Nie siedźcie w nocy w domu! Wybierzcie się razem z nami w kosmiczną podróż. Po zmierzchu czeka Was mnóstwo atrakcji astronomicznych. Zobaczycie Wenus, Jowisza i Saturna. Poza tym nad Waszymi głowami przeleci ISS. U nas będziecie mogli zobaczyć to na żywo. Wraz z Karolem Wójcickim transmitujemy dla was obserwacje.
"To co? Dziś wieczorem oglądamy planety NA ŻYWO? Już dzisiaj razem ze mną zobaczcie trzy najpiękniejsze planety Układu Słonecznego... i nie tylko" - zachęcał w serwisie społecznościowym Wójcicki.
Poza tym czeka Was niespodzianka. Za pomocą swojego teleskopu zamierzam pokazać Wam coś jeszcze.
Transmisja Karola Wójcickiego - Z głową w gwiazdach:
Tuż po zmierzchu nad horyzontem pojawią dwa bardzo jasne punkty. Z pozoru będą przypominały gwiazdy. Jaśniejsza z nich to Wenus. Planeta będzie widoczna na niebie jeszcze zanim nastanie zmrok. Chwilę później pojawi się kolejna jasna "gwiazda". To Jowisz, który jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Planet należy szukać w konstelacji Raka.
- Najlepszy czas do jego obserwacji co prawda za nami, ale nadal prezentuje się iście królewsko - informuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Obserwując Jowisza przez lornetkę, możemy zauważyć jego cztery księżyce: Europę, Kalisto, Ganimedesa i Io. Kilkugodzinna obserwacja pozwoli zaobserwować ich wędrówkę wokół Jowisza.
- Można je wypatrzyć, przyglądając się przez lornetkę na statywie. Jeśli go brak, warto oprzeć lornetkę o parapet albo dach samochodu - zaleca Wójcicki.
To nie wszystko
Ale to nie koniec astronomicznych atrakcji nad naszymi głowami. Kilka dni temu Saturn znalazł się w opozycji względem Ziemi, naprzeciw Słońca. Jak zaznacza Wójcicki, dzięki temu teraz jest najlepiej widoczny.
Niedawno Saturn znajdował się w konstelacji Skorpiona. Dzisiaj w nocy planeta będzie widoczna w konstelacji Wagi. Mały teleskop o 40-krotnym powiększeniu pozwoli nam na zobaczenie jego pierścieni.
ISS nad głowami
Oprócz planet nad naszymi głowami trzy razy pojawi się również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). W Warszawie jej lot będzie widoczny m.in. o godz. 22.12. Jeśli chcecie sprawdzić, o której ISS pojawi się w na niebie w Waszych miejscowościach, skorzystajcie z informacji udostępnionych przez NASA.
Czekamy na zdjęcia od Was
Warto chwycić za aparat i uwiecznić wędrówkę planet. Czekamy na Wasze zdjęcia, które można przesłać na Kontakt 24.
Autor: Paula Wakuluk,mab/rp / Źródło: Z głową w gwiazdach, Karol Wójcicki