Miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję nowego bosmanatu w Porcie Czerniakowskim. Budowa dostępnego dla mieszkańców budynku ma się rozpocząć w przyszłym roku.
Jak zapowiedział w komunikacie prasowym stołeczny ratusz, stary budynek bosmanatu zostanie zastąpiony nową, szklaną bryłą z ażurowymi, stalowymi elementami, które wtopią się w okoliczną zieleń i betonowe nabrzeże.
Nagroda za "czytelny układ przestrzenny"
Ogłoszony przez Zarząd Zieleni jednoetapowy konkurs dotyczył koncepcji architektonicznej wielofunkcyjnego budynku usługowego z bosmanatem wraz z zagospodarowaniem terenu w Porcie Czerniakowskim. Konkurs wygrała pracownia GAB Piotr Grabowski Architekt z Poznania, która otrzymała 30 tys. zł. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji z ZZW w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu na podstawie złożonej pracy konkursowej.
W uzasadnieniu sąd konkursowy stwierdził, że główna nagroda została przyznana w szczególności "za czytelny układ przestrzenny budynku, który niski, pokryty zielonym dachem, w południowej części terenu ukryty jest w widokach od trasy komunikacyjnej, a w części północnej stanowi akcent wysokościowy identyfikujący miejsce lokalizacji portu". "Taka koncepcja ukształtowania zabudowy umożliwia zarówno zachowanie istniejącej wartości otwartego krajobrazu doliny Wisły w tym rejonie miasta, jak i wprowadza nową wartość architektonicznej dominanty, o gabarytach stosownych do nadrzędnej roli krajobrazu przyrodniczego, eksponującej szczególną rolę terenu Portu Czerniakowskiego w ciągu bulwarów nadwiślańskich" – napisano w uzasadnieniu.
Prace były oceniane pod kątem funkcjonalności wnętrza, walorów architektonicznych bryły budynku, a także zagospodarowania terenu. Pod uwagę wzięto m.in. propozycje związane z neutralnością klimatyczną i wpływem inwestycji na środowisko, a także uwzględnienie kosztów użytkowania i utrzymania inwestycji.
Budynek będzie dostępny dla mieszkańców
Zarząd Zieleni zapowiedział, że nowy budynek bosmanatu będzie otwarty dla mieszkańców zainteresowanych aktywną formą spędzania czasu. - Mamy nadzieję, że tworzymy nowe miejsce dla wodniaków. Chcemy, by rekreacja na wodzie była dostępna dla każdego i jak najbliżej domu - powiedziała cytowana w komunikacie Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy.
Urzędnicy zapowiadają, że budowa nowego bosmanatu ma rozpocząć się najwcześniej w przyszłym roku. Budynek ma być gotowy w ciągu trzech do pięciu lat.
Przeczytaj również: Jedzenie, koncerty, rejsy i pływająca plaża. Sprawdziliśmy, co w tym sezonie zaoferują barki nad Wisłą:
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl