Twitter, Facebook, LinkedIn tracą. Kolejna bańka powstaje w społecznościówkach

Na Wall Street taniały akcje LinkedIn, Twittera i Facebookashuttertock

Początek maja to nie był dobry czas dla biznesu społecznościowego. Na Wall Street taniały akcje LinkedIn, Twittera i Facebooka. Sprawdzamy. Czy to koniec wzrostów gigantów, a rynkowi grozi pęknięcie pęknięcie internetowej bańki?

Serię spadków zapoczątkowała spółka LinkedIn. To największy na świecie portal społecznościowy, którego użytkownicy wymieniają się kontaktami zawodowo-biznesowymi. Akcje tej firmy spadły 1 maja o 20 proc. a wartość spółki skurczyła się o 6 mld dolarów.

Inwestorzy te spadki wiązali z nietrafioną inwestycją LinkedIn. Otóż serwis społecznościowy kupił portal lynda.com, a kiedy zyski z tej operacji okazały się mniejsze niż oczekiwano akcje zaczęły gwałtownie tanieć.

Notowania spółki Twitter stooq

Później Twitter

Kilka dni później podobny los spotkał Twittera. Serwis społecznościowy, który działa na zasadzie mikroblogów i tzw. tweetów udostępnianych przez użytkowników, popełnił błąd i za wcześnie opublikował niedobre wiadomości dla inwestorów. Okazuje się, że przychody i zyski w pierwszym kwartale tego roku choć niezłe okazały się zbyt małe. Twitter odnotował 436 mln dolarów przychodu (rok temu w I kw. było to 250 mln dol.), ale inwestorom to nie wystarczyło. Dlaczego? Otóż większe przychody nie przełożyły się na zysk. A właściwie przełożyły się, ale na 162 mln dol. stratę - o 20 mln dolarów większa niż przed rokiem.

Takie informacje nie mogły spodobać się giełdowym graczom, którzy od dawna czekają aż Twitter zacznie regularnie zarabiać. W kilka chwil akcje Twittera potaniały z 52 do 39 dolarów. W kolejnych dniach aktywa dalej taniały i obecnie wyceniane są na około 37 dolarów.

Notowania spółki Twitter stooq

Strata Facebooka

Mniejsze niż oczekiwano zyski spowodowały też kłopoty spółki należącej do Marka Zuckerberga. Akcje Facebooka spadły o 5 proc. po tym, jak opublikowano dane kwartalne dane. Otóż okazało się, że zyski koncernu spadły do 509 mln dolarów, czyli o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Jednakże sam przychód był większy o 42 proc. i wyniósł 3,5 mld dolarów. Władze spółki tłumaczyły spadki inwestycjami oraz umocnieniem dolara, ale giełdowi gracze nie uwierzyli w te słowa. Obrazują to notowania akcji Facebooka, które spadają od końca kwietnia. Kosztowały wówczas ok. 85 dolarów, a teraz są wyceniane na 77 dolarów.

Notowania spółki Facebookstooq

Oceny ekspertów

Piotr Ziarek, ekspert rynku nowych technologii ocenia, że obecnie w najlepszej sytuacji znajduje się Facebook. - Facebook zarabia i jeszcze przez co najmniej kilka najbliższych lat jego hegemoniczna pozycja nie będzie zagrożona. LinkedIn, chociaż ma dużo mniej masowy charakter jest serwisem, który dzięki swojej specjalizacji, również może się pochwalić zdrowymi fundamentami biznesowymi. Na całym świecie jest coraz powszechniej wykorzystywany jako narzędzie w rękach rekruterów oraz headhunterów - uważa Piotr Ziarek i dodaje, że najbardziej niepokojąca jest przyszłość Twittera.

- Mimo licznych prób polegających na tworzeniu kolejnych funkcjonalności, pozwalających na monetyzację serwisu (przycisk kup teraz, kody rabatowe i przede wszystkim reklamy) Twitter nadal znajduje się "pod kreską" - podkreśla Ziarek.

To nie koniec?

Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva nie wieszczy odejścia omawianych spółek do lamusa. Uważa, że ostatnie spadki nie oznaczają, że to koniec wzrostów.

- Ciągle jest tutaj pole do tego, aby te spółki jeszcze rosły. Jednak trzeba pamiętać, że klientów, czyli użytkowników tych portali jest już tak wielu, że trudno pozyskiwać nowych. Dlatego teraz działania tych firm skupiają się głównie na tym, aby od tych klientów, którzy już są pozyskani otrzymać, jak największe zyski - uważa Paweł Majtkowski i dodaje, że to trudne działanie.

- Trzeba uważać, aby przy wciskaniu zysków nie zniechęcić np. reklamami użytkowników. Nie można tego robić zbyt nachalnie, bo użytkownicy dość szybko się zniechęcają i odwracają od portali. Takich przykładów w historii było już dużo - dodaje Majtkowski.

Ciągłe zmiany

Jego zdaniem ważne jest to, aby serwisy społecznościowe nadążały za zmianami i dostosowały się do ciągle zmieniających się klientów, czyli użytkowników. - Same portale próbują się dostosować do aktualnych trendów. Stąd np. w zeszłym roku ogromną inwestycję poczynił Facebook kupując Whatsappa, czyli aplikację, która jest dziś wykorzystywana do komunikacji głównie przez młode osoby. Zresztą Facebook cały czas monitoruje rynek i jeżeli pojawiają się elementy, które może dołączyć do swojego portfolio, to zwykle je przejmuje - uważa Majtkowski.

Analityk wyjaśnia, że inwestorzy boją się, że użytkownicy Facebooka nagle mogą odejść. - Dotąd było tak, że te systemy społecznościowe się zastępowały. A teraz Facebook pilnuje, aby tego następcy nie było i przejmuje firmy, które w przyszłości mogłyby być jego konkurentami. Nie dopuszcza, aby ich pozycja była zbyt mocna. Wydaje się, że w najbliższych latach pozycja Facebooka będzie niezagrożona - mówi Majtkowski.

Bez paniki?

Kamil Maliszewski, analityk mBanku przypomina, że indeks spółek technologicznych NASDAQ dotarł obecnie dopiero do poziomów z 2000 roku.

- Jesteśmy jeszcze daleko od takiego poziomu napompowania bańki jak na przełomie wieków. Na razie nie widać powodów do tego, abyśmy zobaczyli załamanie na amerykańskich parkietach. Spadki dotknęły pojedynczych spółek i inwestorzy nie powinni panikować. Należy szukać spółek o lepszych fundamentach i koncepcji biznesowej, chociażby z tego powodu należy faworyzować Linkedin w stosunku do Twittera. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja Facebooka, który rozwija przychody w tempie 41 proc. rok do roku i posiada ciągle duży potencjał - tłumaczy Maliszewski.

Jesteśmy jeszcze daleko od takiego poziomu napompowania bańki jak na przełomie wieków. Na razie nie widać powodów do tego, abyśmy zobaczyli załamanie na amerykańskich parkietach. Spadki dotknęły pojedynczych spółek i inwestorzy nie powinni panikować. Kamil Maliszewski

Co dalej?

Analitycy uważają, że ostatnie spadki czołowych serwisów społecznościowych nie wieszczą pęknięcia bańki internetowej.

- Nie sądzę, aby w najbliższym czasie doszło do jakiś znaczących spadków. W krótkim terminie mogą być spore wahania na kursach tych spółek, ale w dłuższym te spółki mają fundamenty do tego, aby generować wzrosty - twierdzi Majtkowski.

- Spadki w ostatnich dniach w przypadku Linkedin oraz Twittera wskazują na przereagowanie inwestorów i po okresie stabilizacji powinniśmy zobaczyć ponowne zainteresowanie tymi spółkami. Wzrosty mogą nie okazać się jednak imponujące. Najlepiej prezentują się ciągle perspektywy Facebooka korzystającego ze względu na coraz większą dywersyfikację biznesu oraz największą liczbę aktywnych użytkowników swoich produktów - prognozuje Maliszewski.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shuttertock

Pozostałe wiadomości

Skontrolowane przez NIK samorządy wydawały na znakowanie, sterylizację lub kastrację bezdomnych zwierząt zaledwie pięć procent z dostępnych środków. Na co idzie reszta pieniędzy? - Najwięcej wygrywają ci, którzy wyłapują zwierzęta i mają swoje schroniska. To jest wielki biznes - mówi w rozmowie z TVN24+ Tadeusz Wypych, szef Biura Ochrony Zwierząt, będącego częścią Fundacji dla Zwierząt KOTERIA, i wskazuje, że chodzi o kilkaset milionów złotych.

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Źródło:
TVN24+

W środku wakacyjnego sezonu Unia Europejska bierze na celownik opłaty za bagaż podręczny. Parlament chce ukrócić dodatkowe koszty, a linie lotnicze biją na alarm - bilety mogą podrożeć. To jednak nie koniec ich kłopotów: europejscy regulatorzy baczniej przyglądają się takim praktykom jak pobieranie opłat za nadbagaż tuż przed odlotem.

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Źródło:
TVN24+

Francja wszczęła śledztwo karne w sprawie należącej do Elona Muska platformy X w związku z podejrzeniem omanipulowanie przez tę firmę algorytmami w celu "zagranicznej ingerencji" – poinformował portal Politico. Według parlamentarzysty Erica Bothorela, platforma jest coraz dalej od "gwarantowania środowiska bezpiecznego".

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Źródło:
PAP

W minionym roku w całej Unii Europejskiej odnotowano rekordowy wzrost liczby ludności do 450,4 miliona osób, pomimo większej liczby zgonów niż urodzeń - poinformował Eurostat. To wynik nasilonych ruchów migracyjnym po pandemii Covid-19. Największy wzrost liczby ludności zanotowała Malta, z kolei Polska i Estonia mają największe spadki.

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Źródło:
PAP

Władze Kazachstanu są przywiązane do swojej polityki "dedolaryzacji" i mają pomysł na ochronę własnej waluty - tenge. Od 1 września informacje dotyczące kursów walut muszą zniknąć z przestrzeni publicznej - poinformował prezes Narodowego Banku Kazachstanu.

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Źródło:
PAP

Ryanair chce zwiększyć liczbę lotów z kilku polskich lotnisk. - Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku ogłosimy plany rozwoju co najmniej trzech naszych dużych polskich baz - Krakowa, Gdańska i Wrocławia - poinformował dyrektor generalny linii Michael O’Leary.

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Źródło:
PAP

Rada Dialogu Społecznego (RDS) nie osiągnęła porozumienia w sprawie waloryzacji rent i emerytur w 2026 roku. Rządowa propozycja została krytycznie oceniona przez związki zawodowe. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Źródło:
PAP

Nie uzgodniono wspólnego stanowiska w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie podwyżki płacy minimalnej w 2026 roku. Rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji.

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 300 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 900 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 11 lipca 2025 roku.

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Fale upałów coraz bardziej utrudniają turystykę w Rzymie - wskazuje branża turystyczna. Wysokie temperatury zniechęcają do odwiedzin i negatywnie wpływają na zdrowie zarówno zwiedzających, jak i pracowników - podają lokalne media.

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Źródło:
PAP

Ferrero, włoski producent Nutelli, przejmuje za 3,1 miliarda dolarów amerykańską firmę WK Kellogg, która jest znana z produkcji kultowych marek płatków śniadaniowych - podał portal stacji CNN.

Gigant kupuje kultową markę

Gigant kupuje kultową markę

Źródło:
CNN

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) nie dopuściła do obrotu ponad milion sztuk biżuterii ze względu na nieprawidłowości formalne i zbyt wysokie stężenie kadmu i ołowiu. Niebezpieczne ilości metali ciężkich dotyczyły blisko 4,5 tysiąca sztuk.

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny autogazu i benzyny mogą wyraźnie się obniżyć - przewidują analitycy e-petrol.pl. Z kolei eksperci Refleksu zapowiadają w najbliższych dniach kilkugroszowe podwyżki cen oleju napędowego.

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw przy Unii Europejskiej (UE) nie porozumieli się w sprawie kolejnego pakietu sankcji na Rosję. Decyzję ma blokować Słowacja - podało źródło Polskiej Agencji Prasowej.

Sankcje na Rosję. Ten kraj ma blokować nowy pakiet

Sankcje na Rosję. Ten kraj ma blokować nowy pakiet

Źródło:
PAP

Kanada w trakcie negocjacji z USA broni kanadyjskich pracowników i firm - podkreślił premier Mark Carney. W ten sposób zareagował na zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wprowadzenia 35-procentowych ceł na kanadyjskie towary.

Zdecydowana reakcja na słowa Donalda Trumpa. "Nadal będziemy tak robić"

Zdecydowana reakcja na słowa Donalda Trumpa. "Nadal będziemy tak robić"

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski oraz VeloBank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w nadchodzących dniach.

Dostęp do tych usług będzie utrudniony

Dostęp do tych usług będzie utrudniony

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ataku hakerskiego na systemy spółki Herbapol Lublin. Hakerzy zażądali 900 tysięcy dolarów okupu. Śledczy ustalają okoliczności i sprawców ataku.

