Rosja

Rosja

Bezradni Rosjanie. Nawet gdyby chcieli, nie mogliby zatrzymać tomahawków

Czy Rosjanie w ogóle byli w stanie zatrzymać zachodni atak na Syrię? Jak sami stwierdzili, amerykańskie, brytyjskie i francuskie rakiety nie wleciały w strefy bronione przez ich systemy przeciwlotnicze. Prawda jest taka, że pociski w rodzaju tomahawków strącić jest jednak bardzo trudno, a często pokazywane w sieci fantastyczne możliwości rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400 są znacznie mniejsze, niż chciałaby tego Moskwa. Możliwości Rosjan ogranicza czasami zwykła fizyka.

Reuters: USA nie wykluczają, że Rosja manipulowała w miejscu ataku w Syrii

Możliwe, że Rosja dokonywała manipulacji na miejscu domniemanego ataku chemicznego w syryjskim mieście Duma - powiedział w poniedziałek ambasador USA przy Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Kenneth Ward. Wezwał jednocześnie organizację do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko stosowaniu broni chemicznej przez reżim Baszara al-Asada - pisze Reuters.

Rosja blokuje popularny komunikator

W Rosji rozpoczął się proces blokowania dostępu na terytorium tego kraju do komunikatora Telegram. Państwowy regulator Roskomnadzor zwrócił się w tej sprawie do dostawców usług internetowych - poinformowały w poniedziałek służby prasowe tego urzędu.

Asad w "dobrym humorze". Rosyjska delegacja zaprosiła go na Syberię

Prezydent Syrii Baszar al-Asad spotkał się w Damaszku z grupą rosyjskich parlamentarzystów, którym powiedział, że uderzenie Zachodu na jego kraj było aktem agresji. Chwalił także - jak relacjonują Rosjanie - sowieckie systemy rakietowe, dzięki którym miał odeprzeć atak. USA i Francja zaprzeczają, by którykolwiek z ich pocisków został zestrzelony.

Rosyjski śmigłowiec spadł do Bałtyku

Rosyjski śmigłowiec wojskowy Ka-29 spadł w czwartek do Morza Bałtyckiego. Zginęli dwaj piloci, którzy byli na pokładzie - poinformowały w piątek służby prasowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

Rosjanie ewakuują bazę morską w Syrii

Rosyjskie okręty "dla własnego bezpieczeństwa" opuściły bazę morską w syryjskim porcie Tartus - poinformował szef komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji Władimir Szamanow, cytowany przez agencję Interfax.

Biały Dom: nie ma ostatecznej decyzji w sprawie ataku na Syrię

Administracja Donalda Trumpa rozważa kilka innych wariantów odpowiedzi na atak chemiczny we Wschodniej Gucie, nie tylko militarnych - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Dodała, że prezydent USA nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ataku na Syrię.

"Staniemy u boku rządu Syrii przeciw jakiejkolwiek zagranicznej agresji"

Główny doradca przywódcy Iranu Ali Akbar Welajati oświadczył, że w razie "zagranicznej agresji" na Syrię Teheran stanie u boku Damaszku. Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu ostrzegł zaś, że Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii. Szef Pentagonu tymczasem oznajmił, że USA oraz ich sojusznicy "nadal oceniają dane wywiadu" dotyczące ataku chemicznego we Wschodniej Gucie.

Putin: sytuacja na świecie staje się coraz bardziej chaotyczna

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w środę, przyjmując listy uwierzytelniające od ambasadorów obcych państw, że sytuacja na świecie "staje się coraz bardziej chaotyczna". Wyraził nadzieję, że "zwycięży zdrowy rozsądek" i ład światowy stanie się stabilniejszy. Natomiast rzecznik Kremla zapytany o wpis Donalda Trumpa na Twitterze odnośnie możliwości wystrzelenia pocisków w stronę Syrii - oświadczył, iż Rosja nie bierze udziału w "twitterowej dyplomacji".

"Agresywne manewry" Rosjan w pobliżu francuskiej fregaty

W weekend na Morzu Śródziemnym doszło do "agresywnych" manewrów dwóch rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu francuskiej fregaty Akwitania - informuje na stronie internetowej francuski tygodnik "Le Point". Miały one "zastraszyć Francję i jej prezydenta" - czytamy.