Rosja

Rosja

Ołeh Sencow wolny. "Nasza walka się nie kończy"

Rosja i Ukraina dokonały wymiany więźniów przetrzymywanych na terytorium obydwu państw. Do ojczyzny wrócił między innymi ukraiński reżyser Ołeh Sencow, a także 24 marynarzy zatrzymanych w zeszłym roku przez rosyjskie służby w Cieśninie Kerczeńskiej. - Nawet po uwolnieniu ostatniego więźnia nasza walka się nie kończy. Do zwycięstwa jeszcze daleko - oświadczył Sencow na płycie lotniska Boryspil pod Kijowem.

27 spotkań z Putinem. Abe znów apeluje o zawarcie traktatu pokojowego

- Zawrzyjmy traktat pokojowy - zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina premier Japonii Shinzo Abe. W sprawie tej jest "masa pytań", w tym dotyczących kwestii wojskowych - odpowiedział Putin. Przywódcy krajów spotkali się po raz kolejny we Władywostoku. Japonia i ZSRR, a potem Rosja po II wojnie światowej nie podpisały traktatu z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.

Ponad trzy lata kolonii karnej. Opozycjonista usłyszał wyrok

Jewgienij Kowalenko, który uczestniczył w demonstracji na rzecz sprawiedliwych wyborów w Moskwie 27 lipca, został oskarżony o atak na przedstawiciela władzy. Miał popchnąć policjanta, a potem rzucić koszem na śmieci w stronę innego funkcjonariusza. Za to został w środę skazany przez rosyjski sąd na trzy i pół roku kolonii karnej.

Napromieniowanych pontonów "nikt nie pilnuje". Leżą na plaży, a "ochrona uciekła"

"Nie są ogrodzone. Nikt ich nie pilnuje". Dziennikarze w obwodzie archangielskim informują o dwóch napromieniowanych pontonach pozostawionych na brzegu Morza Białego. 8 sierpnia, w pobliżu tego miejsca, doszło do wybuchu - zgodnie z oficjalną wersją - w czasie testowania pocisku. Według ustaleń rosyjskiej sekcji Radia Swoboda, eksplozja nastąpiła podczas podnoszenia z dna Zatoki Dwińskiej rakiety napędzanej paliwem nuklearnym, która spadła tam kilka miesięcy wcześniej.

Rosyjskie służby szukają na nią sposobu. Nie mogą jej aresztować, więc ma płacić

Rosyjska opozycjonistka Lubow Sobol otrzymuje, wyrokami sądów, kolejne grzywny o maksymalnej, przewidzianej prawem, wysokości. We wtorek moskiewski sąd wymierzył czwartą w ostatnim czasie w wysokości 300 tysięcy rubli, a więc prawie 18 tysięcy złotych. Oficjalnym powodem stojącym za decyzją sądu jest "naruszenie zasad organizacji zgromadzeń publicznych".

Rosyjski Su-25 rozbił się na Kaukazie

Samolot szturmowy Su-25 rozbił się we wtorek w Stawropolu na Północnym Kaukazie, na południu Rosji - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Trwają poszukiwania dwóch pilotów, którzy się katapultowali.

Ławrow komentuje obchody 1 września w Warszawie

Rosja nie ukrywa ani jednego faktu, broniąc swojej wizji historii II wojny światowej - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, dochodzi obecnie do próby pomniejszania zasług Rosji w zwycięstwie nad nazistami. - Fakty są po naszej stronie - oświadczył minister.

"Warszawa sprywatyzowała II wojnę światową"

Odegrane w Polsce przedwyborcze show nie miało żadnego związku z prawdą historyczną o tym, że to Związek Radziecki wyzwolił Europę od nazizmu - skomentowała w poniedziałek "Rossijskaja Gazieta" obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W mediach w Moskwie rozbrzmiewa też krytyka pod adresem Warszawy z powodu niezaproszenia rosyjskiej delegacji na uroczystości. Padły również zarzuty o "antyrosyjskość" polskich władz.

MSZ Rosji: ZSRR uratował europejską demokrację

Można różnie oceniać politykę radziecką, ale nie można zaprzeczać faktowi, że to właśnie Związek Radziecki pokonał nazizm - oświadczyło w niedzielę MSZ Rosji. Według resortu dyplomacji w Moskwie, dochodzi obecnie do prób "rewizji przyczyn i wyników" II wojny światowej.

Francuskie i niemieckie agencje o przemówieniach w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o zdecydowane występowanie przeciw aktom wojskowej agresji i w nawiązaniu do Rosji ostrzegał przed tendencjami imperialistycznymi w Europie - zauważyły w niedziele agencje dpa i AFP po niedzielnym wystąpieniu prezydenta z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwracają one także uwagę, że przy tej okazji przywołał wydarzenia w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie w 2014 roku.

15 lat temu terroryści weszli do szkoły w Biesłanie

1 września 2004 roku czeczeńscy rebelianci opanowali i wzięli zakładników w szkole w Biesłanie w Osetii Północnej. 3 września siły specjalne podjęły szturm, odbijając budynek, jednak za katastrofalną cenę. Zginęło ponad 330 osób. W niedzielę mija 15 lat o tych tragicznych wydarzeń.