NATO

NATO

Pierwsi żołnierze batalionu NATO na Litwie

Na Litwę przybyło we wtorek 30 belgijskich żołnierzy, którzy będą służyli w powstającym tu wielonarodowym batalionie NATO pod dowództwem Niemiec. Zadaniem batalionu jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Steinmeier reaguje na słowa Trumpa o NATO: zobaczymy, co z tego wyniknie

Wypowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta, m.in. na temat NATO, wywołały zdumienie i zaniepokojenie w Brukseli - ocenił w poniedziałek szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Zaniepokojenie słowami Trumpa wyrazili także inni europejscy politycy. W wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" Trump uznał NATO za "przestarzałe".

Prawie tysiąc amerykańskich żołnierzy już w Polsce

W Polsce jest już prawie tysiąc żołnierzy z USA. W związku z ich przyjazdem na sobotę 14 stycznia zaplanowano serię imprez powitalnych w miastach wojewódzkich - poinformowali we wtorek rzecznicy rządu i MON, Rafał Bochenek i Bartłomiej Misiewicz.

Pierwszy amerykański czołg już w Polsce

Amerykańskie wojsko opublikowało zdjęcie, które przedstawia rozładunek pierwszego czołgu M1 Abrams na polskiej ziemi. Nie jest to pierwsza w ogóle taka maszyna w Polsce, ale pierwsza należąca do brygady pancernej, która właśnie jest przerzucana na wschód NATO. Jej uzbrojenie i żołnierze już od kilku dni docierają do Europy.

Amerykanie dopływają do Europy. Kawalerzyści z czołgami zostaną w Polsce

Pierwsze statki z amerykańską brygadą pancerną dopływają do Europy. Jak wynika z najnowszych informacji, jeszcze w styczniu liczący kilka tysięcy ludzi oddział z niemal setką czołgów skoncentruje się w Drawsku Pomorskim i Żaganiu. Później w Polsce zostanie między innymi jeden szwadron kawalerii uzbrojony w czołgi M1 Abrams.

Szef NATO nie martwi się o politykę Trumpa

Szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji dpa, że USA po objęciu władzy przez Donalda Trumpa nie przestaną popierać polityki Sojuszu i nie przestaną wzmacniać swej obecności wojskowej w Europie Wschodniej.

McCain w Estonii. Przypomniał dewizę Reagana

Najlepszym sposobem na zapobieganie niewłaściwemu postępowaniu Rosjan jest posiadanie silnej, wiarygodnej obecności wojskowej - powiedział szef komisji sił zbrojnych Senatu USA John McCain, który we wtorek przebywał w Tallinie. Ma to prowadzić do "pokoju poprzez (manifestację) siły" - dodał.