NASA: "Ziemia nie śpi nigdy"

"Black Marble" - Ziemia widziana nocą (NASA Earth Observatory/NOAA NGDC)
"Black Marble" - Ziemia widziana nocą (NASA Earth Observatory/NOAA NGDC)
"Black Marble" - Ziemia widziana nocą (NASA Earth Observatory/NOAA NGDC)

Ziemia nigdy nie pogrąża się w całkowitej ciemności. - W świetle dziennym nasza wielka błękitna kula to lądy, oceany i chmury. Ale noc to elektryczność - opisują naukowcy z NASA, którzy opracowali niezwykłą animację. Z nocnych zdjęć satelitarnych stworzyli kompleksowy obraz, który po raz pierwszy tak szczegółowo pokazuje naszą planetę po zmroku.

Za dnia Ziemię obserwuje wiele satelitów rejestrujących różne jej obrazy. Jednak Suomi NPP, wspólny satelita agencji NASA i NOAA może obserwować ziemską powierzchnię i atmosferę także podczas godzin nocnych.

Jest to możliwe dzięki specjalnemu czujnikowi, w jaki został wyposażony znajdujący się na jego pokładzie instrument VIIRS. Jest on wystarczająco wrażliwy, by wykryć nocny blask pochodzący z ziemskiej atmosfery i światło nawet z pojedynczego statku na morzu.

Rozświetlona "Czarna Kulka"

To właśnie z nocnych, bezchmurnych zdjęć pochodzących z Suomi NPP naukowcy z NASA stworzyli niezwykłą animację, pokazującą nocną Ziemię. Zatytułowali ją "Black Marble" (Czarna Kulka), nawiązując do "Blue Marble" (Niebieska Kulka) - tytułu słynnego zdjęcia wykonanego w 1972 r. przez astronautów z Apollo 17.

"Czarna Kulka" nie jest jednak wcale taka ciemna - w wielu miejscach rozbłyskują na niej światła, a najbardziej wyróżniają się te miejskie. - Nic nie mówi nam więcej o rozprzestrzenianiu ludzi na Ziemi niż światła miast - stwierdził Chris Elvidge, naukowiec z NOAA, który bada je od 20 lat.

- Nocne światło to najbardziej interesujące dane, z jakimi miałem okazję pracować. Zawsze jestem zaskoczony tym, co obrazy miejskich świateł mówią nam o działalności człowieka - dodał.

Nocny widok na USA (NASA Earth Observatory/NOAA NGDC)

Galaktyki miast i łodzie na morzu

Widziane nocą z kosmosu, ziemskie światła tworzą niezwykłe widoki. W niektórych miejscach przypominają pojedyncze gwiazdy, w innych - gęste skupiska galaktyk.

Suomi NPP rejestruje też inne silne źródła światła, jak płomienie podczas wybuchów towarzyszących wydobyciu gazu na Środkowym Wschodzie. Potrafi jednak również wychwycić znacznie słabiej świecące obiekty - np. rozświetlone łodzie płynące po Nilu czy łodzie rybackie na Morzu Żółtym.

Granice

Pochodzące z niego zdjęcia pokazują, jak rozkład świateł podkreśla przebieg granic krajów - np. Korei Północnej i Południowej.

Na zdjęciu Himalajów rozległy ciemny obszar kontrastujący z siecią światełek obrazuje z kolei, jak potężna naturalna przeszkoda ogranicza rozprzestrzenianie się ludzkich osiedli.

Widać też światła niezwiązane z działalnością człowieka - np. dzikie pożary w Australii.

Ziemia nocą widziana z satelity (NASA's Goddard Space Flight Center)
Ziemia nocą widziana z satelity (NASA's Goddard Space Flight Center)

"Musimy ją oglądać w nocy"

Nowe nocne obrazy Ziemi o wysokiej rozdzielczości zostały pokazane na konferencji prasowej podczas Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco. - Zrobiły wrażenie na społeczności naukowej i przekroczyły nasze wcześniejsze oczekiwania - powiedział James Gleason, pracujący przy projekcie Suomi NPP w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda.

Dostarczają one naukowcom cennych danych o różnych zjawiskach i zdarzeniach, które wcześniej były niedostrzegalne lub słabo widoczne. - Ze wszystkich tych powodów, dla których musimy obserwować Ziemię w ciągu dnia, musimy ją też oglądać w nocy - stwierdził Steve Miller, badacz z Instytutu Współpracy dla Badań Atmosferycznych należącego do Uniwersytetu Stanowego Kolorado. - W przeciwieństwie do ludzi, Ziemia nigdy nie śpi - dodał.

Więcej danych, lepsze prognozy

Dzięki specjalnemu czujnikowi instrument VIIRS jest w stanie lepiej wykrywać burze i inne zjawiska pogodowe, takie jak mgła, które trudno dostrzec czujnikom podczerwieni lub termicznym. Jego nocna praca jest ważna także dlatego, że właśnie w tej części doby zaczyna powstawać wiele rodzajów chmur. Teraz można stworzyć bardziej szczegółowy, kompleksowy obraz tych wszystkich procesów.

- Bardzo wysoka rozdzielczość danych VIIRS umożliwi prognozowanie zjawisk pogodowych w nocy na znacznie wyższym poziomie - stwierdził Mitch Goldberg, badacz z NOAA, zapowiadając, że agencja będzie wykorzystywać informacje i pomiary pochodzące z satelity Suomi NPP.

Sprawdzanie milionów piksekli

W odróżnieniu od kamery, która rejestruje obraz w wyniku jednokrotnej ekspozycji, nowy czujnik zainstalowany w VIIRS tworzy go poprzez wielokrotne skanowanie obiektu i rozbicie na miliony pojedynczych pikseli. Następnie w każdym z nich sprawdzana jest ilość światła. Jeśli któryś jest zbyt jasny, włącza się specjalny tryb zapobiegający nadmiernej saturacji. Jeśli piksel jest za ciemny, sygnał zostaje wzmocniony.

- To jak posiadanie trzech symultanicznych kamer działających w słabym świetle. Możemy wybrać z nich to, co najlepsze, w zależności od tego, na co patrzymy - wyjaśniał Steve Miller. Urządzenie może robić zdjęcia w nocy przy świetle Księżyca lub bez niego, dostarczając wyraźnych widoków ziemskiej atmosfery, powierzchni lądów i oceanów.

Dane z VIIRS pomagają naukowcom poznać i analizować źródła nocnego światła - naturalne i tworzone przez człowieka. - Noc nigdzie nie jest tak ciemna, jak może się nam wydawać - skomentował Miller.

Kompilacja nocnych zdjęć wszystkich kontynentów (NASA Earth Observatory/NOAA NGDC)
Nocny widok Doliny Nilu (NASA Earth Observatory/NOAA NGDC)

Autor: js/ŁUD / Źródło: NASA Earth Observatory

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Na horyzoncie widać powrót burz, lokalnie spodziewane są także upały. Sprawdź szczegóły.

Burze i upały. Gdzie należy uważać w najbliższych dniach

Burze i upały. Gdzie należy uważać w najbliższych dniach

Źródło:
IMGW

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Start misji Axiom-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przełożony - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna w komunikacie opublikowanym w czwartek po południu.

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Pogoda na dziś. Piątek 13.06 przyniesie na ogół pogodną aurę. Lokalnie mogą pojawić się niewielkie opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza, w części kraju może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 13.06. W dzień do 23 stopni, lokalnie silniej powieje

Pogoda na dziś - piątek, 13.06. W dzień do 23 stopni, lokalnie silniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Start misji Axiom-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego znów został przełożony. Nieznana jest data kolejnej próby startu. Z komunikatu NASA wynika, że tym razem powodem przesunięcia jest problem występujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dokładniej o jego o pewną charakterystyczną część. Opisał to popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", POLSA

W nadchodzących dniach możemy spodziewać się słońca i wyższych temperatur niż ostatnio. W weekend w niektórych rejonach Polski słupki rtęci pokażą nawet 30 stopni. A jak będzie po niedzieli?

Wreszcie zapanuje prawdziwie letnia aura. Jak długo potrwa

Wreszcie zapanuje prawdziwie letnia aura. Jak długo potrwa

Źródło:
tvmeteo.pl

Miasto San Antonio w Teksasie nawiedziły ulewy, które doprowadziły do katastrofalnych powodzi. Według informacji władz w wyniku gwałtownej aury zginęły co najmniej cztery osoby. Miejscami w kilka godzin spadło tyle deszczu, ile średnio spada łącznie w czerwcu i lipcu.

Dwumiesięczne opady w kilka godzin. Rośnie bilans ofiar

Dwumiesięczne opady w kilka godzin. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
news4sanantonio.com, The Weather Channel, KTSA, PAP

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

"Jaki dzień jest w Boże Ciało, takich dni potem niemało" - głosi stare, gospodarskie przysłowie. W tym roku Boże Ciało, święto ustanowione w Kościele katolickim na pamiątkę Eucharystii, przypada na 19 czerwca. W związku z wymiarem społecznym święta, które jednoczy wiernych we wspólnej modlitwie podczas procesji wiejskimi drogami i miejskimi ulicami, szalenie ważna jest pogoda, pomagająca lub nie, kultywować ludowe tradycje.

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Źródło:
TVN24+

Gorąca aura zawitała do Francji. W czwartek we wschodniej części kraju spodziewane są upały rzędu 35 stopni Celsjusza, które utrzymają się przez najbliższe dni. W Bordeaux wysokie temperatury dawały się we znaki mieszkańcom już w środę.

