Ciekawostki

Ciekawostki

Na Marsie jest woda w stanie ciekłym. To przełomowe odkrycie

Na Marsie istnieje słona woda w stanie ciekłym. Naukowcy z NASA poinformowali o tym w poniedziałek na specjalnej konferencji prasowej, którą poprzedziła publikacja artykułu na temat tego przełomowego odkrycia. Wszystko dzięki najnowszej bardzo szczegółowej mapie składu chemicznego powierzchni Czerwonej Planety, na której potwierdzono obecność soli.

Noc pełna wrażeń. Zaćmienie Krwawego Księżyca

Taka okazja zdarza się raz na wiele lat. W nocy z niedzieli na poniedziałek Ziemia całkowicie skryje Księżyc przed Słońcem. Srebrny Glob znajdzie się wtedy wyjątkowo blisko naszej planety, przez co wyda się znacznie większy niż zwykle. Jego odcięta od promieni słonecznych tarcza odbijać będzie rozświetloną ziemską atmosferę i przybierze krwistą barwę. Następna szansa na podziwianie takiego spektaklu: rok 2033.

Będzie okazja, by uwiecznić rzadkie zjawisko. Kolejne dopiero w 2033 r.

Już niewiele dzieli nas od całkowitego zaćmienia Księżyca w punkcie perygeum. Zjawisko rozpocznie się w poniedziałek, o godz. 2.11. Jednak najbardziej widowiskową część będziemy mogli podziwiać dwie godziny później. Jeśli wybieracie się na nocne obserwacje, zabierzcie aparat. Kolejna możliwość obserwacji zaćmienia czeka nas dopiero w 2033 roku.

Zaćmienie superksiężyca lada moment. Nie możecie tego przegapić

Do całkowitego zaćmienia Księżyca nie zostało już wiele czasu. W Polsce widowisko rozpocznie się w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2.11 i potrwa do zachodu naszego naturalnego satelity. Miłośnicy astronomii już szykują sprzęt i przymierzają się do uwiecznienia tego wyjątkowego momentu. Kolejna szansa na obserwację zaćmienia będzie dopiero w 2033 roku.

Po raz pierwszy Pluton w kolorze. Widok zapiera dech

W czwartek naukowcy z NASA opublikowali najnowsze zdjęcia Plutona, które zostały przesłane z sondy New Horizons. Mamy okazję po raz pierwszy podziwiać Plutona w kolorze. Fotografie jakie do tej pory otrzymywali naukowcy były w skali szarości.

W niedzielę niezwykłe wydarzenie. Czeka nas zaćmienie superksiężyca

28 września ponad cztery godziny po północy Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Zobaczymy całkowite zaćmienie naszego satelity. Będzie to wyjątkowe zjawisko, gdyż Srebrny Glob znajdzie się się również w najbliższej odległości od naszej planety (tzw. perygeum). Warto nie przespać tej nocy.

Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?

Aura coraz mniej sprzyja naszym dłoniom. Ujemna temperatura to prawie zawsze przesuszone ręce. Zwykłe kremy nawilżające nie zawsze działają. Jak zatem dbać o dłonie w okresie jesienno-zimowym?

Festiwal warzyw gigantów w Wielkiej Brytanii

Warzywa giganty zjechały się do miasta Harrogate w Wielkiej Brytanii. W mieście tym trwa 40-sta edycja znanego festiwalu największych warzyw. W tym roku króluje dynia, której waga doszła do 230 kg.

To najbardziej szalona rzecz jaką widzieliście

Te marokańskie kozy potrafią wykonywać akrobacje w trudnych warunkach. By pałaszować liście i owoce drzew arganowych, wspinają się na ich konary. Z odchodów tych zwierząt wybierane są pestki. To z nich powstaje doceniany w przemyśle kosmetycznym olej arganowy.

Nowe zdjęcie zachodu słońca na Plutonie odsłoniło kolejne tajemnice

Amerykańska Agencja Kosmiczna udostępniła nowe zdjęcie Plutona. Fotografia została wykonana 14 lipca przez przelatującą w pobliżu sondę New Horizons. Zdjęcie, które dotarło do Ziemi 13 września, przedstawia niesamowity krajobraz Plutona, podświetlonego przez zachodzące słońce.

Foka surfowała na wielorybie. Nie zrobiła tego dla rozrywki

W ostatnim czasie internet obiegają zdjęcia zwierząt, które podróżują na plecach innych. Do tej pory sławę zyskały zdjęcia łasicy na dzięciole, szopa pracza na aligatorze oraz wrony na orle. Teraz czas na fokę podróżującą na grzbiecie ogromnego walenia.

Dwa stopnie więcej i podwojona populacja komarów. Czeka nas inwazja?

Dla osób nie darzących komarów szczególną sympatią nie mamy dobrych wieści. Namolnych owadów będzie coraz więcej. Winne jest temu globalne ocieplenie. Co gorsza, komary mogą zacząć pojawiać się nawet dwa tygodnie wcześniej niż obecnie. Wykazały to badania, przeprowadzone w Arktyce.