Przesłuchanie Donalda Tuska

Przesłuchanie Donalda Tuska

Nie oceniam, żeby była dzisiaj zasadność kierowania zarzutów karnych względem Donalda Tuska, natomiast oceniam, że jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu - mówił we wtorek w "Faktach po Faktach" poseł PiS Bartosz Kownacki. Tusk był dzień wcześniej przesłuchiwany przez komisję śledczą do sprawy Amber Gold. - Ta komisja pokazuje, że wy nie potrafiliście wyjaśnić tej sprawy. To była komisja polityczna - ocenił Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej.

- Donald Tusk pokazał, co potrafi i porzucił stanowisko, o którym każdy polityk marzy, dla takich miraży jak sekretarzowanie Radzie Europejskiej - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, oceniając objęcie przez Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Dodał także, że "wolałby, żeby do polityki krajowej Donald Tusk już nie wrócił".

W intencji rządzących wymiar sprawiedliwości ma służyć jako narzędzie przeciwko konkurentom, opozycji czy ludziom, których się nie lubi - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk po czwartkowym przesłuchaniu w Prokuraturze Krajowej. - Obawiam się, że należę do tego grona - dodał.

Donald Tusk został wezwany na przesłuchanie przez prokuraturę - dowiedział się tvn24.pl. Jego pełnomocnik Roman Giertych w rozmowie z TVN24 poinformował, że "sprawa dotyczy Smoleńska". Zapowiedział, że szef Rady Europejskiej najprawdopodobniej stawi się w Prokuraturze Krajowej 3 sierpnia.

Tusk jest ostatnio bardzo lansowany w kraju i PiS przynajmniej raz bardzo mu pomogło - ocenił europoseł Marek Jurek, nawiązując do wyborów na szefa Rady Europejskiej. - Zrobili Tuskowi show - dodał w kontekście przesłuchania Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze.

- Uważam, że trzeba być kulturalnym w każdym zakresie, również i do wszystkich ludzi na świecie - w ten sposób minister środowiska Jan Szyszko skomentował zachowanie dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w jego resorcie, która na Facebooku umieściła komentarz "Powitanie dla Tuska? Kajdanki i szubienica". Szyszko twierdził, że nic nie wie o tej sprawie, mimo że wcześniej jego ministerstwo wydało oświadczenie, w którym potępia zachowanie swojej urzędniczki. W piątek rano ministerstwo poinformowało, że urzędniczka złożyła rezygnację.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma pełne zaufanie do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i chciałby, żeby był on traktowany z godnością - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE Mina Andreeva, nawiązując do przesłuchania byłego premiera w Polsce.

Przesłuchanie Donalda Tuska nie jest odcinkiem żadnej operacji - powiedział w "Jeden na jeden" sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker. Ocenił, że szef Rady Europejskiej i były premier "stara się grać równego gościa, a nie pamięta, że jest równość wobec prawa".

Ani Donald Tusk, ani jego pełnomocnik nie złożyli zastrzeżeń do przebiegu czynności - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Michał Dziekański po przesłuchaniu byłego premiera. Jak powiedział, zeznania Tuska były niezbędne dla wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, w której zeznawał.

- Jeżeli mam powiedzieć jako obywatel, nie jako pełnomocnik Donalda Tuska, to w moim przekonaniu sprawa dlatego jest traktowana politycznie, że Donald Tusk jest traktowany przez obecną władzę jako poważne polityczne zagrożenie - powiedział mecenas Roman Giertych w programie "Kropka nad i" w TVN24 po przesłuchaniu przewodniczącego Rady Europejskiej.

Jakby król wracał z jakiejś niewoli - skomentował powitanie Donalda Tuska na Dworcu Centralnym Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Szef Rady Europejskiej i były premier przyjechał rano do Warszawy, żeby złożyć zeznania jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyjechał w środę do Warszawy, aby stawić się w prokuraturze w charakterze świadka. Na Dworcu Centralnym pojawili się jego przeciwnicy i zwolennicy w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. - Jestem bardzo krytyczny wobec tego, co dzieje się dzisiaj w naszej ojczyźnie. Wszystko jest w rękach ludzi. Żaden pojedynczy wysiłek nie zmieni tej sytuacji - podkreślił Tusk. - Dawać komuś nadzieję to jest chyba największa z możliwych satysfakcji. To największy komplement, którego szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się - mówił.

- To jest pierwszy etap. Myślę, że takich momentów będziemy mieli przez te następne 2,5 roku znacznie więcej, czyli takich wezwań do prokuratury Donalda Tuska - mówił o dzisiejszym przesłuchaniu Donalda Tuska szef klubu PO Sławomir Neumann.

Byłbym chyba wyjątkiem, gdyby powiedział, że sprawa jest neutralna i wszystko jest w jej kwestii uczciwe - powiedział rano w Sopocie szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. W warszawskiej prokuraturze będzie zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.