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, Meteo France

Beztroska zabawa młodych lisów została uwieczniona przez Reportera24. Zwierzaki bawiły się w błotnistym, osłoniętym terenie. Jak opowiadał autor nagrania, Leśny Kawaler, doskonale widać na nim, jak młode naśladują zachowania matki.

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Źródło:
Kontakt24

Regularne przyjmowanie leków może pomóc w profilaktyce ciężkiej astmy. Jak wyjaśnił prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Radosław Gawlik, wiele osób mylnie postrzega astmę jako chorobę napadową, incydentalną i przerywa leczenie. Jej lekceważenie może jednak mieć poważne skutki dla naszego zdrowia.

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP

Rośnie bilans burz śnieżnych i intensywnych opadów deszczu w Republice Południowej Afryki. W środę lokalne władze przekazały, że w wyniku żywiołu zginęło co najmniej 49 osób. Wśród nich byli uczniowie podróżujący szkolnym autobusem, który został zepchnięty do rzeki.

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, SABC

Efekty zmiany klimatu widoczne są wszędzie, a szczególnie w Antarktyce. Według najnowszego raportu populacja pingwinow cesarskich spada szybciej, niż przewidywano. W ciągu ostatnich 15 lat ich liczebność zmniejszyła się o ponad 20 procent.

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Źródło:
PAP

Usterka techniczna związana z wyciekiem płynnego tlenu stała się przyczyną kolejnego opóźnienia startu misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. - Trzymajmy kciuki, pewnie wszystko będzie dobrze, ale musimy mieć wszystko zapięte na ostatni guzik - powiedział w TVN24 astronom Jerzy Rafalski.

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

Źródło:
TVN24

Lód na Grenlandii topniał w tym roku 17-krotnie szybciej niż przeciętnie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution. Wszystko przez falę ciepła, która nawiedziła ten region w trzecim tygodniu maja. Według islandzkiego instytutu meteorologicznego 94 procent stacji zarejestrowało w ubiegłym miesiącu nowe rekordy temperatury.

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Źródło:
PAP, WWA,

Tragicznie zakończył się niedzielny turniej golfowy w jednym z klubów w amerykańskim stanie Teksas. W trakcie gry, przy idealnych warunkach pogodowych, z nieba uderzył piorun. Nie żyje 40-letni zawodnik, a jego 70-letni ojciec trafił w ciężkim stanie do szpitala.

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Źródło:
ENEX, KXII, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sporządził eksperymentalną prognozę pogody na wakacje i początek jesieni. Jaka aura spodziewana jest w regionach, w których najchętniej wypoczywają Polacy? Sprawdź najnowsze prognozy na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2025.

Niezwykły skwar ma ominąć jeden region. Prognoza IMGW na wakacje

Niezwykły skwar ma ominąć jeden region. Prognoza IMGW na wakacje

Źródło:
IMGW

Stado krów poturbowało parę turystów w trakcie spaceru po alpejskiej ścieżce, niedaleko austriackiej miejscowości Heiligenblut am Grossglockner. Zwierzęta przestraszyły się ich psa, który towarzyszył im w trakcie spaceru.

Krowy przestraszyły się psa i poturbowały turystów

Krowy przestraszyły się psa i poturbowały turystów

Źródło:
PAP

Turysta podczas górskiej wyprawy na północy Grecji natknął się w poniedziałek na niedźwiedzia. Mężczyzna został zepchnięty w głąb wąwozu. Ciało poszkodowanego zostało znalezione we wtorek - akcję ratunkową utrudniały warunki pogodowe.

Niedźwiedź zepchnął turystę w przepaść. Mężczyzna zmarł

Niedźwiedź zepchnął turystę w przepaść. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, ekathimerini

Budowlańcy zostali uwięzieni przez pożar lasu w kanadyjskiej prowincji Ontario. 19-osobowa ekipa przez kilka godzin chowała się przed dymem w kontenerach transportowych. Ze względu na słabą widzialność niemożliwa była ewakuacja z powietrza, więc budowlańcy musieli ostatecznie ratować się ucieczką.

Przez kilka godzin kryli się w kontenerach. Dookoła szalał pożar

Przez kilka godzin kryli się w kontenerach. Dookoła szalał pożar

Źródło:
The Globe and Mail

Amerykańskie służby schwytały zebrę, która przez kilka dni włóczyła się po stanie Tennessee na Południowym Wschodzie USA. Właściciel ssaka zgłosił jego zaginięcie pod koniec maja. Od tego czasu pasiaste zwierzę było widywane kilkukrotnie i stało się "gwiazdą internetu".

Zebra przez ponad tydzień "zwiedzała" amerykański stan

Zebra przez ponad tydzień "zwiedzała" amerykański stan

Źródło:
CNN, CBS, PAP