Ciekawostki

Ciekawostki

Co się stanie, gdy do wulkanu wrzucimy bombę atomową?

Wulkany to jedne z najbardziej nieprzewidywalnych zagrożeń dla naszej planety. Są jak naturalne tykające bomby, które wybuchają, kiedy chcą. Podobną moc mają bomby atomowe stworzone przez człowieka. Ale co się stanie, gdy połączymy ich moce?

Kultowe jezioro z "Dirty Dancing" wysycha

Jezioro Mountain Lake czasy świetności ma już za sobą. I to nie tylko dlatego, że od czasu nakręcenia tam kultowego filmu "Dirty Dancing" minęło prawie 30 lat. Po prostu wysycha. Ma jednak szansę na odrodzenie.

Nowe fakty teorii Ziemia-śnieżka

Miliardy lat temu Ziemia parę razy była lodową kulą. Dowodzą tego badania skał ze Svalbardu. Okazuje się, że w dynamicznym okresie między tymi globalnymi zlodowaceniami nasza planeta była mocno przykryta lodem.

Jak piorun razi człowieka? Ma pięć możliwości

Mówi się, że piorun uderzył człowieka, ale nigdy nie podaje się w jaki sposób. Okazuje się, że istnieje wiele możliwości, w jaki błyskawica dociera do ludzkiego organizmu. Żaden nie jest mniej niebezpieczny od drugiego, a każdy może doprowadzić do śmierci.

To nie van Gogh, to sinice w Bałtyku

11 sierpnia 2015 roku kamera OLI (Operational Land Imager), która znajduje się na pokładzie satelity Landsat 8 wykonała pewne zaskakujące zdjęcie. Ukazuje ono fragment południowego Bałtyku. Woda pełna jest małych, cienkich, zielonych wstęg.

Delfiny butlonose w Zatoce Gdańskiej. "Pierwszy raz od XIX wieku"

W Bałtyku pojawiły się delfiny - ta informacja zaskoczyła wszystkich, nawet pracowników Stacji Morskiej na Helu. Dziś naukowcy potwierdzili, że to butlonosy, które na co dzień pływają w Oceanie Atlantyckim. Po raz pierwszy zaobserwowano je na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Ostatni raz delfiny tego gatunku widziano na Bałtyku w XIX wieku.

Futrzaści lekarze wykryją raka. Psy będą wspierać tradycyjne badania

O tym, że zwierzęta potrafią wyczuć raka u ludzi, naukowcy informowali już od jakiegoś czasu. Brakowało jednak twardych dowodów na potwierdzenie ich tezy. Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii (National Health Service) postanowiła rozwiać wątpliwości. Przeprowadziła badania, w których okazało się, że wykrycia nowotworu przez czworonogów potwierdzają się w 93 proc. przypadków.