Walka o budżet UE 2014-2020

Walka o budżet UE 2014-2020

Nowa oferta Van Rompuya

Po całonocnych próbach osiągnięcia wstępnego porozumienia, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawił przywódcom nową propozycję budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje ona dalsze cięcia w stosunku do jego listopadowej propozycji o ok. 12 mld euro.

Unia ma nowy budżet. Van Rompuy: Dobiliśmy targu

"Dobiliśmy targu. Rada Unii zgodziła się na ramy finansowe do końca tej dekady. Warto było czekać" - ogłosił na swoim Twitterze Herman Van Rompuy - przewodniczący zgromadzenia. Po chwili rzecznik rządu Paweł Graś napisał na swoim Twitterze: "Załatwione!!!" cytując sms'a od Donalda Tuska. Przywódcy państw UE uzgodnili w piątek po południu w Brukseli porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, który przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach.

Lewandowski: To będzie trudne popołudnie, będą krzyki i protesty

Mamy do czynienia z malejącym budżetem UE, będzie to więc trudne popołudnie, będą głośne krzyki i protesty - tak mówił o budżetowym szczycie UE we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jego zdaniem, Herman Van Rompuy przedstawi dziś ostateczną propozycję, w której znajdą się prezenty dla najbardziej niezadowolonych.

Walka o budżet Unii. Tusk: To bardzo trudna rozgrywka

Jestem ostrożnym optymistą, jeśli chodzi o polskie postulaty i jestem ciągle pełen niepokoju, jeśli chodzi o możliwość przekonania niektórych innych partnerów, szczególnie Brytyjczyków do uzyskania kompromisu - powiedział premier Donald Tusk przed szczytem UE ws. unijnego budżetu na lata 2014-20.

Będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet

Komisja budżetowa PE dała we wtorek zielone światło dla porozumienia z Radą UE ws. budżetu UE na 2013 r. i nowelizacji budżetu 2012. Ale przed finalnym głosowaniem plenarnym 12 grudnia chce jeszcze dodatkowych gwarancji od rządów, że nie zabraknie środków.

KE włącza wczesne ostrzeganie. 14 krajów pod lupą

Belgia, Bułgaria, Dania, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Słowenia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania - to kraje, które Komisja Europejska weźmie pod lupę w związku z nierównowagami makroekonomicznymi.

Van Rompuy: Nie ma co liczyć na mniejsze cięcia w budżecie UE

Relacjonując w Parlamencie Europejskim przebieg szczytu ws. nowego unijnego budżetu, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przyznał, że nie ma co liczyć, by budżet był większy niż jego ostatnia propozycja. Kraje nie kwestionują jego cięć, a niektórą chcą, by były większe.

Komisja Europejska ma nową-starą propozycję budżetu

Komisja Europejska przyjęła nową propozycje budżetu UE na 2013 r., gdyż Parlament Europejski i rządy nie porozumiały się w wymaganym czasie ws. przyszłorocznego budżetu. Ta propozycja, tak jak poprzednia, zakłada wzrost wydatków o prawie 9 mld euro w stosunku do budżetu 2012.

NBP: Gospodarka może hamować mocniej niż zakłada rząd

W ocenie Narodowego Banku Polskiego skala osłabienia koniunktury może być głębsza niż zakłada Ministerstwo Finansów w projekcie budżetu na rok 2013 - wynika z opinii Rady Polityki Pieniężnej do projektu budżetu na 2013 r., którą opublikował w piątek NBP.

Dla Polski 1,5 mld euro mniej. "Każda następna propozycja będzie mniej korzystna"

Nowy projekt budżetu, przekazany w nocy przywódcom przez Hermana Van Rompuya, oznacza dla nas cięcia z funduszu spójności o około 1,5 mld euro. Donald Tusk już wcześniej zapowiedział, że taka propozycja jest dla Polski nie do zaakceptowania. - Każda następna będzie coraz mniej korzystna dla Polski - mówił w nocy dziennikarzom unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Nowa oferta budżetowa. Kto zyska, kto straci?

Na pierwszy rzut oka przedstawiony przez przewodniczącego Rady Europejskiej nowy projekt budżetu nie różni się wiele od poprzedniego. Nawet cięcia są takie same. Ale dla poszczególnych członków UE nie ogólna suma jest ważna, a przesunięcia wydatków w różnych pozycjach budżetu.

Rozmowy wznowią w południe. Merkel, Hollande i Schulz wątpią w porozumienie

Dziś w samo południe przywódcy Unii Europejskiej wznowią, przerwane po północy, obrady nad projektem budżetu UE na lata 2014-2020. Na stole pojawiła się nowa propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Roumpuya, więc uczestnicy szczytu dali sobie czas na jej przeanalizowanie. - Kompromis budżetowy jest w naszym zasięgu - mówił Van Rompuy otwierając późnym wieczorem obrady. Nie brak jednak głosów dużo bardziej sceptycznych.

"Nastąpił pewien przełom". PiS: mamy porozumienie z Cameronem

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada postęp w negocjacjach z Brytyjczykami w związku z unijnym budżetem. - Nastąpił pewien przełom. Udało nam się zrobić więcej, niż się spodziewaliśmy - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman w "Jeden na jeden" w TVN24. Szczegółów zdradzić jednak nie chciał i zaprosił na 12., na konferencję prasową, kiedy partia przedstawi wyniki porozumienia.

"Byłoby bardzo źle, gdyby Polska musiała zastosować weto"

- Jedziemy na szczyt w nastroju bojowym, ale w granicach racjonalności. Na pewno jesteśmy nastawieni na to, by uzyskać rozstrzygnięcie, jeśli chodzi o ustalenie wieloletnich ram finansowych na tym szczycie - powiedział w rozmowie z TVN CNBC minister finansów Jacek Rostowski. Dodał jednak, że na rozpoczynającym się dziś szczycie kompromis może nie zostać osiągnięty.

Negocjacje na szczycie przerwane do południa w piątek. Będzie porozumienie?

Rozmowy na unijnym szczycie o nowym 7-letnim budżecie Wspólnoty zostały po północy przerwane do piątkowego południa. Na razie zgody nie ma nawet co do tego, czy zgoda jest możliwa. - Kompromis budżetowy jest w naszym zasięgu - mówił rozpocznając obrady "27" szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz chwilę później odpowiadał: - Moim zdaniem kompromisu nie będzie.

Londyn zgodzi się na budżet? Rabat "tematem zastępczym"

Brytyjski premier David Cameron zapowiada, że nie zgodzi się na dalszą obniżkę brytyjskiego rabatu. "Daily Telegraph" pisze natomiast, że rabat jest tematem zastępczym. Według nieoficjalnych źródeł Londyn zgodzi się na budżet Unii Europejskiej w wys. ok. 906 mld euro.