W portugalskim mieście Covilha dobiega końca budowa ulicy, która wytwarza prąd elektryczny, wykorzystując nacisk poruszających się po niej pojazdów i pieszych. Do końca maja bieżącego roku podobne rozwiązania pojawią się również w Guimaraes i Lizbonie.
W Covilha i Guimaraes prąd powstawać będzie na jednym z pasów jezdni oraz na przejściu dla pieszych, zaś w stolicy na jednym z chodników sąsiadującym z największym lizbońskim centrum handlowym - Colombo.
Jak poinformował inżynier z uniwersytetu Beira Interior w Covilha Francisco Duarte, pierwsza nowatorska nawierzchnia jest już praktycznie gotowa do użytku. Znajduje się ona w pobliżu szpitala miejskiego w Covilha przy alei Alameda Pero, która pokryta została specjalnym tworzywem. Już w maju bieżącego roku rozpoczną się pierwsze testy.
Jak wykładzina
Wynalazek został opracowany przez Francisco Duarte i innego portugalskiego naukowca z UBI Felipe Casimiro, w ramach projektu o nazwie Waynergy. Na jesieni 2011 roku obaj konstruktorzy po raz pierwszy zaprezentowali wykładzinę, która generuje prąd, gdy przechodzą po niej ludzie. Od tego czasu ich wynalazek przeszedł dodatkowe testy i został udoskonalony.
W portugalskich miastach takie wykładziny będą służyć do zasilania sygnalizacji świetlnej oraz przydrożnych znaków informacyjnych.
- W kilku miejscach na świecie testowano już podobne rozwiązania, lecz w porównaniu z nimi nasza nawierzchnia wytwarza aż trzy razy więcej energii elektrycznej - powiedział Francisco Duarte. - Zaplanowane na tegoroczną wiosnę testy w Covilha, Guimaraes i Lizbonie są decydującą fazą testów. Ich sukces oznaczać będzie rozpoczęcie kolejnego etapu, czyli wprowadzenia wynalazku do sprzedaży. Mamy nadzieję, że na krajowy rynek trafi on jeszcze w tym roku - dodał Duarte.
Autor: map/mj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock