców, zatrzymanie biegu rzeki, podtopienie Kotliny Kaszmirskiej i błotne lawiny na spornym terenie Indii i Pakistanu – to wszystko może mieć miejsce, jeśli Kaszmir nawiedzi trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Ten czarny scenariusz nakreślił Roger Bilham z Uniwersytetu w Kolorado w Boulder na postawie prowadzonych przez 8 lat obserwacji.

NASA zgubiła setki próbek Księżyca

Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych brakuje ponad pół tysiąca kosmicznych próbek, m.in. księżycowego gruntu, które na Ziemię przywieźli astronauci misji Apollo.

Budują wielką tamę. Władze pozwolą spustoszyć Alaskę

Władze Alaski planują budowę gigantycznej zapory wodnej, która może stanąć na jednej z ostatnich dzikich rzek w tym stanie. Inwestycja negatywnie wpłynie na środowisko. Okazuje się jednak, że na drodze budowy mogą stanąć małe ryjówki.

To było ostatnie zaćmienie Księżyca w tym roku

Ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca zaczęło się w sobotę, 10 grudnia o 15:06. NASA wykorzystało je do przeprowadzenia ważnych badań. Dla amatorów astronomii była to okazja do obejrzenia pięknego spektaklu na nocnym niebie. Zjawisko było widoczne również w Polsce.

Najpierw stworzył "Avatara". Potem rozgryzł tajemnicę tęczy

Informatycy z UC San Diego, w tym słynny grafik Henrik Wann Jensen, postanowili stworzyć komputerowe symulacje wszystkich tęczy odkrytych w naturze. Dzięki temu wiele pytań o fizykę tego zjawiska atmosferycznego znalazło odpowiedź. W badaniach odtworzono różnorodne tęcze: te normalne, wtórne, powstające o zachodzie słońce i tworzące się w mgliste dni.

Jest śnieg, jest i pierwszy bałwan

Polska północno-wschodnia doczekała się opadów śniegu. Na Suwalszczyźnie i północnych krańcach Mazur spadło go kilka centymetrów, było więc z czego lepić. Reporter 24 przysłał zdjęcia pierwszego w tym sezonia bałwana.

Tak gwiazda-wampir wysysa energię

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się sfotografować niezwykły układ dwóch gwiazd. Jedna z nich, niczym wampir, wysysała z drugiej bardzo dużą ilość materii. - "Ugryzienie" gwiazdy-wampira jest bardzo delikatne, ale niezmiernie efektywne – opisuje jeden z badaczy.