Fiasko w Brukseli. "Kompromis możliwy na początku 2013"


Szczyt w Brukseli poświęcony budżetowi na lata 2014-2020 zakończył się bez porozumienia. Kolejne rozmowy możliwe są na początku przyszłego roku - powiedział szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy.

21:00

Europejscy przywódcy rozjechali się do domów, szczyt zakończył się fiaskiem. W Brukseli "zapadła cisza". Powtórka będzie miała miejsce najprawdopodobniej w pierwszych tygodniach stycznia.

Oznacza to, że prace nad uchwaleniem budżetu UE na lata 2014-2020 przeciągną się jeszcze o co najmniej półtora miesiąca. Nie jest to wielkie zaskoczenie lub poważny cios dla UE. W przeszłości jeszcze ani razu unijni przywódcy nie zdołali dogadać się na temat długoterminowych budżetów na pierwszym spotkaniu.

Tak samo stało się i tym razem, głównie z powodu oporu Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Holandii i Szwecji, domagających się większych cięć w budżecie. Po drugiej stronie "barykady" stanęły pozostałe państwa. Najostrzej Davida Camerona skrytykował premier Włoch Mario Monti, mówiący o "demagogii" Brytyjczyka.

W styczniu politycy znów staną do zapasów, których celem będzie wypracowanie kompromisu, możliwego do przełknięcia dla wszystkich. Przedmiotem dyskusji będzie nowa propozycja budżetowa Hermana van Rompuya, który musi pogodzić sprzeczne oczekiwania płatników netto i biedniejszych państw. Przewodniczący Rady Europejskiej zapowiedział w piątek, że nie wyklucza kolejnych cięć.

20:00

Polski premier zdoła na kolejnym szczycie obronić poziom wydatków na fundusz spójności?

19:30

Dziennikarz "Financial Times", cytując swojego kolegę, obrazowo opisuje fiasko szczytu, jako "amputację, w połowie której lekarz stwierdza: wrócimy do tego później".

19:03

David Cameron na twitterze:

Internauci pytają krótko "why"?

18:21

Staje się jasne, że rozmowy zostały zerwane z powodu silnego oporu potężnej koalicji Wielkiej Brytanii i Niemiec, wspieranych przez Holandię, Szwecję i Finlandię. Przedstawiciele tych krajów zdecydowanie domagali się dalszych cięć w unijnym budżecie, względem ostatniej propozycji Hermana van Rompuya wynoszącej 971 miliardów euro. Skrajnych cięć miał domagać się holenderski premier Mark Rutte, który chciał zmniejszyć budżet o dalsze sto miliardów euro. Cameron "zadowoliłby się" cięciami o 50 miliardów euro, natomiast Merkel sugerowała "mniejsze" cięcia. Dziennikarze "Guardiana" twierdzą, iż brytyjska delegacja była "gotowa do kontynuowania negocjacji przez weekend", jednak "ręcznik na ring" wrzucił ostatecznie van Rompuy. Szef Rady Europejskiej miał zdecydować, że chce przełożyć negocjację, aby przygotować nową kompleksową propozycję.

18:08

Herman Van Rompuy nie wykluczył dalszych cięć w następnych propozycjach budżetu UE na lata 2014-2020.

Na zakończonym fiaskiem szczycie to Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwecja i Finlandia, czyli płatnicy netto, domagali się od Van Rompuya większych cięć. Te pięć państw jest uznawanych za koalicję, która skutecznie zablokowała przyjęcie obecnej propozycji budżetu.

18:03

Monti oznajmił też, że jest za całkowitym "wyeliminowaniem" rabatów.

18:01

Cameron: głos Wielkiej Brytanii nie jest odosobniony. Mamy sojuszników m.in. w Szwecji i Holandii. - Zagwarantują, że nieograniczone wydatki będą zablokowane.

17:56

- Najdelikatniej powiem, że nie miałem wrażenia, by David Cameron zmienił zdanie ws. cięć w budżecie - odpowiedział Tusk na pytanie, czy zapowiedź o kompromisie PiS z Wielką Brytanią przyniosła jakieś efekty.

17:53

Tusk: - Dziś wyjeżdżamy trochę spokojniejsi niż wczoraj - powiedział podkreślając, że nikt nie był przymuszany do zapewniania o braku cięć w polityce spójności i wspólnej polityce rolnej.

17:52

- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni rabatom - stwierdził na swojej konferencji prasowej włoski premier Mario Monti. Włoch zaatakował tym samym Wielką Brytanię, której premier ostro broni zniżki, którą jego kraj ma na wpłaty do budżetu.

17:50

- To nie jest tajemnica, że Polska jest największym biorcą UE - przypomniał Tusk.

17:48

- Każdy buduje taką taktykę negocjacyjną, żeby na końcu osiągnąć efekt zamierzony - powiedział polski premier.

17:46

- Będę namawiał w przyszłych negocjacjach, tych którzy chcą cięć, i tych którzy też nie chcą, żeby skoncetrowali się na tym, co najważniejsze dla UE - oświadczył Tusk.

17:44

Brytyjska prasa na gorąco podkreśla, że "Wielka Brytania nie jest sama" i w blokowaniu nowej propozycji budżetu wsparły ją Holandia i Szwecja.

Brytyjczycy mają złe doświadczenie z byciem "izolowanym", gdy David Cameron samotnie próbował opierać się paktowi fiskalnemu.

17:44

Porozumienie ws. braku cięć w polityce spójności i wspólnej polityce rolnej Tusk nazwał decyzją "względnie bezpieczną".

17:43

- Zauważyłem, że nikt chyba nie jest zainteresowany tym, żeby te rozmowy zakończyły się fiaskiem. Każdy musi trochę ustąpić - ocenił Tusk. - To komunikat dla Polski uspokajający - zaznaczył.

17:42

- Tragedią byłoby, gdyby przywódcy UE rozjechali ze świadomością, że nie ma szansy na porozumienie - dodał szef polskiego rządu. - Naprawdę jest lepiej, niż mogliśmy spodziewaćs ię 12 godzin temu - dodał.

17:40

- W jednej sprawie doszło do wspólnego komunikatu, który na tym etapie negocjacji jest satysfakcjonujący. (...) Wszyscy bez wyjątku uznali, że ewentualne zmiany w projekcie, którzy przedstawił Rompuy nie będzie projektem, który będzie redukował środki na spójność i wspólną politykę rolną - powiedział Tusk.

17:40

- Czasami za dużo determinacji może powodować, że porozumienie jest jeszcze dalsze. Dzisaj gdybyśmy kontynuowali rozmowy, poszczególni przywódcy mogliby angażować się za bardzo w swoje priorytety narodowe - tłumaczył po zakończeniu szczytu Tusk. Podkreślił, że apelował do przywódców, by spotkanie zakończyło się "większym poziomem świadomości".

17:39

- Obecnie propozycja budżetu jest taka sama jak wczoraj - stwierdził premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

17:36

Efekt jest, rzeczywiście połowiczny - premier Donald Tusk.

17:35

- Nie będziemy rozmawiać na temat redukcji zniżki brytyskiej - twardo mówi Cameron.

17:35

- Jest dużo miejsca na poprawę - mówi Cameron i wymienia, gdzie można szukać oszczędności: choćby w pensjach unijnych urzędników, zlikwidowanie przywilejów podatkowych i emerytalnych pracowników UE. - Ale zeszłej nocy Komisja Europejska nie dała nawet jednego euro. To, że odmawia jakichkolwiek obniżek pensji urzędników, jest obrażające - dodaje premier Wielkiej Brytanii.

17:33

- Uważamy, że porozumienie jest możliwe, zamrożenie budżetu nie jest działaniem skrajnym, możemy dojść do rozsądnego rozwiązania - dodaje Cameron.

17:33

Musimy zamrozić wydatki, jeśli nie możemy obniżyć wydatków - powiedział po zakończeniu szczytu premier Wielkiej Brytanii David Cameron. - Dobrze rozumiemy stanowisko innych krajów, ale to co przedstawił przewodniczący Rady Europejskiej nie było dobre dla krajów, które są płatnikami netto. Nie po to wprowadzamy redukcję w wydatkach budżetowych w domu, żeby tutaj napędzać budżet - mówi.

17:27

Guardian publikuje oficjalne stanowisko Rady Europejskiej, w którym daje ona Hermanowi Van Rompuyowi legitymację do dalszych negocjacji. Oświadczenie pokrywa się z wystąpieniem szefa RE, a (w oryginale) brzmi tak:

17:25

17:17

Następny szczyt ws. budżetu UE na lata 20014-20 odbędzie się w styczniu, wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawi nową propozycję - poinformowała dziennikarzy prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. - Płatnicy netto nie są gotowi, by zaakceptować ten poziom płatności. Chcą, by budżet europejski był jeszcze mniejszy - powiedziała Grybauskaite.

17:15

Żaden konkretny kraj nie ponosi indywidualnej odpowiedzialności za zerwanie rozmów - stwierdziła Angela Merkel.

17:12

Angela Merkel również zapewnia, że nie ma dramatu. - Dyskusja pokazała, że jest pole do porozumienia - zapewnia niemiecka kanclerz.

Stwierdziła również, że do stycznia 2013 roku będzie dość czasu na "pogodzenie różnych interesów i uwzględnienie ich w budżecie".

17:09
17:08
17:04
16:53

Lada chwila ma się też rozpocząć konferencja prasowa Hermana van Rompuya i Manuela Barroso. Trwa oczekiwanie na obu urzędników.

16:50

Jak podaje "Daily Telegraph", francuscy dyplomaci mają mówić, iż kolejny szczyt może się odbyć w grudniu.

16:49

Na godzinę 17 została zwołana konferencja prasowa Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz ma powiedzieć, dlaczego nie osiągnięto porozumienia i zerwano szczyt.

16:46

Informację o zerwaniu szczytu potwierdza też PAP.

"Źródła UE: koniec szczytu na temat wieloletniego budżetu UE 2014-2020."

16:45

16:44

Internet reaguje błyskawicznie.

16:38

Dziennik "Guardian" na swojej stronie internetowej twierdzi, że szczyt zakończył się fiaskiem. Podobną informację podało BBC.

"Wysokie rangą źródła w brytyjskim rządzie" mają twierdzić, że państwom nie udało się przezywciężyć podziałów i nie osiągnięto porozumienia.

16:33

Na Twitterze coraz więcej dziennikarzy z Brukseli umieszcza informację, że to już "koniec". Kolejny szczyt ma się rzekomo odbyć na początku przyszłego roku. Oficjalnego potwierdzenia wciąż nie ma.

16:27

16:22

Według nieoficjalnych informacji TVN 24 z Brukseli, wielu przywódców zaczyna skłaniać się do tego, że należy negocjować "do upadłego", aż zostanie wypracowane porozumienie.

Większość przywódców krajów UE ma zdawać sobie sprawę, że poddanie się i odejście od stołu nic nie da. Kolejny szczyt w grudniu lub lutym nie zmieni sytuacji.

Obecnej propozycji budżetu na lata 2014-2020 ma się sprzeciwiać około pięciu krajów. W tym Wielka Brytania, Szwecja i Holandia.

16:14

16:00

Europejscy liderzy mieli krótką przerwę na obiad. Jak odnotowują dziennikarze, jedzenie było zdecydowanie lepsze niż "zimne kanapki" z czwartku wieczorem. Tym razem politycy mogli zjeść między innymi sarninę i serowe fondue.

Tak jak na temat jedzenia relacje są spójne, tak na temat postępu w negocjacjach opinie się różnią. Część dziennikarzy twierdzi, że nastroje są mocno minorowe i rozmowy się załamują, inni natomiast, że politycy nie poddają się i chcą dalej negocjować.

15:28

Internauci jak zwykle szybko reagują. Szczyt w Brukseli już stał się tematem memów.

15:05

14:51

Przywódcy krajów UE potrzebują więcej czasu?

Jak twierdzi dziennik "Daily Telegraph", "pojawiły się sugestie, że negocjacje nad budżetem mogą się przeciągnąć do soboty".

14:40

W sieci pojawiła się w całości zaprezentowana w nocy propozycja budżetowa Hermana van Rompuya.

W nowej propozycji, względem poprzedniej, najbardziej obcięto wydatki na unijną strategię wzrostu. Ucierpiała też wspólna unijna polityka zagraniczna i unijne sądownictwo.

Podniesiono natomiast wydatki na politykę rolną i fundusze regionalne oraz spójności, co jest w smak na przykład Polsce i Francji.

Nowy projekt zawiera też drobne zmiany, które spowodują ograniczenie rabatu Wielkiej Brytanii, nawet o kilka miliardów euro, co na pewno nie nastawi Davida Camerona pozytywnie do tej propozycji.

14:20

Część europejskich polityków jest rozdrażnionych twardą postawą Davida Camerona. Były belgijski premier, a obecnie europarlamentarzysta, Guy Verhofstadt, stwierdził w rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami, że ich premiera "nie trzeba izolować. On izoluje się sam".

13:50

Angela Merkel i David Cameron rozmawiali tego ranka, co może być sygnałem, że Wielka Brytania i Niemcy formują sojusz - tweetuje Ian Traynor, korespondent "Guardiana". Według niego, Merkel popiera Camerona z obawy, że Wielka Brytania wyizoluje się na tyle, że rozbije sieć płatników netto.

13:40

Ian Traynor, dziennikarz "Guardiana", pisze na Twitterze, że David Cameron zażądał od Przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy'a "wycięcia" w jego kolejnej propozycji unijnego budżetu na lata 2014-2020 50 miliardów euro. Trzecia propozycja Van Rompuy'a ma pojawić się jeszcze w piątek.

12:58

Przywódcy państw UE zasiedli do rozmów o budżecie na lata 2014-2020 - informuje na Twitterze rzecznik cypryjskiej prezydencji. Drugi dzień obrad rozpoczął się z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem.

12:26

Reporter TVN24 Leszek Jarosz z Brukseli: Konferencji premiera jednak nie będzie. Donald Tusk jest już sali obrad. Do dziennikarzy wyjdzie po ich zakończeniu.

12:22

Na korytarzach budynku Justius Lipsius atmosfera ciężka od pesymizmu - piszą dziennikarze "The Guardian".

Premier Belgii Elio Di Rupo stwierdził, że główny problem z propozycją Van Rompuya jest taki, że "nie ma wystarczających pieniędzy w skarbonce".

12:18

Wciąż czekamy na konferencję premiera Tuska. Miała być przed 12-tą, ale za zamkniętymi szef rządu nadal naradza się ze współpracownikami. Co Polakom powiedział dziś rano Herman Van Rompuy?

12:17

Obrady miały ruszyć dokładnie w południe. Skąd to opóźnienie? Wciąż trwają gorączkowe rozmowy delegacji poszczególnych krajów. Takie spotkanie odbyli np. liderzy Szwecji, Finlandii, Holandii i Danii.

12:12

Budżet budżetem, ale na szczycie załatwia się też inne - bardzo ważne dla niektórych członków UE - sprawy.

Pojawiły się doniesienia, że doszło do porozumienia ws. pomocy finansowej Unii dla Cypru. Rano w kuluarach szczytu toczyły się na ten temat rozmowy, a po południu - jak zapowiada strona cypryjska - Bruksela wyda w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

11:29

Kanclerz Austrii Werner Faymann uważa, że na szczycie UE w Brukseli nie widać żadnych oznak porozumienia. Faymann dał wyraz obawom, "czy w ogóle doprowadzimy do czegoś, co przetrwa siedem lat". Jego zdaniem "jesteśmy jeszcze dość daleko od porozumienia".

11:17

Do budynku Justus Lipsius przybyła właśnie Angela Merkel. Kanclerz Niemiec zasugerowała, że do rozwiązania sporu o budżet będzie potrzebny kolejny szczyt. Dodała, że brak porozumienia w tej sprawie dzisiaj "nie będzie dramatem".

11:13

"Źródło z otoczenia Van Rompuya: Wczorajsza propozycja nie jest ostatnim projektem na tym szczycie" - tweetuje Georgi Gotew ze specjalizującego się w tematyce unijnej portalu EuroActiv.com.

11:00

Skandynawski sceptycyzm. Premier Finlandii Jyrki Katainen powiedział dziennikarzom, że będzie "trudno" osiągnąć dziś porozumienie. Na długie i trudne rozmowy nastawia się też premier Szwecji.

10:59

Najnowszy wpis brytyjskiego premiera Davida Camerona na Twitterze:

"Progres niewystarczający. Musimy ciąć niepotrzebne wydatki. To, co dzieje się u nas w domu, musi wydarzyć się tutaj."

10:50

Donald Tusk wszedł na spotkanie z Przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em.

10:44

10:41

Przywódcy powoli zjeżdżają się do negocjacyjnych stołów. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przybył na miejsce ok. godz. 10.

10:28

Danuta Huebner w TVN24: - Cały czas mam nadzieję, że ten budżet uda się uzgodnić na takim poziomie, który zostanie przyjęty w Parlamencie Europejskim. Byłby to dramat gdyby Europa, która potrzebuje jak kania dżdżu wzrostu, odebrała sobie możliwości inwestowania.

