Ciekawostki

Ciekawostki

Aleksander Doba podróżnikiem roku!

Aleksander Doba - 68-latek z Polic (woj. zachodniopomorskie), który jako jedyny przepłynął kajakiem przez Atlantyk - zwyciężył w prestiżowym plebiscycie czytelników "National Geographic" na podróżnika roku 2015.

30 lat temu Polacy zdobyli ośmiotysięcznik Czo Oju

Trzydzieści lat temu, 12 lutego 1985 roku, zakopiańczycy Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Czo Oju (8201 m). Trzy dni później na wierzchołku stanęli Jerzy Kukuczka i Zygmunt Andrzej Heinrich.

Falconowi 9 wiatry nie sprzyjają. Na Ziemię wrócił za to Dragon

Prywatny statek kosmiczny Dragon powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię. Jak poinformowała we wtorek czasu lokalnego amerykańska agencja kosmiczna NASA, kapsuła wylądowała z pomocą spadochronu na Pacyfiku w pobliżu wybrzeża Meksyku. Teraz pracownicy SpaceX oczekują na drugą próbę odzyskania rakiety nośnej Falcon 9.

Falcon 9 uziemiony. W nocy trzecie podejście do startu

To miała być kolejna, druga już próba odzyskania rakiety nośnej. Pierwsza, która odbyła się miesiąc temu zakończyła się fiaskiem. Tym razem pracownicy SpaceX są ostrożni. Nie lekceważą żadnych problemów technicznych, ani złych warunków pogodowych. Start Falcona 9 odwołano dwie noce z rzędu. Dzisiaj po północy (naszego czasu) przymierzą się ponownie do rozpoczęcia misji.

"Kosmiczne cappuccino" na biegunie. Niezwykłe oblicze Czerwonej Planety

Ciała niebieskie w Kosmosie mają to do siebie, że są bardzo odległe i niezwykle fascynujące. Wystarczy przejrzeć dowolną bazę zdjęć dowolnej agencji kosmicznej, by się o tym przekonać. Opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) zdjęcie marsjańskiego bieguna południowego to jeden z wielu dowodów, że Wszechświat potrafi hipnotyzować swoją urodą.

Agnieszka Cegielska ze statuetką. To jej trzecia Telekamera

Po raz kolejny statuetka Telekamery w kategorii "Prezenter pogody" trafiła do Agnieszki Cegielskiej z TVN Meteo. To jej trzecia nagroda w tym plebiscycie. Telekamerę 2015 otrzymał również Jarosław Kuźniar w kategorii "Prezenter informacji" oraz jurorka "Mam talent" Agnieszka Chylińska w kategorii "Najlepszy juror".

Co wiesz o spadających gwiazdach?

Spadające gwiazdy, czyli kosmiczne okruchy skalne z dużą prędkością "wpadające" w ziemską atmosferę, fascynowały gatunek ludzki od kiedy tylko pierwszy z naszych praprzodków spojrzał w nocne niebo. Co w XXI wieku właściwie wiemy o tych małych, błyszczących punkcikach przecinających niebo nad nami?

Prąd z roślin? Tak, to możliwe!

Rośliny mogą się okazać niewielkimi elektrowniami, z których można uzyskiwać prąd. Polscy naukowcy chcą go wydobyć za pomocą nanocząstek i przyczepionej do liścia przezroczystej elektrody. Jako pierwsze prąd dostarczą tytoń i rzodkiewnik pospolity.

Zobaczcie synoptyka TVN Meteo "w akcji"

By do widzów dotarły aktualne informacje o pogodzie, cała redakcja TVN Meteo opracowuje dane na podstawie modeli synoptycznych. Dopiero po analizie synoptyków prognoza trafia na antenę. Zobaczcie naszego meteorologa Wojciecha Raczyńskiego w akcji.

NASA: lecimy na Europę. Naukowcy dostaną "na drogę" prawie 20 mld

- Jesteśmy w drodze na Europę - cieszą się naukowcy NASA, odnosząc się do wstępnej kwoty, jaką prezydent USA planuje przeznaczyć na granty badawcze związane z eksploracją Europy, księżyca Jowisza. Biały Dom podwyższył o 519 mln dolarów sumę, o jaką wnioskowała agencja kosmiczna, podnosząc tym samym stawkę do 18,5 mld dolarów.

Statek kosmiczny spłonął w atmosferze

W środę czwartego lutego w atmosferze spalił się statek kosmiczny. Widok, jaki roztaczał się nad Pacyfikiem, był niesamowity. Na szczęście i my możemy go podziwiać.

Boisz się, że w dniu twojego ślubu będzie padać? Da się tego uniknąć

Nie możesz doczekać się swojego ślubu i chciałbyś aby wszystko ułożyło się po Twojej myśli? Nad pogodą ciężko jest zapanować - zdarza się, że w ten szczególny dzień musimy chować się przed deszczem. Francuzi oferują jednak usługę, która ma zapewnić młodej parze wyśmienitą pogodę w najważniejszym dla niej dniu.

NASA wystrzeliła rakietę w zorzę, by sprawdzić, jak "rozgrzewa" ona atmosferę

Zorza polarna jest zjawiskiem bez wątpienia olśniewającym. Stanowi również, jak się okazuje, fantastyczne tło dla "zabaw" naukowców. Udowadniają to zdjęcia wykonane przez pracowników NASA podczas testów próbnych nowych instrumentów. Miały na celu pozyskanie możliwie jak największej ilości danych o "rozgrzewaniu się" górnych warstw atmosfery podczas podniebnego spektaklu.

Śmiertelnie niebezpieczna, zachwycająco piękna

Matka Natura potrafi zachwycać i przerażać jednocześnie, czego dowodem jest aktywny sycylijski wulkan Etna. Plująca od 28 grudnia 2014 roku lawą i wulkanicznym pyłem góra, choć stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla mieszkających w jej pobliżu ludzi, potrafi swoim groźnym urokiem wprawić w osłupienie.

Uff, jak gorąco! W miastach robi się coraz cieplej

Miasta doświadczają coraz częstszych fal upałów. Według naukowców w latach 1973-2012 w ponad 200 metropoliach odnotowywano wzrost liczby dni z wysoką temperaturą. Tendencja ocieplania w ostatnich pięciu latach jest szczególnie widoczna.