Pięć tysięcy osób demonstrowało w Berlinie przeciwko polityce migracyjnej kanclerz Angeli Merkel. Demonstrację zorganizowała prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD). Do protestu dołączyli neonaziści. Lewica usiłowała zatrzymać pochód.
Szef MSW Niemiec, Thomas de Maiziere zapowiedział w piątek, że chce znacznie ograniczyć przywileje uchodźców z Syrii, który stanowią obecnie większość imigrantów przyjeżdżających od Niemiec. Kilka godzin później wycofał się z tych słów.
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, czyli tzw. czwórka normandzka, ustalili w Berlinie, że proces wycofywania ciężkiej broni we wschodniej Ukrainie powinien zakończyć się na początku grudnia. W przyszłym roku wybory.
Niemiecki wywiad zagraniczny BND systematycznie inwigilował kraje zaprzyjaźnione, w tym resorty spraw wewnętrznych USA, Polski, Austrii, Danii i Chorwacji - napisał w piątek tygodnik "Der Spiegel" w wydaniu internetowym. Redakcja nie podała źródła.
Wypadek kolejowy w Niemczech. Pociąg pasażerski zderzył się z ciężarówką na przejściu kolejowym w północnej Bawarii. Zginęły dwie osoby, jest kilkunastu rannych.
Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) zapowiedziało we wtorek na zjeździe w Fuldzie przeprowadzenie lustracji członków tej największej organizacji dziennikarskiej. Niezależni naukowcy mają prześwietlić dziennikarzy pod kątem współpracy ze Stasi.
Kanclerz Angela Merkel opowiedziała się we wtorek po raz kolejny za "uczciwym" podziałem uchodźców w ramach UE i ostrzegła kraje, które uważają, że ten problem ich nie dotyczy, przed negatywnymi skutkami ich postawy dla jedności Unii.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła podczas wystąpienia w Darmstadt, że zamknięcie niemieckiej granicy z Austrią dla imigrantów mogłoby doprowadzić do wybuchu zbrojnego konfliktu na Bałkanach. Zapewniła, że Niemcy poradzą sobie z falą uchodźców.
Kłótnia w niemieckim rządzie o imigrantów. Rozmowy koalicjantów zakończyły się fiaskiem. Kryzys imigrancki sprawił, że co raz więcej Niemców odwraca się od Angeli Merkel. Gościem "Otwarcia dnia" była dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Niemieckie władze są zadowolone, że niedzielne wybory w Turcji przebiegły w sposób pokojowy - podał w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert. Przedstawiciel niemieckich władz zwrócił jednocześnie uwagę, że przed władzami w Ankarze stoi wiele wyzwań.
W koalicji rządowej w Niemczech trwa kryzys spowodowany różnicą zdań w kwestii uchodźców. Liderom trzech partii tworzących rząd - kanclerz Angeli Merkel (CDU) oraz szefom SPD i CSU, Sigmarowi Gabrielowi i Horstowi Seehoferowi - nie udało się zażegnać sporu.
W Niemczech trwa seria ataków na imigrantów i ośrodki dla uchodźców. W Magdeburgu grupa napastników uzbrojonych w kije baseballowe pobiła trzech azylantów z Syrii. W Sehnde pod Hanowerem zamachowcy podłożyli ogień w schronisku. W Saksonii wybuchła bomba.
Pomimo nowej umowy między Niemcami a Austrią, ograniczającej do pięciu liczbę przejść granicznych dostępnych dla imigrantów, liczba osób zdążających do Bawarii nie maleje. W piątek policja odprawiła 7,5 tys. osób. Z Austrii jadą kolejne autokary.
- Przyszedł czas, by z odwagą zdefiniować własną wizję Unii Europejskiej, by uczestniczyć w debatach o jej przyszłości z własnym zdaniem - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Niemcy będą dawać jednorazowy zasiłek tym imigrantom, których wnioski o azyl odrzucono nad Renem. Taka pomoc bardziej się opłaca, niż utrzymywanie ich w noclegowniach. Materiał "Faktów z zagranicy".
Mężczyzna, w którego samochodzie znaleziono ciało czteroletniego uchodźcy, przyznał się także do morderstwa innego kilkuletniego chłopca - podaje niemiecki "Bild". Porwania i zabójstwa mogły mieć podteskt seksualny.
Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench powiedział w czwartek, że stały napływ imigrantów do Niemiec ma negatywny wpływ na stan bezpieczeństwa kraju. Wzrasta liczba ataków na schroniska dla uchodźców; wśród przybyszy mogą być terroryści.
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere oskarżył w środę Austrię, że pomaga tysiącom uchodźców w dostaniu się na niemieckie terytorium, nie informując Berlina. Wyraził nadzieję, że austriackie władze niezwłocznie skończą z takimi działaniami.
Premier Bawarii Horst Seehofer ponownie wezwał kanclerz Angelę Merkel do ograniczenia napływu imigrantów do Niemiec. Szef CSU zagroził, że jeśli do niedzieli jego postulaty nie zostaną wysłuchane, Bawaria rozważy możliwość podjęcia działań na własną rękę. Merkel apeluje o cierpliwość.
Około 10-12 tysięcy sympatyków antyimigranckiego ruchu społecznego Pegida demonstrowało w poniedziałek wieczorem w Dreźnie na wschodzie Niemiec. Nie doszło, tak jak przed tygodniem, do starć z uczestnikami lewicowej kontrdemonstracji.