Ciekawostki

Ciekawostki

Ten delfin naśladuje ludzi

Pewnemu delfinowi z oceanarium w Sewastopolu tak bardzo spodobali się ludzie, że postanowił się do nich upodobnić. Wyskakuje z basenu i jest w stanie przewędrować 10 metrów. Zobaczcie to na filmie.

Egipt jest tam, gdzie woda

W Egipcie życie toczy się wokół wody. Wzdłuż Nilu i w jego delcie mieszka niemal cała populacja kraju. Tam jest jedzenie, praca i władza. Reszta to pustynia.

Michaelu, nie sikaj do basenu. Naukowcy wyśmiewają gwiazdy

Supergwiazda sportu, aktorki kultowych seriali, a nawet kandydat na prezydenta USA. Tego pokroju celebryci znaleźli się na niechlubnej liście sławnych, którzy w tym roku popełnili największe naukowe gafy. "Wyróżnienia" przyznano m.in. za przekonania, że jedzenie własnego łożyska jest zdrowe, a także, że można oddawać mocz do basenu.

Podsumowanie roku w tvnmeteo.pl: lipiec-grudzień 2012

Druga połowa 2012 r. to przede wszystkim wysyp katastrof naturalnych. Susze, cyklony i powodzie były na porządku dziennym i to na całym świecie. Jeśli chodzi o odkrycia, to na uwagę zasługuje prawdopodobne odnalezienie "boskiej cząstki" czy lądowanie łazika Curiosity na Marsie.

Podsumowanie roku w tvnmeteo.pl: styczeń-czerwiec 2012

Mijający rok dostarczył zarówno dramatycznych wydarzeń, jak i imponujących osiągnięć. Dużo działo się w nauce, wiele ekscytacji dostarczyły nam eksperymenty z dziedziny fizyki i badania kosmosu. Nie brakowało widowiskowych zjawisk astronomicznych, a natura nie raz przypominała nam o swojej sile przez gwałtowną pogodę. Przypominamy wybrane najważniejsze wydarzenia pierwszej połowy mijającego roku.

Miasto z lodu i śniegu

Zamki, freski i wymyślne konstrukcje - wszystko z lodu. W Chinach trwa doroczny festiwal rzeźb lodowych. Temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera, lodowe konstrukcje dobrze się konserwują, a turystów przybywa.

Tropiki w brandenburskim polu

Marzycie o drzemce na plaży w środku zimy, ale nie wybieracie się w tropiki? Nic straconego. Niedaleko polskiej granicy tysiące osób wygrzewają się na piasku skrytym pod wysoką kopułą ustawioną w szczerym, brandenburskim polu.

Ostatnia pełnia tego roku trwa. Zimny Księżyc Długich Nocy

W nocy niebo rozświetliła ostatnia w tym roku pełnia. Jest nazywana pełnią Zimnego Księżyca, a czasem także pełnią Księżyca Długich Nocy. Te określenia wzięły się od dwóch najbardziej charakterystycznych cech grudniowych nocy. Ponieważ faza pełni trwa trzy dni, podziwiać ją będziecie mogli jeszcze dzisiaj.

Delfiny też dają prezenty. Ludziom

W tym roku prezenty dają nawet zwierzęta. Grupa butlonosów obdarowała biologów badających je u wybrzeży Australii. Jednym z wyjaśnień takiego zachowania morskich ssaków jest teoria mówiąca, że zrobiły to z litości...

Sto Kwadrantydów spadnie w godzinę

Od piątkowej nocy można będzie obserwować meteory z aktywnego i ciekawego roju Kwadrantydów. W niektórych dniach będzie można zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd na godzinę.

Zmiany klimatu katalizatorem ewolucji człowieka

Szybkie zmiany klimatyczne w Afryce dwa miliony lat temu znacznie przyspieszyły ewolucje człowieka - stwierdzili naukowcy. Wskazują na to wyniki badań, prowadzonych w najsłynniejszym stanowisku antropologicznym na świecie - wąwozie Olduvai w Tanzanii.

Kometa jaśniejsza od Księżyca przeleci nad Ziemią

W nadchodzącym roku czeka nas spektakularne zjawisko astronomiczne. Kometa ISON, która pod koniec listopada przeleci niedaleko Ziemi, może okazać się najjaśniejszym takim zjawiskiem od kilkudziesięciu lat, dorównującym blaskiem Księżycowi w pełni. Potem przeleci w pobliżu Słońca. Nie wiadomo, czy przetrwa bliskie spotkanie z naszą gwiazdą.

Sylwester ze szparagami. Efekt? Brak kaca

Każdy, kto obawia się o stan swojego zdrowia w Nowy Rok, powinien przed zabawą sylwestrową posilić się szparagami. Roślina, według koreańskich naukowców, ma zbawienne właściwości w walce z kacem.

Tłok jak w centrum handlowym. To święta w Rio

Święta nie muszą się kojarzyć ze śniegiem i temperaturą poniżej 0 st. C. Pod koniec roku na brazylijskich plażach panuje tłok. Sprzyja temu aura, termometry pokazują wartości dochodzące do 40 st. C.

Skamielinami chcą przyciągnąć na Lubelszczyznę

Skamieniałe fragmenty drzew i zwierząt sprzed kilkunastu milionów lat, ale też jaskinie i wodospady mają przyciągać do "Kamiennego Lasu na Roztoczu". Geopark o takiej nazwie planuje utworzyć samorząd województwa lubelskiego.

Mikołaj na fali. Święta w bikini

Na świąteczny brak śniegu na pewno nie narzekają w Australii. W Sydney co roku Mikołaj przypływa na desce surfingowej, a wręczenie prezentów odbywa się na plaży w temperaturze bliskiej 30 st. C.

Gwiazda betlejemska była kometą?

Choć minęło już z górką 2 tys. lat, wciąż nie wiemy, co doprowadziło trzech króli do Betlejem w noc Bożego Narodzenia. Obecnie wśród kandydatów do miana gwiazdy betlejemskiej astronomowie wskazują trzy zjawiska: przelot komety, wybuch supernowej i koniunkcję planet.

Amerykanie katapultowali niedźwiedzie z bombowców B-58

W latach 50. w amerykańskich odrzutowcach pędzących z ponaddźwiękową szybkością latały... niedźwiedzie. Na samych podróżach się nie kończyło - zwierzęta były katapultowane z samolotów na wysokości kilkunastu kilometrów. Wszystko po to, żeby udoskonalić system ewakuacji wojskowych pilotów.

Najbliższy koniec świata za sześć lat

Dobre wiadomości dla tych, których zmartwił brak końca świata szumnie zapowiadanego na 21 grudnia. Na kolejny poczekamy sześć lat, czyli nie za długo, ale wystarczająco, żeby się jeszcze lepiej przygotować. Najbliższy termin zagłady to 2018 rok.

W Kaplicy Sykstyńskiej będą odkurzać i schładzać turystów

Pył, kurz, włosy i pot turystów - to największe zagrożenie dla cennych fresków Kaplicy Sykstyńskiej. Jest jednak sposób na to, żeby miliony ludzi rocznie nadal mogły podziwiać renesansowe arcydzieła, nie narażając ich na niszczenie. Przed przekroczeniem progu kaplicy każdy z nich będzie musiał przejść przez specjalny odkurzacz.