Trójmiasto

Trójmiasto

Muzeum II Wojny Światowej otrzymało wyjątkową flagę. "To rodzinna relikwia"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało w środę w darze polską flagę przywiezioną w 1945 roku ze Lwowa przez wysiedloną wówczas z tego miasta polską rodzinę. Eksponat znajdzie się na ekspozycji stałej placówki. - Przekazuję moją rodzinną relikwię Muzeum II Wojny Światowej, aby przypominała zwiedzającym o radzieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 roku - powiedział profesor Gruszkowski, który ofiarował flagę.

Musieli zamalować filmowy mural z braćmi Kaczyńskimi

Mural przedstawiający braci Kaczyńskich miał się pojawić wśród obrazów, na których pokazano kadry związane z polskim kinem. Studenci z ASP zamiast nastoletnich aktorów umieścili na rysunku dorosłych polityków. Dlatego kazano im mural przemalować. Nie wyszło to zręcznie, bo "Charlie Chaplin" i "Doktor Zło" bardziej przypominają premiera i prezydenta, niż amerykańskich aktorów.

Potrącił 18-latkę i uciekł. Jest nagranie z monitoringu

Trwają poszukiwania mężczyzny, który w poniedziałek w miejscowości Moczyłki (woj. zachodniopomorskie) potrącił 18-latkę i uciekł z miejsca zdarzenia. Na nagraniu z monitoringu widać jadącą polną drogą osobę na rowerze. Chwilę później tą samą trasą podąża biały bus.

Most Siennicki znów otwarty dla kierowców

W środę w samo południe znów będzie można przejechać przez gdański Most Siennicki. Ze względu na remont, przez ponad rok był on niedostępny dla aut. Most został odnowiony, zyskał m.in. nową nawierzchnię. To część większej inwestycji.

Syreny pływają, reporterzy ścigają twórców "Nocy i dni", a Smarzowski odkrywa karty

Pierwszy dzień festiwalowych projekcji w Gdyni podzielił widzów na zagorzałych wielbicieli i przeciwników debiutu Agnieszki Smoczyńskiej. "Córki dancingu" to musical zrealizowany w na wpół baśniowej konwencji, będący studium lat 80. Tłumy zgromadziła konferencja poświęcona nowemu filmowi Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Była też do obejrzenia statuetka Oscara za "Idę" i pościgi reporterów za gwiazdami.

Z komendy zniknęło paliwo. Podejrzany policjant

Policja w Sztumie ma nie lada problem. Funkcjonariusze i prokuratura starają się ustalić, gdzie znikało paliwo przeznaczone dla policjantów. Najpierw chodziło o 80 litrów, teraz mówi się już nawet o 17 tysiącach. Dowodem może być nagranie wideo z jednej ze stacji benzynowych. Widać na nim, jak jeden z policjantów – zaopatrzeniowiec – tankuje paliwo i płaci pieniędzmi przeznaczonymi na cele służbowe. Paliwo jednak nigdy do funkcjonariuszy nie docierało. Materiał "Faktów" TVN.

Zbudowali płot, aby ochronić się przed dzikami. "To była plaga, nie dawały nam żyć"

Ponad 150-metrowy metalowy płot ma ochronić mieszkańców elbląskiego osiedla "Nad Jarem" przed dzikami, które dewastują ich podwórka od miesięcy. Niszczyły trawniki i szukały resztek jedzenia w śmietnikach. Mieszkańcy bali się, że zwierzęta kiedyś zaatakują dzieci. Płot odgrodzi tylko część osiedla – od strony lasu, skąd dziki przychodziły. Niewykluczone, że teraz zwierzęta znajdą inną drogę.

Diamentowe Lwy dla Gajosa i Barańskiej. Wystartował festiwal w Gdyni

W Gdyni rozpoczął się 40. festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas poniedziałkowej gali otwarcia Diamentowe Lwy dla najlepszych aktorów minionego 40-lecia odebrali Jadwiga Barańska oraz Janusz Gajos, a za najlepszy film uznano "Noce i dnie". Tak zdecydowali widzowie głosujący w specjalnym plebiscycie. Laureatów konkursu głównego poznamy w sobotę, 19 września.

Zbadali pamiętnik Wiktorii M. Śledczy próbują ustalić, dlaczego zabiła koleżankę

Do gdańskiej prokuratury wpłynęła opinia biegłych na temat zapisków w pamiętniku 17-latki. Dziewczyna jest podejrzana o zabójstwo 17-letniej Agaty z Wejherowa. Według śledczych to właśnie w dzienniku Wiktorii może znajdować się odpowiedź na pytanie, co kierowało postępowaniem nastolatki. Już wcześniej biegli stwierdzili, ze Wiktoria M. jest poczytalna i może odpowiadać za swoje czyny.

Zobacz, jak polscy piloci śmigłowców ćwiczą loty z fregat i korwet

Operacje startów i lądowań na okrętach klasy fregata czy korweta należą do jednych z najtrudniejszych w lotnictwie śmigłowcowym - piloci polskich SH-2G wykonują ich kilkanaście w dzień i w nocy podczas międzynarodowych manewrów "Northern Coasts". Śmigłowiec siada na lądowisku o wymiarach 11x15 metrów, gdy średnica wirnika nośnego SH-2G to ponad 13 metrów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że lądowisko to jest w ciągłym ruchu a podczas falowania przechyla się. W manewrach na wodach zachodniego Bałtyku i Cieśnin Bałtyckich bierze udział 4 tys. żołnierzy, 40 okrętów i 10 samolotów z 16 państw.

Wielkie otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego

- To miejsce zrodziły marzenia o tym, aby Festiwal Filmowy, który jest największym świętem polskiego kina, na stałe, każdego dnia zagościł w naszym mieście - powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podczas uroczystego otwarcia Gdyńskiego Centrum Filmowego. Z tej okazji w placówce pojawiły się takie gwiazdy jak Bożena Dykiel, Katarzyna Figura i Grażyna Szapołowska.

Rusza 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Będzie absolutnie wyjątkowy"

Uroczysta gala w Teatrze Muzycznym otworzy dziś wieczorem jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Podczas niej poznamy laureatów Diamentowych Lwów - najbardziej ukochanych przez polską publiczność filmów 40-lecia. W konkursie głównym powalczy 18 tytułów, z czego tylko trzy są już znane widzom.

Regaty dla samotnych wilków morskich

Kilkudziesięciu żeglarzy wypłynęło z Gdańska na jachtach w samotny rejs. Przed nimi dystans około 500 mil morskich. Celem żeglarzy jest Gotlanadia, gdy już ją opłyną, ruszą w drogę powrotną. Na przepłynięcie całej trasy potrzebują trzy, a czasem nawet cztery doby. Rekord wynosi 62 godziny i 15 minut. Wśród zawodników są Zbigniew Gutkowski, Kuba Strzyczkowski, Piotr Nikiel i Andrzej Kopytko.

Anakonda znów w akcji. Polecieli po poparzonego Rosjanina

- Poparzony mężczyzna z kontenerowca MSC Sariska potrzebuje pomocy - taki komunikat otrzymał dyżurny z 43. Bazy Lotnictwa Morskego w Gdyni. Na miejsce wysłano załogę śmigłowca Anakonda. Okazało się, że poszkodowany to Rosjanin. Doszło do awarii w siłowni statku, mężczyzna miał poparzone 90 proc. ciała.

Gdyby Barbie miała dziadków, byliby marionetkami

Każda z nich jest wyjątkowa i z każdą wiąże się niezwykła teatralna historia. Na pierwszy rzut oka to zakurzone lalki z materiału, którym ktoś doczepił kilka sznurków. W rzeczywistości to "gwiazdy" Wileńskiego Teatru Łątek. Niektóre z nich powstały jeszcze przed II wojną światową. Wystawę "Od figurek do marionetek" można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Porusza się na wózku i boi się wody. Popłynęła w rejs, żeby przełamać lęk i pokazać, że można

- Chcę odczarować niepełnosprawność, żeby przestała się kojarzyć z cierpieniem i brzydotą. Postanowiłam, że spróbuję wszystkiego i pokażę, że można! Przecież mogę być bardzo aktywna na swój własny sposób - mówi pani Angelika, która porusza się na wózku inwalidzkim. Nie jest jej łatwo, ale energii i pozytywnego nastawienia może jej pozazdrościć niejeden pełnosprawny.