Ciekawostki

Ciekawostki

Piasek pokrył powierzchnię Morza Arabskiego

Morze Arabskie pokryły wielkie ławice piaskowego pyłu. Zdjęcia wykonał należący do NASA satelita Aqua za pomocą spektroradiometru wykorzystującego obrazowanie w umiarkowanej rozdzielczości.

Księżyc się kurczy! Dowód: Rowy tektoniczne

Odległość pomiędzy centrum Księżyca a jego powierzchnią zmniejszyła się i to aż o około 90 metrów - wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców NASA. Dowodów na to dostarczyły zdjęcia powierzchni Srebrnego Globu wykonane przez amerykańską sondę kosmiczną.

Reporterzy 24 i koniunkcja Księżyca z Wenus

Reporterzy 24 hiszpan i jarecki3116 w sobotni wieczór wybrali się na nietypowy seans. Oglądali nie film w kinie, nie spektakl w teatrze, a lutowe niebo, na którym spotkała się Wenus z Księżycem.

Strach jest słodki. Przynajmniej dla ryb

Kiedy jedna ryba zostanie ranna, reszta ławicy gwałtownie ucieka ostrzeżona przez tajemniczą substancję odpowiedzialną za uczucie strachu. Naukowcy postanowili zbadać jej właściwości i okazało się, że rybi strach jest... słodki.

Wenus i Księżyc tuż obok. Zaświecą bardzo jasno

Wieczorem czeka nas wspaniałe widowisko. - Będziemy mogli obserwować spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych (zaraz po Słońcu) ciał na naszym niebie - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jezioro Aralskie znika. Zdjęcia z lat 60. i dziś

To było jedno z czterech największych jezior na świecie. Przez miejscowych zwane także morzem. Dziś Jezioro Aralskie zajmuje zaledwie 10 proc. swojej pierwotnej powierzchni. Katastrofalny wpływ na losy zbiornika miał rosyjski pomysł użyźnienia okolicznych pól.

Czy to najmniejsze jajko świata?

W czwartek w jednym z miast na wschodzie Chin odnaleziono jajko, które będzie aspirować do miana najmniejszego kurzego jajka na świecie - mierzy sobie ono tylko 1,3 cm.

Tak wygląda zaćmienie Słońca w kosmosie

We wtorek 21 lutego Księżyc znalazł się pomiędzy należącym do NASA satelitą SDO (Solar Dynamics Observatory) i Słońcem, dzięki czemu doszło do częściowego zaćmienia Słońca. Zobaczcie, jak to zjawisko wspaniale wygląda w przestrzeni kosmicznej.

Zapadną w zimowy sen przy Misiu Uszatku

Młodzi mieszkańcy podkarpackiego Jarosławia mają już dość zimy. W sobotnie popołudnie symbolicznie (i publicznie) położą jej kres - "zapadną w zimowy sen", a po chwili obudzi ich z niego budzik.

Przywrócili go do życia po 30 tys. lat

Choć wygląda niepozornie, jest najcenniejszym - bo najstarszym - kwiatem świata. Lepnica wąskolistna swego czasu, około 30 tysięcy lat temu, była bardzo powszechna na półkuli zachodniej. Jej prehistoryczną postać przywrócili do życia rosyjscy naukowcy, którzy już planują szukanie do badań jeszcze starszych roślin.

Prezydent w miniaturze. Obiecał Żywcowi parę danieli

Dzień wypełniony reprezentacyjnymi obowiązkami w Żywcu miała dziś prezydencka para. Po spotkaniu z podopiecznymi jednej z fundacji, wizycie w przedszkolu im. rodziny Komorowskich oraz w miejskiej stajni, Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili otwarty niedawno w mieście park miniatur.

Zimowi czarodzieje i magiczne kręgi

Pamiętacie tajemnicze kręgi w zbożu albo geoglify prekolumbijskiej kultury na peruwiańskim płaskowyżu Nazca? Zainspirował się nimi pewien Amerykanin, który w zaśnieżonym stanie Kolorado stworzył podobne rysunki, tyle że na śniegu.

Wystarczyła niewielka susza, by upadło imperium Majów?

Meksykańscy i brytyjscy naukowcy wspólnie ustalili, że do załamania się cywilizacji Majów doprowadziło przedłużające się zmniejszenie opadów deszczu - wystarczyło zaledwie 25-40%. Do tej pory historycy uważali, że jeśli przyczyną upadku Majów była susza, to musiała ona być bardzo poważna.

Skoczogonek - żyje bez oczu, 2 km pod ziemią

Żyje w całkowitych ciemnościach, prawie 2 km pod ziemią i nie ma oczu. Plutomurus ortobalaganensis to nieznany dotąd gatunek z rzędu skoczogonków - prymitywnych, beskrzydłych stawonogów. Odnaleziono go w abchaskiej jaskini - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

"Smutne jest zapotrzebowanie, by pokazać, że nieucy mają rację"

Magazyn "Science" ogłosił: Einstein wciąż górą. Okazuje się, że elementarne cząstki zwane neutrinami nie mogą pędzić szybciej niż światło, jak wydawało się naukowcom z ośrodka CERN. Przypuszczenia te pismo opiera na podobnym doświadczeniu i twierdzi, że epokowe odkrycie szwajcarskich naukowców to efekt zbyt luźnego kabla. Sprawę komentują polscy naukowcy.

Sosna: nadzieja Japończyków. Ostatnia ocalała w tsunami

Po zeszłorocznym tsunami Japończycy wciąż mają problem z powrotem do normalnego. Wielu straciło chęć do życia i wiarę w lepsze jutro. By podnieść morale wśród obywateli rząd szuka nowych symboli wytrwałości i nadziei. Ostatnio prym wiedzie sosna, która jako jedyna spośród całego lasu, ocalała po przejściu tsunami.

Mars zatrząsł się jak Ziemia. Sejsmika sprzyja powstaniu życia?

Na Marsie dochodzi do trzęsień gruntu analogicznych do trzęsień ziemi na naszej planecie - stwierdzili badacze z NASA. Ostatnie wstrząsy wydarzyły się niedawno i miały znaczną siłę. Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna w przyszłości może doprowadzić do pojawienia się na Czerwonej Planecie płynnej wody, a wraz z nią warunków przyjaznych dla życia - dodają naukowcy.

Pozostał ostatni na świecie. Reszta wyginęła

Został tylko jeden taki osobnik na świecie. Mieszka w zoo w Atlancie, należy do gatunku Ecnomiohyla rabborum i jest ostatnią taką żabą, jaką zobaczymy. Cały jego gatunek wybił grzyb i naukowcy nic nie mogli na to poradzić.

Chmury co roku tworzą się niżej. Od 2000 roku o 40 metrów

- Wysokość formowania się chmur nad ziemią co dekadę spada średnio o jeden procent - podało NASA, które ufundowało uniwersyteckie badania na ten temat. Posłużono się danymi z satelity agencji. Okazało się, że w ciągu ostatnich 10 lat ten jeden procent równa się średnio 40 metrów.

Jelenie zrzucają poroże. Szykują się na gody

W lasach Podkarpacia, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, jelenie rozpoczęły zrzucanie poroży. Można je zbierać wszędzie oprócz parków narodowych i krajobrazowych. W podążaniu za trofeum trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek.