Sudan

Sudan

Ogromna chmura przykryła miasto

Burze piaskowe są intrygującym zjawiskiem. Pojawiają się nagle, niosąc ogromne ilości piasku i pyłu. Niektóre są spektakularne jak ta krwiście czerwona w stolicy Sudanu.

Ataki chemiczne, dzieci wśród ofiar. Zapomniany konflikt

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International oskarżyła w czwartek władze Sudanu o przeprowadzenie ataków z użyciem broni chemicznej w Darfurze, w których zginęło 200-250 osób. AI pisze w raporcie, że takich ataków było w 2016 roku co najmniej 30.

Sudan śladami Bahrajnu. Zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem

Sudan zerwał w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Iranem, a Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odwołały swego ambasadora i obniżyły rangę stosunków z Teheranem. Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwały również władze Bahrajnu, a dzień wcześniej taki sam krok podjęła sąsiednia Arabia Saudyjska.

Stan wyjątkowy na Północy. Sudan gromadzi siły na wojnę?

Prezydent Sudanu Omar el-Baszir ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy w kilku regionach na granicy z Sudanem Południowym - poinformowała rządowa agencja SUNA. Nie podano, jakie kroki pociąga za sobą dekret o stanie wyjątkowym, ale jest to kolejny etap zaostrzania się zbrojnego konfliktu o bogate w ropę graniczne obszary obu państw sudańskich.

Sudan: armia zatrzymała członków misji ONZ

ONZ-owska misja w Sudanie Południowym (UNMISS) oświadczyła w sobotę, że cztery osoby, w tym jeden członek misji, zostały zatrzymane w regionie Heglig i przewiezione do Chartumu. Wcześniejsze doniesienia mówiły o zatrzymaniu czterech obcokrajowców.

Ataki lotnicze i apele o przerwanie ognia

Co najmniej 16 osób zginęło, a 34 zostało rannych w ataku lotniczym sił sudańskich na Sudan Południowy - poinformowała ambasador USA przy ONZ Susan Rice, powołując się na dane dostarczone przez oenzetowską misję w Sudanie (UNMIS).

"Sąsiad wypowiedział nam wojnę". Bój o ropę naftową

Sudan wypowiedział wojnę Sudanowi Południowemu - oznajmił prezydent Południa Salva Kiir Mayardit prezydentowi Chin Hu Jintao we wtorek podczas wizyty w tym kraju. Konflikt państw sudańskich w spornych, bogatych w ropę, rejonach granicznych trwa od kilku tygodni.

Nakręca się nowa wojna w Afryce. O ropę naftową

Pomimo wysiłku organizacji międzynarodowych eskaluje napięcie pomiędzy dwoma Sudanami. Przywódca Sudanu gen. Omar el-Baszir odrzucił możliwość negocjacji z rządem Sudanu Południowego w celu rozwiązania konfliktu o kontrolę nad spornymi polami naftowymi w rejonie Helig. Mimo apelu sekretarza generalnego ONZ, samoloty sudańskie dokonały ataków na Sudan Południowy.

Sudan "wyzwolił" Heglig... z rąk Sudanu

Armia Sudanu "wyzwoliła" z rąk Sudanu Południowego miasto Heglig w bogatym w ropę naftową regionie - podała w piątek agencja Reutera. Heglig został zajęty przez siły Południa w ubiegłym tygodniu.

Mniej niż rok od powstania i już są "wrogami"

Sudański parlament jednomyślnie przyjął uchwałę, która uznaje rząd Sudanu Południowego za wrogi. Oba kraje toczą coraz ostrzejsze boje o bogatą w ropę naftową strefę graniczną Heglig. To mało optymistyczny rozwój sytuacji, biorąc pod uwagę, że utworzenie Sudanu Południowego miało miejsce mniej niż rok temu i miało definitywnie zakończyć krwawą wojnę domową. Teraz zamiast wojny domowej jest wojna dwóch państw.

Clooney w kajdankach. Po kilku godzinach wyszedł

Kilka godzin po aresztowaniu za nieposłuszeństwo obywatelskie gwiazdor George Clooney wyszedł z waszyngtońskiego aresztu - podały światowe media. Znany aktor i reżyser został został podczas protestu przed ambasadą sudańską stolicy USA.

Sudańska misja George’a Clooneya

Amerykański aktor i reżyser George Clooney w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie potajemnie odwiedzał Sudan, a ostatni raz był tam tuż po tegorocznej gali wręczenia Oscarów. Wczoraj relacjonował swoje spostrzeżenia na wysłuchaniu w amerykańskim Senacie.

Rok temu była radość, dziś korupcja, inflacja i walki

Dokładnie rok temu mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za niepodległością, a w kraju zapanowała euforia. Dziś w najmłodszym kraju świata trwają walki, szaleje korupcja i rośnie inflacja, a niepodległość nie cieszy już tak, jak przed 12 miesiącami.

Istnieje od kilku tygodni. Nie dla internetu

Chociaż Sudan Południowy od lipca 2011 roku z mniejszym lub większym powodzeniem funkcjonuje jako niepodległe państwo, to na mapach internetowych w dalszym ciągu trudno się go doszukać. Dlaczego?

Pierwsze spięcie nowych Sudanów

Celnicy z Sudanu Północnego zatrzymali transport ropy z Sudanu Południowego z powodu niezapłaconego cła - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w stolicy Sudanu Północnego Chartumie. Eksploatacja złóż ropy, jest jedyną nadzieją na rozwój ekonomiczny biednego Sudanu Południowego, dlatego eksport tego surowca ma kluczowe znacznie dla południa.