Na pytanie, co by było, gdyby Europa jednak nie dogadała się w sprawie budżetu, była unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego odpowiedziała wprost: - Śmiałby się z nas cały świat.

10:21

Brytyjski "The Guardian" wątpi w powodzenie misji Camerona. Dziennik przypomina, co w nocy, tuż po przerwaniu rozmów, powiedział szef Parlamentu Europejskiego.

10:16

10:01

- Nie czas na przesuwanie środków z jednej pozycji budżetowej na inną. Czas na cięcia - David Cameron powiedział w ten sposób dziennikarzom, co myśli o najnowszej propozycji Hermana Van Rompuya. Premier Wielkiej Brytanii przyjechał już na drugi dzień obrad szczytu.

09:54

Do budynku, gdzie debatować będą uczestnicy szczytu UE, przyjechał Francois Hollande. Prezydent Francji wchodząc nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy.

09:07

Prof. Jerzy Buzek od rana pesymistycznie nastawiony do finału szczytowych prozmów. - To trudny budżet i trudne negocjacje bo negocjujemy w kryzysie. (...) Byłoby niespodzianką gdyby szczyt zakończył się sukcesem, bo ci, którzy negocjują, są jednak daleko od siebie - przyznaje były przewodniczący PE w TVN24.

Zastrzega jednak, że w polityce "zdarzają się rzeczy nieprzewidywalne" i jest szansa, że tak samo będzie w Brukseli. - To byłaby bardzo dobra wiadomość gdyby się dogadali - ocenia prof. Buzek. A jeśli się nie dogadają? - To oznaczać będzie porażkę przede wszystkim ze względu na obraz całej Unii Europejskiej.

TAK WYGLĄDAŁ PIERWSZY DZIEŃ BUDŻETOWEGO SZCZYTU UE

Propozycja Van Roumpuya pojawiła się na stole około północy z czwartku na piątek. Nowy projekt utrzymuje budżet na poprzednim poziomie 973 mld euro w zobowiązaniach, cięcia mają być jednak inaczej rozłożone. Największe w konkurencyjności i infrastrukturze, zaś w rolnictwie - wzrost.

Polska w propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej traci półtora miliarda euro w polityce spójności (z 73,9 mld do 72,4 mld), mimo że cały pakiet na politykę spójności rośnie o 11 mld euro. - Albo kraje UE zgodzą się na propozycję, która została przedstawiona przywódcom "27" w nocy, albo będzie źle. W miarę szukania porozumienia i wspólnego mianownika, te propozycje są coraz mniej korzystne, również dla uboższych krajów - przyznawał przed rozpoczęciem piątkowych rozmów polski komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Najwięksi sceptyczni

W podobnym, pesymistycznym tonie, wypowiadali się najwięksi europejscy gracze. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wprost przyznaje, że jej zdaniem szefowie państw i rządów UE prawdopodobnie nie osiągną podczas tego szczytu ostatecznego porozumienia. - Z dużym prawdopodobieństwem konieczny będzie drugi etap. (...) Uważam, że stanowiska (poszczególnych krajów) są częściowo jeszcze bardzo od siebie oddalone - mówiła szefowa niemieckiego rządu.

- To jest najbardziej prawdopodobne, wszyscy mają takie przekonanie - wtórował jej prezydent Francji Francois Hollande. Sceptyczny wobec porozumienia pozostaje też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. - Naprawdę trudno jest mi sobie je wyobrazić - przyznawał.

Autor: ŁOs//gak / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP

Unia Europejska jest o krok od realizacji założeń klimatycznych, brakuje tylko jednego punktu procentowego - podała w środę Komisja Europejska. Zaktualizowanych planów na rzecz energii i klimatu, zgodnych z unijnymi założeniami, wciąż nie przesłały Polska, Belgia i Estonia.

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Źródło:
PAP

W kwietniu 2025 roku sektor pozabankowy odnotował ponad 17-procentowy wzrost liczby udzielonych kredytów gotówkowych - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej. Dynamicznie, bo o 21,3 procent, wzrosła także liczba pożyczek ratalnych.

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Źródło:
PAP

Citi Handlowy zawarł z VeloBankiem warunkową umowę sprzedaży swojej części detalicznej - podano w komunikacie. Finalizacja ma nastąpić w połowie 2026 roku. Klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku. Bank przejmie też około 1650 pracowników. Jest reakcja giełdy na te doniesienia.

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Źródło:
PAP

Jeśli rząd Donalda Tuska chce zapewnić zwycięstwo swojemu kandydatowi, musi zdobyć przychylność przedsiębiorców - pisze agencja Bloomberg. Podkreśla, że to właśnie biznesmeni, którzy wcześniej poparli Sławomira Mentzena, mogą odegrać decydującą rolę w drugiej turze.

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Źródło:
PAP

Do 31 marca do urzędów pracy wpłynęły informacje o planowanych zwolnieniach grupowych dotyczących około 74,5 tysiąca osób - przekazał resort pracy. - To temat, który budzi emocje - stwierdził w rozmowie z TVN24+ Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnił też, jaki wpływ na rynek pracy mają zwolnienia grupowe.

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24+

Po doniesieniach medialnych o zakupie mieszkania przez Karola Nawrockiego pojawiła się możliwość uporządkowania kwestii umów dożywocia. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie analizę tej sprawy - informuje w środę 'Dziennik Gazeta Prawna'

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Źródło:
PAP

We wtorek brazylijscy prokuratorzy pozwali chińskiego producenta samochodów BYD, oskarżając go o odpowiedzialność za handel ludźmi i warunki przypominające niewolnictwo przy budowie fabryki w stanie Bahia - podał portal stacji CNN.

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

Źródło:
CNN

Polacy polują na promocje rzadziej od Niemców i Francuzów, ale w czasach inflacji opanowali sztukę poszukiwania okazji - wynika z raportu UCE Research i Shopfully. Jedynie co piąty badany deklaruje, że jego nawyki zakupowe nie uległy zmianie.

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Źródło:
PAP

Unia Europejska uelastyczniła we wtorek normy CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, spełniając postulat producentów. Nowe regulacje wejdą w życie 20 dni po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Źródło:
PAP

Włoski sąd uchylił zakaz zdalnego meldowania się w prywatnych kwaterach. Taką regulację wprowadził rząd, co zmusiło właścicieli do usuwania skrzynek na klucze z centrów miast. Według aktywistów walczących z nadmierną turystyką szpeciły budynki.

Zmiana dla turystów we Włoszech. Sąd uchylił zakaz

Zmiana dla turystów we Włoszech. Sąd uchylił zakaz

Źródło:
Reuters, PAP

Adidas padł ofiarą ataku hakerskiego – podaje BBC. Doszło do wycieku i ujawnienia danych kontaktowych klientów. To już kolejny atak na dużą firmę.

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Źródło:
BBC

Bułgaria deklaruje gotowość do wejścia do strefy euro w 2026 roku - poinformował we wtorek "Financial Times". Sofia liczy, że po spadku inflacji do poziomu 3,5 proc. w kwietniu, Komisja Europejska już w przyszłym tygodniu potwierdzi spełnienie przez kraj wymaganych kryteriów.

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"

Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął szereg zmian, które uproszczą procedury, pobudzą rynek, a także wesprą funkcjonowanie gmin - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy, będące częścią pakietu deregulacyjnego, zakładają między innymi ochronę polskich firm przed konkurencją spoza Unii Europejskiej.

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 80 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wysoka nagroda drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 maja 2025 roku.

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Polsce 76 milionów euro na odbudowę terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami, które nawiedziły zachodnią część kraju po przejściu huraganu Boris. Środki mają zostać wypłacone w jednej transzy.

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa oraz tworzącej samorząd zawodowy tej grupy. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz uporządkować zasady świadczenia usług w tym zawodzie.

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Źródło:
PAP

We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Źródło:
PAP

Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Źródło:
Reuters

60 miliardów złotych z całej kwoty przeznaczonej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej ma trafić do polskich firm - oświadczył we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Tusk o miliardach dla polskich firm

Tusk o miliardach dla polskich firm

Źródło:
PAP

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Źródło:
PAP

Po 34 latach Japonia przestała być największym wierzycielem świata. Liderem zostały Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić tym, że osiągnął rekordową dla siebie wartość 533,05 biliona jenów (3,7 biliona dolarów) zagranicznych aktywów.

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

Źródło:
PAP

Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

Źródło:
tvn24.pl

Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Źródło:
tvn24.pl

Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.

Ten problem ma co druga firma

Ten problem ma co druga firma

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, oraz Anna Gielewska i Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów. Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa z oscarowymi tytułami w portfolio.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
TVN24 BiS