Polska firma Herbapol ofiarą ataku hakerskiego. Żądają 900 tysięcy dolarów

Polska firma Herbapol ofiarą ataku hakerskiego. Żądają 900 tysięcy dolarów

Źródło:
PAP

Od początku prac nad nowelą o mieszkalnictwie społecznym Polska 2050 akcentowała, że możliwość wykupienia lokali społecznych inicjatyw mieszkaniowych w mniejszych ośrodkach jest konieczna, by przeciwdziałać ich depopulacji - stwierdziła szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Głosowali razem z PiS. Ministra mówi o "gigantycznym problemie"

Głosowali razem z PiS. Ministra mówi o "gigantycznym problemie"

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły sygnały o możliwym ograniczeniu swobody wyboru metod dostawy na Allegro - poinformował UOKiK biznesową redakcję portalu tvn24.pl. Jak dodał, są one analizowane obecnie w ramach postępowania wyjaśniającego. Wcześniej o "konflikt interesów" oskarżał Allegro Rafał Brzoska.

Wojna gigantów e-handlu. Urząd zabiera głos

Wojna gigantów e-handlu. Urząd zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Poznański sąd wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie Marcina P., prezesa zarządu spółki Cinkiciarz.pl, który przebywa poza Polską. Decyzja nie jest prawomocna. Według szacunków prokuratury klienci internetowego kantoru mieli stracić 112 milionów złotych. W marcu tego roku śledczy postawili prezesowi firmy zarzuty, które dotyczą między innymi oszustwa.

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla prezesa spółki Cinkciarz.pl

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla prezesa spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Lotniska w Edynburgu i Birmingham w Wielkiej Brytanii zrezygnowały już z dotychczasowego ograniczenia dotyczącego maksymalnej pojemności płynów w bagażu podręcznym. Teraz zamiast 100 ml wynosi on dwa litry. Pozostałe brytyjskie porty są na różnych etapach wdrażania nowoczesnych technologii, które pozwalają na złagodzenie obostrzeń.

Lotniska rezygnują z uciążliwego limitu. Chodzi o płyny w bagażu podręcznym

Lotniska rezygnują z uciążliwego limitu. Chodzi o płyny w bagażu podręcznym

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Wycena firmy Nvidia, jako pierwszej spółki w historii, przekroczyła 4 biliony dolarów na zamknięciu czwartkowej serii na Wall Street. W ocenie Reutersa umacnia to pozycję producenta chipów jako głównego gracza w wyścigu o dominację na rynku technologii AI.

Pierwsza taka spółka w historii. Padł rekord

Pierwsza taka spółka w historii. Padł rekord

Źródło:
Reuters

Władze francuskiego departamentu Alpy Nadmorskie, którego głównym miastem jest Nicea, kwestionują rozporządzenie mera tego miasta w sprawie zakazu wpływania wielkich wycieczkowców do metropolii.

Mer wprowadził zakaz. Są kontrowersje

Mer wprowadził zakaz. Są kontrowersje

Źródło:
PAP

Bitcoin, przebijając w piątek barierę 118 tysięcy dolarów za token, osiągnął kolejny rekordowy poziom. Od kwietnia kryptowaluta zaliczyła wzrost o ponad 40 procent.

Nowy rekord bitcoina

Nowy rekord bitcoina

Źródło:
tvn24.pl

Greckie wysypy na południu Morza Egejskiego były w 2023 roku najbardziej zatłoczoną turystyczną destynacją w Unii Europejskiej - wynika z raportu federalnego urzędu statystycznego (Destatis).

To najbardziej zatłoczone turystyczne regiony w Europie

To najbardziej zatłoczone turystyczne regiony w Europie

Źródło:
PAP

Argentyński Kongres, który jest zdominowany przez opozycję, uchwalił w czwartek ustawę podnoszącą emerytury. Swoje weto zapowiedział już libertariański prezydent Javier Milei, który stanowczo sprzeciwia się podwyżce w obawie o finanse publiczne.

Podwyżki emerytur. Prezydent zapowiada weto

Podwyżki emerytur. Prezydent zapowiada weto

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować poprawnie wszystkich sześciu liczb. W efekcie kumulacja rośnie do 24 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązujący od początku roku zakaz wrzucania tekstyliów do opadów zmieszanych przyniósł dwa skutki. Z jednej strony - zgodnie z oczekiwaniami - skokowo wzrosła ilość ubrań, które trafią do punktów selektywnej zbiórki. Z drugiej strony firmy obsługujące ogólnodostępne kontenery, na przykład pojemniki Polskiego Czerwonego Krzyża, sygnalizują, że masowo zaczęła do nich trafiać odzież najgorszej jakości, która wcześniej trafiałaby do śmieci.

Rewolucja w segregacji odpadów. Dwa skutki

Rewolucja w segregacji odpadów. Dwa skutki

Źródło:
tvn24.pl