Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Lewandowski: Nie będzie czeków w ciemno dla Ukrainy

- Mamy brak zaufania, co do przejrzystości reguł gospodarczych na Ukrainie i to od 20 lat, dlatego nasza misja (UE w Kijowie - red.) sprawdza, co jest na bieżąco Ukrainie potrzebne - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu. Dodał, że rząd w Kijowie szacuje potrzeby na 4 mld dol. Zaznaczył jednak, że UE jest gotowa wesprzeć Ukrainę tylko w bieżących potrzebach kwotą w wysokości 1,6 mld dol. - Nie ma możliwości [wydania - red.] czeków w ciemno dla Ukrainy - podkreślił Lewandowski.

"Wierzę, że nie zacznie się nowa zimna wojna"

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. - Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna - oznajmił rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Powrót powszechnego poboru w związku z sytuacją na Ukrainie? Premier zabrał głos

- Na pewno nie zgodzę się na pobór przymusowy, nie będę zwolennikiem powrotu do poboru powszechnego. Jakość żołnierzy z poboru powszechnego, w sensie umiejętności, to nie jest to, czego polska obronność potrzebuje w pierwszym rzędzie - odpowiedział Donald Tusk. Premier był pytany o to, co sądzi o pomysłach przywrócenia powszechnego poboru do wojska w związku z napiętą sytuacją międzynarodową.

Japonia zabrała głos w sprawie Krymu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się podczas telefonicznej rozmowy, że rosyjska interwencja na Ukrainie zagraża światowemu pokojowi i stabilności - poinformował w piątek Biały Dom.

Tymoszenko apeluje do UE: potrzebujemy zdecydowanych kroków

Rosyjski prezydent Władimir Putin posunie się na Ukrainie tak daleko, na ile pozwoli mu Zachód - oceniła w Dublinie była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, apelując do unijnych polityków o wsparcie dla jej kraju w obliczu rosyjskiej interwencji.

Ambasador USA w Polsce: nie szukamy rozwiązań wojskowych, a dyplomatycznych

- Nie szukamy rozstrzygnięć wojskowych, ale dopóki Krym będzie pod kontrolą Rosji, będziemy szukać rozwiązań dyplomatycznych, by to zmienić - mówił w "Faktach po Faktach" Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce. Jak dodał, jeśli Rosja pozostanie bierna na międzynardowe apele, Amerykanie zastosują wobec niej kolejne sankcje.

Cameron: nie będzie powrotu do "business as usual" z Rosją

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w czwartek w Brukseli po nadzwyczajnym szczycie UE, że swymi działaniami wobec Ukrainy Rosja dopuściła się rażącego naruszenia prawa międzynarodowego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande dodali, że "Unia Europejska jest gotowa", by wprowadzić sankcje gospodarcze wobec Moskwy, jeżeli ta będzie dalej destabilizowała sytuację na Krymie.

Sankcje wobec Rosji. Tusk: to dowód jak poważna jest sytuacja

Rada Europejska zgodziła się na jak najszybsze podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą - przekazał podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu potwierdził również wprowadzenie sankcji wobec Rosji. - To jest dowód jak poważna jest sytuacja - podkreślił na zakończenie unijnego szczytu w Brukseli.

Turczynow: władze Krymu nielegalne. Komorowski: referendum nie ma mocy prawnej

Władze Krymu są nielegalne i podejmują decyzje trzymane na muszce karabinów - oświadczył w czwartek pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Z kolei prezydent Polski Bronisław Komorowski powiedział, że w świetle prawa ukraińskiego referendum na Półwyspie Krymskim nie ma mocy obowiązującej.