Opuszczona wioska w południowo-zachodniej Francji poszła pod młotek. Cena wywoławcza wynosiła 330 tys. euro, kupiono ją za 520 tysięcy. Nowym właścicielem jest artysta-fotografik pochodzący z Korei Południowej, na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
Zanieczyszczenia sprawiają, że letnie chmury burzowe mocniej nagrzewają atmosferę. Nowo zaobserwowany proces wciąż jeszcze kryje wiele kwestii do wyjaśnienia. Badacze włączą go teraz do globalnych modeli klimatycznych, bo może mieć duży wpływ na cyrkulację powietrza w całych regionach.
Milion dolarów - tyle zapłacił anonimowy kolekcjoner za szkielet tyranozaura wystawiony na aukcji w Nowym Jorku. Nie obyło się bez dramatycznych zwrotów wydarzeń: rząd Mongolii na kilkadziesiąt godzin przed licytacją stwierdził, że szkielet jest jego własnością.
Metan tkwiący od tysiącleci pod arktycznym lodem ulatnia się do atmosfery - odkrył zespół badawczy University of Alaska. Gaz ten jest obok dwutlenku węgla jednym z dwóch największych zagrożeń dla naszego klimatu - przyśpiesza globalne ocieplenie.
Jak dawno człowiek oderwał się od świata zwierząt? Kiedy zaczął samodzielnie myśleć? Gdzie szukać zaczątków cywilizacji? - te pytania nurtują antropologów badających historię ludzkości. Odpowiedzi dostarczają m.in. ślady narodzin sztuki. Ta może być starsza, niż myśleliśmy. Francuscy naukowcy poinformowali o odkryciu naskalnych fresków dwukrotnie starszych niż słynne malowidła z Lascaux czy Altamiry.
Trójmiejscy nurkowie w przypadający dzisiaj Europejski Dzień Morza zorganizowali własny Dzień Nurka i zabrali się do oczyszczania ze śmieci dna Bałtyku. Przygotowali też szereg atrakcji na plaży w Brzeźnie. Opowiada o tym z Gdańska reporter TVN24, Adam Kasprzyk.
Japoński rząd zdecydował się ograniczyć o 15 procent zużycie prądu elektrycznego w całym kraju. Oszczędności zostaną wprowadzone na całe lato i spowodowane są kryzysem energetycznym. Niedobór energii jest następstwem awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, zniszczonej przez tsunami rok temu.
Naukowcy z NASA wypatrzyli za pomocą teleskopu Keplera planetę oddaloną od Ziemi o 1500 lat świetlnych. Według naukowców planeta niedługo po prostu wyparuje. Dlaczego? Gwiazda, wokół której krąży zagrożona planeta, jest po prostu za gorąca.
Dunaj, Dniestr, Dniepr i Don wpadają do Morza Czarnego. A w nim? Fitoplankton, który dzięki składnikom naniesionym przez wielkie rzeki rozrósł się tak, że można zobaczyć go z kosmosu. Zdjęcie światu pokazała NASA.
Czy ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na nasz mózg? Według powszechnego przekonania tak, ale naukowiec David Bucci z USA postanowił to sprawdzić w badaniach naukowych. Okazuje się, że to prawda, ale skuteczność ćwiczeń fizycznych jest różna w zależności od wieku i płci.
Owce w Beskidach pasą się już na halach. W sobotę w Korbielowie (Beskid Żywiecki) odbył się uroczysty redyk, czyli obrządek wyprowadzenia zwierząt na górskie pastwiska. Do września będą się na nich pasły pod opieką bacy i juhasów.
Historyczny start pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który miał zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, został przełożony na 22 maja. Kapsuła transportowa miała zostać wyniesiona na orbitę o godzinie 10.55 naszego czasu. NASA poinformowała jednak przed samym startem, że czujniki w komorze ciśnieniowej silnika nr 5 rakiety nośnej wykazały zbyt wysokie ciśnienie.
Dlaczego ptaki w Arktyce nie marzną? Jak zabezpiecza się jaja przed mrozem i lata przy wietrze dochodzącym do 90 km/h? Wyjaśniają to naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej w Horsnundzie.
Rdzenni mieszkańcy obu Ameryk i archipelagu Wysp Japońskich to potomkowie starożytnych Turkmenów - twierdzi naukowiec z Turkmenistanu. Swoją teorię opiera na zwyczaju siadania "po turecku". Ten innowacyjny pogląd to skutek polityki "gruntownej rewizji" historii Turkmenistanu, wprowadzonej w 2010 r. przez prezydenta tego kraju.
Ogień olimpijski dotarł w piątek do Wielkiej Brytanii. Został przetransportowany z Aten samolotem, który wylądował w morskiej bazie sił powietrznych Culdrose w południowo-zachodniej Anglii.
W gęstej mgle wpłynął na ekskluzywną plażę w Kapsztadzie siedem dni temu. Przez cały ten czas ratownikom nie udało się go ściągnąć na wodę - a to fala była za wysoka, a to pływ był za niski, a to pękła lina holownicza. Teraz wreszcie udało się wyholować japoński statek rybacki na głębsze wody. Rachunek za usługę wyniósł milion euro.
Amerykański Lodowiec Columbia to ciekawy przykład dla naukowców i osób zainteresowanych procesami, jakim podlegają lodowce. Można je obserwować w stosunkowo krótkim czasie 25 lat - tyle potrzebowało czoło Kolumbii, żeby cofnąć się o 20 km i podzielić na dwie odnogi. Te zmiany uznano za jedne z najbardziej dynamicznych na świecie.
Zaćmienie słońca - to najbliższe - zacznie się we wschodniej Azji w poniedziałek rano, a zakończy po kilku godzinach... późną niedzielą w USA. TVN Meteo po raz kolejny przypomina o istnieniu stref czasowych.
Kwiecień 2012 roku to miesiąc w aspekcie pogodowym szczególny. Dlaczego? W USA długo nie było w tym czasie tak ciepło, a m.in. w Skandynawii tak zimno. Naukowcy w swoich publikacjach mówią "zmiany, zmiany, zmiany". Ale czy to globalne ocieplenie? A może naturalny cykl? Nikt do końca nie wie.
Fotografia przyrodnicza potrafi być zaskakująca - nie tylko dla widza, ale też fotografa. Świadczą o tym prace nagrodzone w tej kategorii konkursu Grand Press Photo. Pokazując różne tematy - od zjawisk pogodowych, poprzez faunę po ekologię - potrafią zachwycić i zadziwić nieco przewrotnym podejściem.
Jedzenie zgodnie z zasadami ruchu slow food niektóre mikroorganizmy doprowadziły do perfekcji. Bakterie żyjące w głębinach Północnego Pacyfiku żywią się minerałami, które trafiły na dno oceanu jeszcze w czasach, kiedy po Ziemi chodziły dinozaury.
Prawdopodobnie odpowiadają za wyginięcie dinozaurów, a w wielu filmach katastroficznych niosą zagładę Ziemi. To asteroidy. W pobliżu naszej planety krążą ich tysiące, a część z nich może się z nami zderzyć. NASA właśnie policzyła, ile czyha ich na nas w Kosmosie.
Ostre zębiska aligatora zatopiły się w ramieniu zoologa z Akwarium Publicznego w Karolinie Północnej. Mężczyzna, próbując przesunąć zwierzę, bardzo je rozdrażnił...
Nietypowego strażnika doczekało się łódzkie lotnisko. - Pies rasy border collie będzie płoszył z niego nieproszone ptaki i ssaki - mówi Ewa Bieńkowska, rzeczniczka portu. Bieńkowska z dumą podkreśla, że to pionierskie rozwiązanie w skali kraju.
Marta obchodzi 82 urodziny. W swoim długim życiu nie znalazła partnera, ale za to zagrała w filmie. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że chodzi o... samicę aligatora missisipijskiego - najstarsze zwierzę w Polsce i jedno z najstarszych w Europie.
Obfite opady deszczu wywołały chaos w centralnych Chinach. Władze zostały zmuszone do ewakuacji 80 tys. osób w prowincji Hunan. Zalane są setki miejscowości, a meteorolodzy zapowiadają kolejne opady deszczu. Podobnie jest na południu tego kraju, ale sytuacja jeszcze nie stała się tak dramatyczna.
Kaługa o wadze 617 kg została wyłowiona z rzeki Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach. Rybak, który ją złapał, powiedział mediom, że to największa ryba jaką widział w całym swoim życiu.
Prawdziwa okazja dla kolekcjonerów wszystkich nietypowych przedmiotów. W niedzielę w Nowym Jorku będzie można kupić na aukcji szkielet tyranozaura. Zdaniem domu aukcyjnego obsługującego licytację, to drugi szkielet dinozaura z tej rodziny wystawiony na sprzedaż.
Amerykańscy naukowcy badający dno Zatoki Meksykańskiej natrafili na skarb. Jest nim tajemniczy statek, który prawdopodobnie zatonął ok. 200 lat temu. Sfilmowały go specjalne podwodne roboty, a wideo zostało teraz upublicznione szerokiej publiczności.