Budowa kolektora wiślanego rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Komunikacji opublikowało w mediach społecznościowych film, na którym uwieczniono moment przebijania się tarczy. "Tarcza Barbara drążąca kolektor wiślany w ubiegłym tygodniu przebiła się do komory odbiorczej na wysokości estakad bielańskich i zakończyła przewiert drugiego z trzech odcinków II etapu budowy kolektora. Odcinek ten liczył ponad 600 metrów. Barbara wydrążyła już łącznie 3,4 kilometra z 5,5 kilometrów tego etapu inwestycji" - informują wodociągowcy.
I dodają, że tarcza jest już przygotowywana do rozpoczęcia drążenia na kolejnym odcinku - od komory na wysokości Centrum Olimpijskiego w kierunku mostu Gdańskiego.
Jak informowaliśmy kilka dni temu na tvnwarszawa.pl, w związku z kolejnym etapem prac pojawiły się zmiany w organizacji ruchu na Wisłostradzie. Na jezdni w kierunku Łomianek kierowców czekają dwa zwężenia. Wyłączone są kilkusetmetrowe odcinki prawego pasa ruchu. Tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do trzeciego kwartału przyszłego roku.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Kolektor będzie miał niemal 10 kilometrów długości
Kolektor o długości 9,5 kilometra jest wykonywany metodą mikrotunelingu. A to oznacza, że za głowicą drążącą tunel pod ziemię wpychane są kolejne elementy rurociągu. Całość będzie umieszczona na głębokości od sześciu do 15 metrów pod powierzchnią wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 metra, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić około 50 tysięcy metrów sześciennych wód opadowych i ścieków.
"Kolektor wiślany zwiększy pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej - będzie nie tylko transportował ścieki z lewobrzeżnej Warszawy, ale także czasowo zmagazynuje nadmiar wód opadowych, przez co ograniczy ryzyko podtopień i uruchamiania się przelewów burzowych" - wyjaśnia MPWiK.
Inwestycję realizuje firma Budimex. Zgodnie z harmonogramem ma być gotowa pod koniec 2023 roku.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPWiK / Facebook