W bursztynach pochodzących z nadbałtyckich plaż i w bursztynach, które znaleziono 10 tys. km dalej, w chińskim mieście Fushun uwięzione zostały podobne gatunki owadów. Naukowcy na łamach czasopisma "Current Biology" przyznają, że to niemałe zaskoczenie. Dotąd uważali, że zwierzęta nie były w stanie pokonać naturalnej bariery w postaci przesmyku Turgaj.
Około 40-50 mln lat temu Europa była oddzielona od Azji przesmykiem Turgaj. Dotychczas naukowcy uważali, że ten szeroki przestwór słonej wody był poważną przeszkodą dla migracji organizmów żywych pomiędzy dwoma kontynentami.
Jednak niedawno badaczom udało się zauważyć, że w bursztynach pochodzących z chińskiego miasta Fushun i w bursztynach znalezionych na nadbałtyckich plażach zachowały się owady podobnych gatunków pochodzących sprzed milionów lat. Duże podobieństwo owadów pomiędzy to sprawiło naukowcom sporą niespodziankę.
Wielka niespodzianka dla naukowców
- Zadziwiająco często w Fushun znajdujemy bursztyny, w których zostały uwięzione te same gatunki owadów, które można zobaczyć w bursztynach bałtyckich - powiedział prof. Jes Rust, który analizuje próbki bursztynów. - Tak duże podobieństwo gatunków jest dla nas wielką niespodzianką. Jeszcze nie wiemy, dlaczego tak się stało - dodał.
Warto przy tym dodać, że obszary nadbałtyckie leżą w odległości prawie 10 tys. km od chińskiego miasta Fushun.
Badania trwają
Międzynarodowy zespół badaczy, w tym również naukowców z Polski, rozpoczął projekt badań porównujących gatunki owadów z regionu Bałtyku i z Chin. Naukowcy zajmują się obecnie analizą około trzech tys. kawałków bursztynu.
Dotąd zidentyfikowano pajęczaki i owady z ponad 80 rodzin. Naukowcy zapewniają, że jest to tylko próbka tej drobnej fauny, która zamieszkiwała wschodnią Azję miliony lat temu.
Autor: kt/mj / Źródło: PAP, science20.com