Ciekawostki

Ciekawostki

"Powoli zbliża się dzień polarny". Relacja zza koła podbiegunowego

Jeśli martwicie się kiepską pogodą w święta, sprawdźcie, w jakich warunkach spędzą je polscy naukowcy w stacji Hornsund. Na południu Spitsbergenu średnia dobowa temperatura to ok. -13 st. C, ale badacze nie narzekają, bo jeszcze do niedawna byli w objęciach nocy polarnej. Sytuację w ich bazie na bieżąco sprawdzisz w Kontakcie Meteo!

Chcą zamienić wielkanocnego królika na wielkoucha

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

Tablet pomoże uniknąć zderzenia z waleniem

Marynarze i żeglarze pływający wzdłuż wschodniego wybrzeża USA będą mogli ściągnąć nową aplikację na iPada i iPhone’a. Po co? Usługa ostrzeże ich przed ewentualną kolizją z waleniami. Dokładnie z walami szarymi, które migrując przemieszczają się wzdłuż amerykańskich brzegów i często giną w zderzeniach z łodziami.

Półtora miliona ton śmieci dryfuje po oceanie. Ale gdzie one są?

Tragiczne skutkach tsunami, które nawiedziło w marcu 2011 roku Japonię, nie tylko zabrało tysiące ludzkich istnień i zniszczyło dużą część Kraju Kwitnącej Wiśni. Woda wymyła bowiem do oceanu 5 milionów ton śmieci. Większa część zatonęła, ale półtora miliona ton do dziś dryfuje po Pacyfiku. Do tej pory nikt dokładnie nie potrafił określić, gdzie dokładnie się one znajdują. Naukowcy z NASA jako pierwsi podjęli się tego zadania.

Pulsująca gwiazda, jakiej nie widziano

Sensacyjne odkrycie międzynarodowego zespołu astronomów pod kierownictwem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego. Naukowcy odkryli nowy mechanizm tworzenia się gwiazd pulsujących. Wyniki ich badań trafiły na łamy prestiżowego tygodnika "Nature".

Redakcja TVN Meteo "od kuchni"

Codzienne prognozy pogody kojarzymy z kilkoma znanymi twarzami prezenterów. Jednak za nimi stoi cały zespół, który opracowuje informacje o pogodzie i nadaje im postać, jaką znamy z ekranu. Żeby to się udało, muszą być zgraną drużyną, w której zawodnicy rozumieją się niemal bez słów. Jak im to wychodzi, sprawdzała Weronika Diallo.

Pająk poleci na stację kosmiczną

Maleńki skakun arlekinowy będzie dodatkowym pasażerem statku kosmicznego lecącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci sprawdzą na jego przykładzie, w jaki sposób pająki zachowują się w stanie nieważkości. Na pomysł eksperymentu wpadł 18-letni Amr Mohamed z Egiptu, który wygrał międzynarodowy konkurs "Space Lab".

Ten silnik wyniósł ludzi na Księżyc. Poznaj historię rewolucyjnej technologii

Jego wstępny projekt powstał w połowie zeszłego wieku w amerykańskiej firmie lotniczej. Po przejęciu przez agencję kosmiczną, zamienił się w potężny napęd rakietowy, do dziś osiągający rekordowe wyniki. NASA przypomina historię silnika rakietowego F-1, który zapewnił historyczne sukcesy programowi lotów kosmiicznych Apollo.

Dziury w jezdni łatają kwiatkami

Łotysze w niecodzienny sposób postanowili zwrócić uwagę władz na dziurawe jezdnie. W kilku miastach w kraju sadzą w wyrwach kwiaty, informuje agencja BNS.

Ognista kula nad Nową Zelandią

Widziana w największych miastach kraju, słyszana w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, pozostawiająca po sobie smugę na 10 minut. Czym było niecodzienne zjawisko na nowozelandzkim niebie?

Niż i front przyniosą spadek ciśnienia

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem słabego niżu i frontu atmosferycznego. Niż ten skieruje do nas ciepłe polarno-morskie powietrze (PPmc) z południa, tylko na północy zalegać jeszcze będzie powietrze pochodzenia arktycznego (PAs).

Makro-świat w polskich lasach

Zapracowani i zabiegani, pod natłokiem codziennych obowiązków często nie mamy czasu, by rozejrzeć się wokół siebie, pójść na spacer, docenić piękno przyrody. Zrobił to za nas użytkownik Enrique, który sfotografował las w skali makro.

Nowy Jork naprawdę nigdy nie zasypia

Frank Sinatra śpiewał o Nowym Jorku, że to miasto, które nigdy nie śpi. Potwierdza to NASA swoimi zdjęciami satelitarnymi. Kiedy słońce zachodzi światła Wielkiego Jabłka wyraźnie widoczne są z Kosmosu. Przez całą noc.

Brudna wojna o radioteleskop. Australia kontra RPA

10 tys. razy szybszy niż inne i do tego 50 razy wrażliwszy - taki ma być SKA (Square Kilometer Array), najnowocześniejszy radioteleskop, wart 2 miliardy euro. Dzięki niemu dowiemy się m.in. czy jesteśmy sami w Kosmosie. Budowa urządzenia ma ruszyć w 2016 roku, ale wciąż nie wiadomo gdzie. O inwestycję rywalizują Australia i RPA, a walka między nimi jest brudna.

"Superburza" zasłoniła wodę i ląd

W połowie marca burze piaskowe kilkakrotnie przetaczały się po południowo-zachodniej Azji i po Bliskim Wschodzie. Występowały na terenach od Morza Czerwonego po Afganistan i od półwyspu Arabskiego po Indie. Jedna z nich była wyjątkowa...

Gorące podejście Amerykanów do robali

Zamiast chemii, ciepło. Zamiast po 21 dniach, do pokoju można wrócić już po 24 godzinach. O czym mowa? Amerykanie wynaleźli technologię, która pozwala pozbyć się pluskiew z pomieszczenia. Specjalne urządzenia zostaną wkrótce zainstalowane w akademikach w USA.

Potworna fala zdemolowała jacht. Cztery osoby ranne

Poważne problemy ma 13-osobowa załoga jachtu biorącego udział w regatach dookoła świata – Clipper Round the World Yacht Race. Olbrzymia fala wyrwała koło sterowe z mocowania i zdemolowała anteny telekomunikacyjne. Po całodobowej akcji amerykańska Straż Przybrzeżna zdołała ewakuować dwoje z czworga rannych.

Gwiazdy neutronowe posłużą do nawigacji

Gwiazdy neutronowe emitujące promieniowanie elektromagnetyczne będą dla statków kosmicznych tym, czym teraz GPS jest dla samochodów, samolotów i statków. Impulsy z pulsarów pozwolą na prowadzenie dokładnej nawigacji w kosmosie.

Dookoła świata na bateriach słonecznych. Pionierski rejs na finiszu

"Planet Solar", największa na świecie jednostka zasilana energią słoneczną, w piątek przepłynął Kanał Sueski. Przed nim już ostatni etap trwającego od półtora roku rejsu dookoła świata. Po dopłynięciu do Monaco będzie pierwszą jednostką zasilaną bateriami słonecznymi, która zdołała okrążyć kulę ziemską.

Ciemno w polskich miastach. To "Godzina dla Ziemi"

Polska zgasla na chwilę - dokładnie o godz. 20.30. Po co? Nasz kraj razem ze 146 innymi wziął udział w akcji WWF, która ma skłonić nas do refleksji o naszej planecie. "Godzina dla Ziemi" minęła naszą strefę czasową, ale jeszcze trwa.

Chińczycy wypuścili ponad 10 tys. aligatorów

Ponad 10 tys. aligatorów wypuścili na wolność pracownicy ośrodka badawczego we wschodniej prowincji Chin, Anhui. Gady zimę spędziły pod opieką zoologów, teraz, wraz z nastaniem ciepłych dni, wracają do swojego środowiska naturalnego.