"Ostatni dzwonek" ws. budżetu UE. "Widać stagnację i rozgoryczenie"


Lutowy szczyt UE będzie "ostatnim dzwonkiem" na porozumienie w sprawie nowego wieloletniego budżetu Unii - powiedział komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jego zdaniem szanse na kompromis są duże, bo przywódcy są świadomi swej odpowiedzialności.

- Coraz bardziej dramatycznie widać stagnację gospodarki realnej i rozgoryczenie ludzi, zwłaszcza młodego pokolenia. W związku z tym na przywódcach spoczywa ciężar odpowiedzialności za to, aby dać wiarę w przyszłość, dzięki nowym programom inwestycyjnym. Tych programów nie znajdziemy w budżetach narodowych, bo jedynym poważnym źródłem inwestycji w Europie może być nowy budżet europejski - powiedział Lewandowski.

Trzeba się pogodzić?

Komisarz ostrzegł, że UE "już jest w niedoczasie", jeśli chodzi o prace nad budżetem na lata 2014-2020, ponieważ zostaje mało czasu na kompromis z Parlamentem Europejskim i przygotowanie programów wydatkowania unijnych pieniędzy. Zdaniem komisarza szanse na porozumienie na szczycie, planowanym na 7-8 lutego, są duże. - Chociaż ciągle są niezadowoleni, cały czas trwają intensywne negocjacje - przyznał. - To jednak kwestia odpowiedzialności. Nikt nie zrozumie i nie da się tego wytłumaczyć, jeżeli Europa pokłóci się o kwoty odpowiadające 0,1 unijnego PKB - zauważył komisarz. Zdaniem Lewandowskiego UE jako laureatka Pokojowej Nagrody Nobla powinna być w stanie zapewnić sobie "pokój finansowy na siedem lat".

Cięcia nie dotkną najsłabszych?

Lewandowski ostrzegł przed zbyt głębokimi cięciami w budżecie w stosunku do obecnej propozycji, bo jego zdaniem utrudnią one uzyskanie koniecznej zgody Parlamentu Europejskiego. - Z każdym obciętym miliardem ubywa głosów potrzebnych do kwalifikowanej większości w PE - powiedział. Dalszych oszczędności domagają się kraje płatnicy netto, dlatego też nie doszło do budżetowego kompromisu na szczycie UE w listopadzie zeszłego roku. Zdaniem komisarza największym wyzwaniem przed lutowym szczytem jest pogodzenie stanowisk płatników netto. - Nie jesteśmy zaskoczeni tym, że w czasie kryzysu jest gotowość do oszczędzania. Nie moją rzeczą jest wskazywanie, gdzie ma to nastąpić. Niech kłócą się o to ci, którzy chcą oszczędności. Na ogół jest tak, że każdy woła "tnijmy", a zaczyna protestować, gdy trafia się w czuły punkt nawet tych płatników netto - powiedział Lewandowski. Przyznał jednak, że cięć nie da się uniknąć, ale - jego zdaniem - nie dotkną one dziedzin najważniejszych dla najuboższych regionów UE, czyli polityki spójności oraz rolnictwa. - Jednym z efektów pierwszego szczytu budżetowego w listopadzie 2012 r. było nieformalne postanowienie, że nie będzie szukania oszczędności kosztem najuboższych i polityki, która ma charakter inwestycyjny - ocenił komisarz. Jego zdaniem najbardziej zagrożone cięciami są takie dziedziny, jak badania i rozwój, ważne m.in. dla modernizacji Unii, a także pomoc humanitarna.

Nawet Brytyjczycy potrzebują ugody

Lewandowski podkreślił, że "swoją cenę budżetową" będzie miało też pozyskanie Wielkiej Brytanii. Aby zaspokoić postulaty, które Izba Gmin postawiła premierowi Davidowi Cameronowi, budżet będzie musiał być m.in. odpowiednio "konserwatywny po stronie dochodów budżetowych". Komisarz zwrócił uwagę, że także Wielka Brytania potrzebuje unijnego budżetu, bo Walia, Szkocja, Kornwalia czekają na fundusze strukturalne, a Anglicy są "mistrzami" w zdobywaniu dużych kontraktów na badania i rozwój, współfinansowanych z budżetu Unii. Jednak w opinii Lewandowskiego niedawne przemówienie Camerona na temat przyszłości jego kraju w UE nie będzie czynnikiem "przesądzającym" o atmosferze szczytu. - To raczej było przemówienie adresowane do własnej publiczności, które wprowadziło element niepewności co do przyszłości całej Europy - powiedział komisarz. Dodał, że nawet jeśli dojdzie do zapowiadanego przez Camerona referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE w 2017 r., i jego wynik będzie negatywny, to procedura wychodzenia z Unii jest na tyle skomplikowana, że Wielka Brytania będzie zaangażowana w wieloletni budżet Unii do 2020 r.

Bez porozumienia będzie prowizorka

Komisarz nie chciał spekulować o scenariuszach Komisji Europejskiej na ewentualność braku porozumienia na lutowym szczycie, np. o przygotowaniach do prowizorium budżetowego, choć przyznał, że KE ma "rozmaite warianty rozpracowane". Zdaniem Lewandowskiego prowizorium pozbawiłoby budżet jego największej zalety, czyli możliwości finansowania wieloletnich programów. Dlatego wyliczenia mówiące o ewentualnych korzyściach dla Polski wynikających z prowizorium budżetowego są "pewną iluzją". - Jak samorząd wojewódzki ma pozyskiwać pieniądze na współfinansowanie jakiegoś projektu przewidzianego na 3-4 lata, skoro nie ma przewidywalności, skąd ma zdobyć środki, nawet jeśli pojawi się jednoroczna obietnica transferu z Brukseli - tłumaczył.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP