Ciekawostki

Ciekawostki

Chcesz zachować dobry słuch? Pomoże czerwone wino

Czerwone wino od dawna ma niezłą prasę wśród lekarzy. Uznaje się, że oprócz odrobiny przyjemności zapewnia również ochronę przed nadmiernym wzrostem cholesterolu, chorobami serca czy demencją. Teraz okazało się, że może być też bronią przeciwko utracie słuchu.

Wsie chore na raka. Chiny toksyczne i niebezpieczne

Zanieczyszczenie niektórych rejonów Chin jest tak wysokie, że zwykle powściągliwe i skryte władze oficjalnie przyznają, że życie tam jest niezwykle groźne dla zdrowia. Niektóre mieściny określono terminem "nowotworowe wsie".

Kobiety mają więcej "białka mowy"

Podział na gadatliwe kobiety i małomównych mężczyzn to nie tylko popularny stereotyp i źródło dowcipów. Nad wyjaśnieniem tej dysproporcji w ekspresji językowej pracują też naukowcy. Badacze z University of Maryland School of Medicine znaleźli jej biologiczne uzasadnienie.

Proch i ozon to zapachy Kosmosu

Miłośnicy Kosmosu mają szansę go powąchać - i to w zaciszu własnego domu. Pewna amerykańska firma, przy współpracy z NASA, stworzyła świeczkę pachnąca jak Wszechświat.

Włoska plaża najpiękniejsza na świecie

Włoska plaża najpiękniejszą na świecie - tak zdecydowali użytkownicy internetowego serwisu TripAdvisor. W pierwszej dziesiątce oprócz słonecznej Italii znalazły się także plaże w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Nowy księżyc Plutona Wolkanem na cześć Spocka?

Gwiazda serialu "Star Trek" William Shatner oraz dziesiątki tysięcy fanów serii gorąco zachęcają, by jednemu z nowo odkrytych księżyców Plutona nadać imię Wolkan - na część planety, z której pochodził jeden z bohaterów "Star Treka" - Spock.

Lampiony i muzyka. Rok Węża na Tajwanie

Ponad 50 kolorowych lampionów stanęło na ulicach Tajpej. Tajwańczycy świętują w ten sposób rozpoczęcie Roku Węża w chińskim kalendarzu. Barwny festiwal potrwa 11 dni.

Roboty wesprą ludzi w Fukushimie?

Skafander z włókna węglowego, robot zdolny odkręcić zawory i amfibia do prac pod wodą mają pomóc w pracach nad likwidowaniem skutków awarii elektrowni atomowej w Fukushimie. Japońscy wynalazcy zaprezentowali nowinki technologiczne na wystawie w Chibie.

Wodospady plazmy w koronie słonecznej

Aktywność korony słonecznej dostarcza wielu spektakularnych widoków. Dzięki naukowcom z NASA mogliśmy już oglądać niesamowite koronalne fajerwerki, pierścienie, magnetyczne pętle. Przed nami kolejny spektakl: olśniewający ognisty deszcz.

Proszek z Marsa wzbudził euforię. Curiosity szuka wilgoci

Zdjęcie szufelki wypełnionej skalnym proszkiem wzbudziło euforię inżynierów łazika Curiosity. - Dla zespołu pobierania próbek to równie dużo, co szaleństwo po udanym lądowaniu - wyjaśnił jeden z nich. Fotografia potwierdza, że historyczny odwiert zakończył się sukcesem, a pobrany materiał nadaje się do badań.

Kosmiczna kanapka: tortilla z miodem

Chris Hadfield, kanadyjski astronauta, przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już dwa miesiące. To oznacza, że zdążył opanować sztukę gotowania w stanie nieważkości. Zobaczcie, jak przygotowuje kanapkę z masłem orzechowym oraz z miodem i czym ona różni się od ziemskiej.

"Magazyn żeglarski": zmagania z wiatrem i lodem

Nieustanna walka z wiatrem, lodem i sprzętem - uczestnicy wyścigów bojerów zmagają się z różnymi trudnościami. Dzięki temu widzowie nie narzekają na brak emocji. W najbliższym odcinku "Magazynu żeglarskiego" w TVN Meteo wrażeń dostarczy nam relacja z Międzynarodowych Mistrzostw Polski bojerów w klasie Monotyp XV.

Zobacz, jak wirowała asteroida 2012 DA14

Udostępniono obrazy radarowe 2012 DA14 - asteroidy, która w piątek "o włos" minęła Ziemię. NASA przygotowała z nich film, na którym widać, jak kosmiczna skała wiruje i oddalała się od naszej planety

Mopki, mroczki, nocki i gacki zimują na Suwalszczyźnie

Blisko 160 nietoperzy hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Liczba zimujących tam nietoperzy z roku na rok wzrasta, a do odnalezionych gatunków należą: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek.

Ci narciarze razem mają 174 lata

Razem mają 174 lata i jednym głosem mówią: sport to zdrowie. Słowaccy bracia, podczas lokalnych zawodów narciarskich, podbili serca publiczności i mediów.

Polka na tropie nieznanego. Czym jest czarna energia?

Polska uczona rozpoczyna badania terra incognita współczesnej fizyki i astronomii. Czarna energia - najprawdopodobniej istnieje i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Wszechświat, ale nikt nie wie, jakie ma właściwości. Bożena Czerny zamierza ją zbadać, przyglądając się kwazarom.