Letni sezon nad Wisłą rozpoczęty. W programie rejsy, sport na plaży i wydarzenia kulturalne

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Otwarcie letniego sezonu nad Wisłą
Otwarcie letniego sezonu nad Wisłą
TVN24
Otwarcie letniego sezonu nad WisłąTVN24

W środę na terenie Portu Czerniakowskiego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oficjalnie otworzył sezon letni nad Wisłą. W ramach Dzielnicy Wisła na mieszkańców stolicy czeka szereg atrakcji, nie tylko tych związanych z wodą.

- Zaczynamy letni sezon, z czego wszyscy bardzo się cieszymy. Tutaj bije serce miasta. Warszawa ma być i jest najlepszym miejscem do spędzania wolnego czasu - mówił podczas środowej konferencji Trzaskowski. Podkreślił, że przygotowana przez stołeczny ratusz oferta atrakcji "jest praktycznie dla każdego".

Zaznaczył również, że od odwiedzających Dzielnicę Wisłę miasto oczekuje poszanowania innych osób oraz respektowania, że to przyroda jest nad Wisłą gospodarzem. – Prosimy, aby nie śmiecić i nie dewastować terenów zieleni oraz aby – spędzając czas według własnych potrzeb – nie zakłócać wypoczynku i zabawy innym osobom - mówił Trzaskowski.

Z kolei Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka, ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni, podkreśliła, że miasto wciąż inwestuje w tereny znajdujące się nad Wisłą. – Nie poprzestaliśmy na jednej inwestycji, ciągle ulepszamy te tereny. Aktywnie działamy, by bulwary były miejscem przyjaznym i dostępnym dla każdego. Wydłużamy i poprawiamy ścieżki pieszo-rowerowe na prawym brzegu. W ramach budżetu obywatelskiego tworzymy nowe przestrzenie rekreacji, np. plażę Aluzyjną czy najnowszą strefę rekreacji na Gocławiu. Stale zwiększamy też liczbę koszy na śmieci i pawilonów sanitarnych - wyliczała Glusman.

Nad wodą i aktywnie

Oferta wypoczynku w Dzielnicy Wisła jest dość szeroka. Na czterech plażach można bezpłatnie wypożyczyć leżaki, sprzęt sportowy, zabawki, książki. Plażowiczom będą rozdawane ekopopielniczki i worki na śmieci. Natomiast nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa plażowy.

Dla osób, które wolą spędzać czas aktywnie, przygotowano zajęcia sportowe na plażach, m.in. jogę, szachy, siatkówkę plażową, frisbee. Do dyspozycji są także ogólnodostępne przestrzenie do gry w siatkówkę czy badmintona, siłownie plenerowe, ścianka wspinaczkowa i tory do buli. Na bulwarze Karskiego, pojawił się serwis rowerowy, gdzie można dokonać drobnych napraw i przeglądów.

Na amatorów żeglugi i sportów wodnych czeka oferta bezpłatnych rejsów: w tradycyjnych łodziach, nowoczesnych katamaranach, wygodnych szkutach. W Porcie Czerniakowskim na chętnych czekają też zajęcia z pływania na deskach SUP i jachtach oraz zajęcia z wioślarstwa czy kajakarstwa.

Działają również bezpłatne promy, oferujące przeprawy przez rzekę w trzech miejscach: płyta desantu – plaża Saska, bulwar Pattona – plaża Poniatówka, bulwar Karskiego – plaża Rusałka. Po rocznej przerwie wracają też rejsy statkiem z Warszawy do Serocka.

Wraca prom do SerockaWTP

Kultura i ekologia nad Wisłą

Jak zaznaczył prezydent Trzaskowski, w tym roku "sercem Dzielnicy Wisła" jest pawilon edukacyjny Kamień przy Wybrzeżu Puckim. Na każdą sobotę sezonu letniego zaplanowane są ekologiczne przedstawienia teatralne oraz kino plenerowe we współpracy z Green Film Festiwal, a w każdą niedzielę odbywać się będą spacery przyrodnicze dla całych rodzin.

Osoby zainteresowane ekologią znajdą coś dla siebie na bulwarze Pattona. W szklanych kubikach pojawiły się wystawy dotyczące nadwiślańskiej przyrody, żeglugi i recyclingu. Dodatkowo, w każdy weekend, uczestniczyć można m.in. w warsztatach botanicznych, spotkaniach z przyrodnikami, happeningach, wymianach rzeczy niepotrzebnych czy warsztatach przerabiania plastiku na rzeczy ładne i użyteczne. Jak co roku, przez cały sezon, wspólnie z mieszkańcami organizowane będą zbiórki odpadów pozostawianych nad Wisłą. Na zakończenie sezonu najbardziej zaangażowani uczestnicy zbiórek otrzymają nagrodę – lot balonem.

Najmłodsi mogą korzystać m.in. z warsztatów plastycznych i przyrodniczych, nauki pływania na specjalnych żaglówkach klasy Optimist czy szerokiej oferty działań animacyjnych (teatr, warsztaty eko, warsztaty gotowania, zajęcia ruchowe, spotkania literackie dla najmłodszych itp.).

Nad Wisłą organizowane będą również wystawy, w tym wystawa fotografa Macieja Mańkowskiego w Pawilonie Ekologicznym Kamień, koncerty, potańcówki, warsztaty fotograficzne, pokazy i spektakle na wodzie oraz festiwal River Lights na rzece. Jak co roku, 1 sierpnia odbędzie się również uroczysta parada łodzi "Wisła, godzina W", organizowana przez Fundację Rok Rzeki Wisły.

Pawilon edukacyjny nad WisłąR. Motyl / UM

Wracają spektakle na wodzie

W tym roku wraca także wydarzenie, które ma już 13-letnią tradycję. Na pierwszy weekend września zaplanowano spektakle na wodzie, odbywające się wzdłuż całego centralnego odcinka Wisły, od mostu Gdańskiego po Port Czerniakowski. Publiczność wypoczywająca na bulwarach i plażach będzie mogła posłuchać koncertów i podziwiać tancerzy, którzy zaprezentują się z łodzi płynących rzeką.

Nad bezpieczeństwem czuwać będą patrole Straży Miejskiej i Policji oraz streetworkerzy. Wzorem ubiegłego roku zorganizowane zostaną dwa Punkty Bezpieczeństwa, gdzie każda potrzebująca osoba będzie mogła skorzystać z pomocy ratownika medycznego oraz psychologa. W punktach otrzymać będzie można wsparcie, poradę, jak również pomoc w wezwaniu odpowiednich służb czy bliskiej osoby.

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP