Wisła

Wisła

"Ludzie muszą zrozumieć, że z rzeką trzeba współżyć. Trzeba się od niej odsunąć"

Lubelszczyzna walczy z rozlewającym się na wsie Bugiem, a Witold Sumisławski, szef Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, tłumaczy: "Rzeki na wschodzie kraju nie są uregulowane, dlatego w czasie wezbrań naturalnie rozlewają się na okoliczne tereny". Według niego rozwiązaniem jest odsunięcie się ludzi od rzeki, nie budowanie domów w jej pobliżu. - Rzeka musi mieć miejsce - podkreślił w TVN24.

Stany alarmowe na rzekach niemal całej Polski

Na polskich rzekach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dochodzi do zalań i podtopień miejscowości. Najgorsza sytuacja jest w dorzeczu Wisły.

Tak słońce wstaje tylko nad Wisłą

Dolina rzeki zalana czerwonym i pomarańczowym blaskiem wschodzącego słońca to widok, który może poprawić humor nawet w poniedziałkowy poranek. Takie piękne krajobrazy sfilmowała podczas przelotu nad Wisłą załoga Błękitnego 24. Warto nacieszyć się tą skondensowaną dawką światła i kolorów, bo reszta dnia nie zapowiada się już tak pogodnie.

Wyschnięte rzeki to efekt poprzedniej zimy

- Główna przyczyna niskiego stanu wody w Wiśle to bezśnieżna zima - wyjaśnił na antenie TVN24 hydrolog Jan Żelaziński. W poniedziałek w okolicach Włocławka średnia głębokość wyniosła ok. 50 cm.