Ciekawostki

Ciekawostki

Marsjański detektor, mieszkanie przyszłości, najszybszy procesor. Polskie hity w Niemczech

Detektor podczerwieni wykorzystany w marsjańskim lądowniku, mieszkanie przyszłości z robotem, najszybszy procesor przemysłowy czy pokaz funkcjonowania rozszerzonej rzeczywistości - to tylko niektóre projekty, którymi chwali się Polska na międzynarodowych targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W tym roku nasz kraj jest strategicznym partnerem tej ekspozycji, odwiedzanej corocznie przez setki tysięcy osób.

Prognoza 16-dniowa zaskoczyła nawet meteorologa

Opracowując dziś szesnastodniową prognozę pogody, analizując dane modelu numerycznego, mówiłam do siebie pod nosem niczym Oleńka z "Potopu" Sienkiewicza "nie może to być". A kiedy skończyłam i popatrzyłam na gotową już prognozę, powtórzyłam za Benedyktem Korczyńskim, moim ulubionym bohaterem "Nad Niemnem" Orzeszkowej, "a toż to prawdziwy dopust Boży!".

Płocie migrują, bo nie chcą zostać zjedzone

Przyglądając się płociom, które migrowały, by nie zostać zjedzonymi przez kormorany, szwedzcy badacze jako jedni z pierwszych udowodnili: strach przed drapieżnikiem to jeden z powodów migracji zwierząt.

Wybuchy wulkanów spowolniły globalne ocieplenie

Wybuchy wulkanów mają i swoje dobre strony, jak udowadniają naukowcy. Dzięki temu, że erupcje dostarczały do stratosfery dwutlenku siarki, temperatura w latach 2000-2010 nie wzrosła tak bardzo, jak przewidywano.

Tego niedźwiadka polarnego czeka kariera w mediach

Wszystko wskazuje na to, że Luna - trzymiesięczna niedźwiedzica polarna z jednego z amerykańskich ogrodów zoologicznych - stanie się nową gwiazdą mediów. To puszyste zwierzątko ma stać się "twarzą" kampanii, dzięki której władzom zoo uda się zebrać pieniądze na budowę wybiegu dla zwierząt z Arktyki i Antarktydy.

Wielkie cięcie kłów w wiosce słoni. Piłką do metalu

Kości zostały... przycięte. Wioska słoni w Tajlandii ma za sobą uroczystość cięcia kłów dwóch podopiecznych. Ich opiekunowie zdecydowali się na ten krok, bo kości rosły nie prawidłowo i mogły przysporzyć zwierzętom problemów ze zdrowiem. Do przeprowadzenia operacji wystarczyła zwykła piła i trochę cierpliwości.

Mgławica jak Oko Saurona

Fanom tolkienowskiej trylogii "Władca Pierścieni" ten widok może się kojarzyć z niesamowitym Okiem Saurona. Ten ognisty wir nie przeszywa nas jednak budzącym spojrzeniem, tylko sam został wypatrzony. To mgławica planetarna ESO 456-67 widziana z przez teleskop kosmiczny Hubblea.

NASA i NOAA budują system wczesnego ostrzegania przed tornadami

Powstaje satelita, dzięki któremu amerykańscy meteorolodzy będą mogli ostrzegać przed tornadami i nawałnicami dużo szybciej niż są w stanie zrobić to teraz. GOES-R, wspólne przedsięwzięcie NASA i NOAA, będzie też przyglądać się pogodzie panującej w kosmosie.

Tajemnicza struktura w czarnej dziurze

Hiszpańscy astronomowie badający zjawisko czarnej dziury zauważyli niezaobserwowaną nigdy wcześniej strukturę w otaczającej ją materii. Zjawisko odkryli w czarnej dziurze Swift J1357.2.

Małpy malują obrazy, zoo wystawia je na aukcję

Obrazy, namalowane przez małpy i słonie, będzie można kupić na aukcji, jaką zorganizuje w niedzielę jeden z niemieckich ogrodów zoologicznych. Przypadną one do gustu przede wszystkim miłośnikom sztuki abstrakcyjnej.

Po raz pierwszy zaobserwowali, jak powstaje planeta

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwować wczesne stadium powstawania planety. Wykryta w Gwiazdozbiorze Muchy protoplaneta gwiazdy HD 100546 wciąż jest osadzona w otaczającym ją dysku materii. Jeśli odkrycie się potwierdzi, rozwinie dotychczasową wiedzę o tym, jak powstają planety i pozwoli badaczom zweryfikować dotychczasowe teorie.

Platan z Kóz o włos od wygranej

Platan z Kóz zajął drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Zwycięski platan z Węgier wyprzedził polskiego konkurenta zaledwie o 307 głosów. Trzecie miejsce na podium zajął dąb z Irlandii.

Od dziadka i babci wolą Wujka Googla i Ciocię Wikipedię

Młodzi w Wielkiej Brytanii częściej po radę zwracają się do innych użytkowników internetu niż do swoich dziadków - wykazały badania, w których o zdanie zapytano seniorów. To dlatego, że młode pokolenie przywykło zdobywać informacje w sieci, a nie u najbliższych osób.

Helikopterem na ratunek sarence niezdarze

Trzeba było użyć helikoptera, by uratować sarenkę, która nie potrafiła o własnych siłach wydostać się z tafli zamarzniętego jeziora. Zwierzę nie było w stanie utrzymać się na nogach, jego racice rozjeżdżały się na śliskiej powierzchni.

Spełniła marzenie: zobaczyła śnieg

Chora na raka sześcioletnia Sophia Galvan zapytana o jej największe marzenie odpowiedziała: chcę zobaczyć śnieg. Dzięki jednej z amerykańskich fundacji dziecko miało szansę dotknąć białego puchu.

Wakacje nad słodkim morzem? NASA pomoże

Gdzie szukać najbardziej słodkich mórz? Dzięki danym zebranym przez satelitę Aquarius, można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Ale to też informacje dla naukowców, dzięki którym mogą wskazywać m.in. to, w jaki sposób ocean wpływa na pogodę i na klimat.

Gołym okiem będzie widać przelot komety

Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.

Setka delfinów popisywała się pod samą plażą

Setka delfinów, przepływając nieopodal Wellington w Nowej Zelandii, zafundowała plażowiczom niesamowite widowisko. Spektakl podziwiali też kierowcy, którzy przystając na chwilę doprowadzili do powstania zatoru na drodze.

Szyba, która nie zaparuje i nie zamarznie

Dzięki specjalnej powłoce szkło nie zaparuje i nie pokryje się szronem - zapowiedzieli dwaj naukowcy i zaprezentowali swoje najnowsze wyniki badań. Twierdzą, że ich wynalazek mógłby zostać wykorzystany m.in. w konstrukcji samochodowych szyb i soczewek w obiektywach.