Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na długi weekend, a chcecie go spędzić z dala od miejskiego szumu, polecamy Wam tereny Bagien Biebrzańskich (woj. podlaskie). To największa ostoja dzikiej przyrody w Europie.
Bagna Biebrzańskie oferują przede wszystkim możliwość doświadczania harmonii natury. Bezkresne przestrzenie mokradeł, które zamieszkuje ponad 250 gatunków ptaków (80 proc. polskiej awifauny), przyciągają nie tylko ornitologów, lecz także turystów. Jednak nawet jeśli zjedzie się ich niemała grupa, Bagna Biebrzańskie pozostają prawdziwą oazą spokoju.
- Poza ciszą, spokojem i sielską atmosferą jest tu mnóstwo unikalnych rzeczy, prawdziwych perełek przyrodniczych. I co najważniejsze: region jest właściwie przygotowany, aby te perełki pokazać każdemu, kto zechce. Są kwatery, baza żywieniowa i inna infrastruktura turystyczna. Są też różnorodne wyprawy dostosowane do wszystkich grup odbiorców: aktywnych i leniwych, dorosłych i dzieci, profesjonalistów i laików - zachęca przyrodnik Katarzyna Ramotowska.
Bogata ptasia fauna, szczyt kwitnienia roślin
Bagna Biebrzańskie stanowią jedną z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie. Większą część terenu zajmuje Biebrzański Park Narodowy o powierzchni 592 kilometrów kwadratowych. Znajdują się w nim zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, leśne, a także szuwary. To największy park narodowy w Polsce. Można w nim spotkać m.in. łosia. Tylko tam ten gatunek ssaków przeżył II wojnę światową. Jednak bagienne tereny przyciągają głównie ptaki.
Bez wątpienia Bagna Biebrzańskie są najważniejszym w Polsce obszarem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Niewiele miejsc na mapie Europy pozwala ptakom na bytowanie w środowisku bagiennym. Właśnie tutaj wiele gatunków borealnych (występujących na terenie północy Europy, Azji i Ameryki Północnej) zakłada swoje stanowiska lęgowe. Prócz tego pojawiają się tam również ptaki migrujące.
Najlepszy czas na obserwację ptasich godów przypada na wczesną wiosnę. Jednak w czerwcu również atrakcji nie brakuje. W tym miesiącu trwa tam okres karmienia młodych. Dzięki temu mamy możliwość podglądania życia powiększonej już ptasiej rodziny.
Poza tym na terenie Bagien Biebrzańskich można podziwiać różnorodność motyli i ważek, a także szczyt kwitnienia roślin.
Dla aktywnych dużo dobrego
Jak podkreśla Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Lipsku Tomasz Leszkowicz, spragnieni aktywności mają co robić na terenie Bagien Biebrzańskich. Region oferuje możliwość wypożyczenia tratw, kajaków i rowerów.
- Jednym z najbardziej popularnych szlaków w regionie jest spływ Biebrzą kajakami/tratwami na odcinku Lipsk-Wizna. Długość całej trasy wynosi aż 146 km. Inną popularną trasą jest Podlaski Szlak Bociani, łączący wszystkie parki narodowe w północno-wschodniej Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje region pogranicza, na którym od wieków ścierały się wpływy różnych państw, kultur i religii. Podlaski Szlak Bociani można pokonać pieszo i rowerem - wyjaśnia Leszkowicz.
Latem wędrówki na terenie Bagien Biebrzańskich są nieco łatwiejsze. Większość szlaków można przejść "suchą" nogą (wiosną niezbędne są kalosze).
Dzieci też będą zadowolone
Na terenie Bagien Biebrzańskich nie brakuje również atrakcji dla rodzin z dziećmi. Region oferuje liczne ścieżki edukacyjne i przyrodnicze. Poza tym nietrudno znaleźć również oferty spływów specjalnymi łódkami m.in. w celu podglądania życia bobrów, czy sów.
- W weekend czerwcowy największą popularnością cieszą się spływy, w tym "Spływ łodzią na bobry" i "Spływ katamaranem na ptaki" oraz wyprawa "Dudek, żołna, zimorodek", czyli na najbardziej kolorowe ptaki w naszej ornitofaunie - zachęca Ramotowska.
Bogata baza noclegowa
W rejonie Biebrzy dobrze rozwinięta jest baza noclegowa. Nietrudno jest znaleźć pole namiotowe, pokoje gościnne czy agroturystykę - zachęca Leszkowicz. - Jeśli chodzi o gminę Lipsk, to dysponujemy Gminnym Ośrodkiem Rekreacji. a więc polem biwakowym z pełną infrastrukturą. Ponadto mamy noclegi w kwaterach agroturystycznych. Informacje o nich można znaleźć na stronie www.lipsk.pl - dodaje.
Co wziąć ze sobą?
- Przede wszystkim warto zorientować się w bogatej ofercie regionu, wybrać coś z tego dla siebie, a potem przygotować się adekwatnie do wybranego rodzaju wypoczynku. Na wyprawę przyrodniczą warto zabrać ze sobą np. lornetkę, gumowce i maskujące ubranie. A jeśli się tego nie podsiada, to wystarczy dobry humor i kilka złotówek w portfelu, bo na naszych wyprawach zapewniamy dostęp do takiego sprzętu terenowego wszystkim uczestnikom - zaleca Ramotowska.
Ci, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie zwiedzać tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, mogą skorzystać z pomocy lokalnego przewodnika.
Autor: PW/map / Źródło: new.biebrza.com, TVN Meteo