Ciekawostki

Ciekawostki

To nie van Gogh, to sinice w Bałtyku

11 sierpnia 2015 roku kamera OLI (Operational Land Imager), która znajduje się na pokładzie satelity Landsat 8 wykonała pewne zaskakujące zdjęcie. Ukazuje ono fragment południowego Bałtyku. Woda pełna jest małych, cienkich, zielonych wstęg.

Delfiny butlonose w Zatoce Gdańskiej. "Pierwszy raz od XIX wieku"

W Bałtyku pojawiły się delfiny - ta informacja zaskoczyła wszystkich, nawet pracowników Stacji Morskiej na Helu. Dziś naukowcy potwierdzili, że to butlonosy, które na co dzień pływają w Oceanie Atlantyckim. Po raz pierwszy zaobserwowano je na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Ostatni raz delfiny tego gatunku widziano na Bałtyku w XIX wieku.

Futrzaści lekarze wykryją raka. Psy będą wspierać tradycyjne badania

O tym, że zwierzęta potrafią wyczuć raka u ludzi, naukowcy informowali już od jakiegoś czasu. Brakowało jednak twardych dowodów na potwierdzenie ich tezy. Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii (National Health Service) postanowiła rozwiać wątpliwości. Przeprowadziła badania, w których okazało się, że wykrycia nowotworu przez czworonogów potwierdzają się w 93 proc. przypadków.

Żółw nie mógł oddychać. Miał 12-centymetrową słomkę w nosie

Oto skutki ludzkiej bezmyślności i nieodpowiedzialności. Podczas badań podwodnego świata, zespół naukowców u wybrzeży Kostaryki natknął się na żółwia morskiego, który miał w nozdrzach niezidentyfikowany obiekt. Okazało się, że to 12-centymetrowa plastikowa słomka.

Sabina Jeszka w Studiu Active

Sabina Jeszka, finalistka trzeciej edycji programu "Mam Talent", była gościem "Studia Active na wakacjach" w Jastarni. Artystka zdradziła, jak dba o dobrą formę podczas koncertów.

Sałata nie z tej ziemi. Warzywo wyhodowane na ISS

Astronauci, którzy przebywają obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyhodowali sałatę. Nie zamierzali długo czekać i przed kamerą spróbowali swojego pozaziemskiego warzywa. Jak im smakowało? Przekonajcie się sami.

Pomarańczowe i toksyczne rzeki w Kolorado

5 sierpnia rzeka w stanie Kolorado w jednej chwili zrobiła się pomarańczowa. Trafiły do niej ścieki z nieczynnej już kopalni. Za kolor cieku odpowiadają m.in. żelazo i cynk. W wodzie pływają także substancje toksyczne dla ludzi.