To koniec jesieni tej zimy. Nie koniec za to mrozu, który w ciągu najbliższych kilkunastu dni będzie jeszcze większy, nawet do -10 st. C. Pod koniec miesiąca już w całym kraju temperatura spadnie poniżej zera.
W ciągu dnia warunki na drogach będą utrudnione niemal w całej Polsce. Kierowcy powinni spodziewać się opadów śniegu oraz zawiei i zamieci śnieżnych. Drogi będą śliskie.
Zima ogarnęła już większą część Polski. Śnieg leży i nadal pada świeży. W niedzielę nie powinien się roztopić, bo na przeważającym obszarze kraju maksymalne temperatury będą minusowe.
Słoneczne i znakomicie przygotowane są trasy zjazdowe w europejskich kurortach narciarskich. Najwięcej śniegu leży na stokach w Szwajcarii, ale w pozostałych krajach także można szusować.
Warunki narciarskie w polskich górach zdecydowanie się poprawiły. Miejscami dopadało nawet kilkanaście centymetrów świeżego śniegu. Narciarze i snowboardziści mają powody do zadowolenia.
Cofka, zawieje, zamiecie i śnieżyce - to wszystko powoduje silny, północno-zachodni wiatr. Będzie nam towarzyszył jeszcze przez kilkadziesiąt godzin. Osłabnie dopiero na początku przyszłego tygodnia.
Północny wschód Stanów Zjednoczonych dołączył do regionów świata które zaatakowała zima. Obfite opady śniegu ogarnęły wiele stanów i sprawiły problemy podróżnym na lotniskach.
- Szalejący sztorm roztrzaskał nową promenadę w Darłówku (woj. zachodniopomorskie). Woda szybko wdziera się w ląd. Morze zabrało całą plażę, a poziom wody w kanale zrównany jest z lądem - informuje Reporter 24. W sobotę na wybrzeżu panują trudne warunki. W trzech nadmorskich województwach ogłoszono ostrzeżenia trzeciego stopnia.
W sobotę i niedzielę będzie towarzyszyć nam silny wiat. Jego porywy dojdą do 70 km/h w głębi lądu, 80 km/h nad morzem i 90 km/h wysoko w górach. Żywioł negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Do 10 cm śniegu spadnie dziś w Polsce południowej i wschodniej. Tam też będzie mroźno, do -2 st. C. Pogodniej i cieplej zrobi się na zachodzie kraju, ale mieszkańcom tamtych terenów dokuczy wiatr. Ciśnienie wzrośnie, barometry w stolicy pokażą 993 hPa.
W pierwszej części dnia śnieg na drodze napotkają kierowcy na wschodzie Polski. Na jezdniach grubość pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 5 cm. Lokalnie pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne. Drogi będą śliskie, w górach nawet nieprzejezdne.
3... 2... 1... start! Zaczynają się ferie zimowe. Dwa tygodnie laby mają uczniowie szkół z województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i mazowieckiego. Wygląda na to, że były grzeczne, bo pogoda podaruje im śnieg i prawdziwą zimę.
W piątkowy wieczór będziemy zmagać się z porywistym wiatrem. Jego prędkość sięgnie 80 km/h na Wybrzeżu, a wysoko w górach dojdzie nawet do 100 km/h. Ponadto na Wybrzeżu prognozowany jest wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych. Na wytchnienie od wyginających parasole podmuchów poczekamy do niedzieli.
Kurorty narciarskie w Europie cieszą się ogromną popularnością. Narciarze mają do dyspozycji świetnie przygotowane stoki, na których leży gruba warstwa śniegu. Jeśli dodać do tego słoneczną pogodę, to biała jazda zapowiada się znakomicie.
Pszczelarze z województwa warmińsko-mazurskiego obawiają się, że z powodu ciepłej zimy pszczoły będą osłabione na wiosnę. W efekcie miodu będzie mało i będzie zdecydowanie droższy.
Europę południową i południowo-zachodnią zalega rozległy wyż z centrami nad Zatoką Biskajską i Alpami. Pozostałe obszary kontynentu obejmuje niż znad Morza Norweskiego.
Sok pomarańczowy na światowych rynkach jest rekordowo drogi. Od początku roku jego cena wzrosła o 25 proc. i wynosi 2,12 dol. za funt soku. Główne powody zmian ceny to niskie temperatury na Florydzie oraz wykrycie środka grzybobójczego w brazylijskim soku.
W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego - poinformował w czwartek rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich.