Turcja

Turcja

"Właśnie teraz od 200 do 250 tysięcy migrantów zmierza ku naszym granicom"

Ankara podejmuje starania zmierzające do powstrzymania napływu w stronę tureckich granic migrantów uciekających z prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. - Właśnie teraz od 200 do 250 tysięcy migrantów zmierza ku naszym granicom - powiedział w czwartek.

"Rosja zabija nasz lud i nasze dzieci"

W sobotę w Stambule odbyła się manifestacja przeciw rosyjskim bombardowaniom w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Na ulicę w pobliżu rosyjskiego konsulatu wyszli wspólnie Turcy i mieszkający w Turcji Syryjczycy.

"Wypędzić ducha najemniczych sił". Oczekują wsparcia wojskowego Turcji

Przedstawiciel libijskich władz oświadczył, że uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii zwrócił się do władz Turcji o wsparcie wojskowe, "by wypędzić ducha najemniczych sił". Chodzi o pomoc w walce z siłami generała Chalify Haftara, który dąży do zdobycia Trypolisu. Wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj wyśle do Libii wojska "na prośbę rządu w Trypolisie".

Kary śmierci za zabójstwo dziennikarza. "Uzyskaliśmy sprawiedliwość"

Pięć osób zostało skazanych na karę śmierci w związku z zabójstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformował saudyjski prokurator. Dziennikarz, krytyczny wobec władz w Rijadzie, został zamordowany w październiku ubiegłego roku w konsulacie saudyjskim w Stambule. "Dzisiaj uzyskaliśmy sprawiedliwość" - napisał na Twitterze syn Chaszodżdżiego. Tymczasem sprawozdawczyni ONZ Agnes Callamard nazwała wyrok "farsą".

Turcja chce walczyć z libijskim "pionkiem", gotowa pomagać "życiem"

W razie potrzeby Turcja zwiększy wsparcie wojskowe dla uznawanego na arenie międzynarodowej rządu Libii - zapowiedział w niedzielę prezydent Recep Tayyip Erdogan. USA wyraziły zaniepokojenie nasileniem działań wojennych w Libii, w tym z udziałem rosyjskich najemników z tak zwanej grupy Wagnera.

Turcja zwróciła Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy sprzed 16 lat

Władze Turcji przekazały Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy samolotu Jak-42, w której w 2003 roku zginęło 62 hiszpańskich żołnierzy. Maszyna rozbiła się w okolicach tureckiego miasta Trabzon. Była to największa katastrofa w historii hiszpańskich sił zbrojnych.

Erdogan gotowy udzielić wojskowego wsparcia Libii

Prezydent Turcji zapewnił, że Ankara może udzielić wojskowego wsparcia rządowi Libii i jest gotowa do obrony praw obu krajów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wcześniej państwa Unii Europejskiej odrzuciły turecko-libijskie ustalenia w sprawie granicy morskiej.

UE: porozumienie Turcji z Libią "narusza suwerenne prawa państw trzecich"

Na szczycie przywódców państw Unii Europejskiej w Brukseli odrzucono ustalenia turecko-libijskie w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym. W uzasadnieniu decyzji można przeczytać, że porozumienie Turcji z Libią "narusza suwerenne prawa państw trzecich", czyli prawa Grecji i Cypru do ich wyłącznych stref ekonomicznych wokół wysp.

Ankara mówi o amerykańskich bazach po wezwaniach w sprawie sankcji

Jeśli Stany Zjednoczone podejmą decyzję o sankcjach na Ankarę, dostęp do dwóch strategicznych baz lotniczych w Turcji dla amerykańskich wojsk stanie się "przedmiotem rozmów" - ostrzegł w środę szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Waszyngton chce ukarać Turcję za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.