USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia i Polska podpisały w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony państw NATO wspólną deklarację na temat wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej.
Wysłanie amerykańskiej brygady pancernej do Europy to znak solidarności z NATO - stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak przyznał, cieszy się, że "prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Polski i spotka się z polskimi przywódcami". Poruszył również kwestię wydatków na obronność.
Myśliwce NATO, które wczoraj przechwyciły samolot z rosyjskim ministrem obrony na pokładzie i miały spięcie z eskortującymi go Su-27, były polskie. Potwierdziło to Dowództwo Operacyjne. Para polskich F-16 jest częścią kontyngentu pilnującego nieba państw bałtyckich.
Apelujemy do Rosji i Białorusi o zapewnienie przejrzystości i przewidywalności ćwiczeń "Zapad-2017" - oświadczył we wtorek goszczący na Litwie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
W związku z uchwalonymi przez Senat USA nowymi sankcjami wobec Rosji, Unia Europejska ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed samowolnym działaniem i podkreśliła konieczność transatlantyckiej jedności.
Niektórzy członkowie NATO wciąż używają rosyjskiego sprzętu wojskowego, co powoduje, że USA trudniej jest polegać na takich sojusznikach - oświadczył w czwartek kongresman Paul Cook na przesłuchaniu w Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała kraje NATO do przestrzegania obowiązku udzielania sobie wzajemnej pomocy w przypadku zagrożenia z zewnątrz zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.
Su-27 rosyjskiej Floty Bałtyckiej niespodziewanie dołączył się do sesji zdjęciowej amerykańskich bombowców nad Bałtykiem. Myśliwiec przez pewien czas leciał obok maszyn B-1 i B-52. Załoga jednego z tych pierwszych nagrała niespodziewanego gościa z bliska.
Na Litwie rozpoczęły się największe w tym kraju tegoroczne międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Geleżinis Vilkas (Żelazny Wilk). W manewrach bierze udział ponad 5 tysięcy żołnierzy z dziewięciu państw NATO, w tym z Polski.
Władze Macedonii rozważą zmianę nazwy kraju, by mógł on przystąpić do NATO - powiedział szef macedońskiego ministerstwa spraw zagranicznych Nikoła Dimitrow. Celem jest skłonienie Grecji, która nie zgadza się na nazwę "Macedonia", do wycofania sprzeciwu wobec członkostwa Skopje w Sojuszu.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek w Ogrodzie Różanym Białego Domu, że USA popierają i są w pełni przywiązane do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników.
Czarnogórska prokuratura skierowała do sądu sprawy dwóch liderów prorosyjskiej opozycji. Andrija Mandić i Milan Kneżević zostali oskarżeni o przygotowanie zamachu stanu w celu uniemożliwienia wejścia kraju do NATO. Grozi im do piętnastu lat więzienia za "utworzenie organizacji przestępczej".
Parlament Ukrainy wprowadził zmiany do ustawy o polityce zagranicznej. Zgodnie z założeniami, jedną z jej podstaw staje się dążenie do członkostwa państwa ukraińskiego w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że wstąpienie Czarnogóry do NATO nie wzmacnia bezpieczeństwa ani Sojuszu Północnoatlantyckiego, ani samej Czarnogóry. Ocenił, że Czarnogórze "nikt nie zagrażał", a członkostwo w NATO zostało jej narzucone.
Stany Zjednoczone pozostają przywiązane do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników - zapewnił wiceprezydent USA Mike Pence. Poinformował o tym we wtorek amerykański portal Politico.
W związku z przyjęciem Czarnogóry do NATO w jej stosunkach z Rosją wybuchł "dyplomatyczny pożar", którego nie ma kto gasić - ocenia dziennik "Kommiersant". Wskazuje, że nigdy dotąd Rosja nie reagowała tak silnie na przyjęcie do NATO nowego kraju.
Wraz ze złożeniem przez szefa dyplomacji Czarnogóry Srdjana Darmanovicia w Departamencie Stanu w Waszyngtonie instrumentów akcesyjnych kraj ten stał się 29. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. W skromnej ceremonii udział wziął premier Duszko Marković.
Kraje NATO odrzuciły propozycję prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana zorganizowania w przyszłym roku w jego kraju szczytu Sojuszu - podał w środę niemiecki dziennik "Die Welt".
Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę na Twitterze, że "pieniądze zaczynają napływać" do NATO, które będzie od teraz znacznie silniejsze. W czwartek na spotkaniu przywódców NATO Trump podkreślał, że większość sojuszników wciąż nie płaci wystarczająco na obronę.
"Wall Street Journal" polemizuje w piątkowym artykule redakcyjnym z zarzutami amerykańskich mediów, że prezydent Donald Trump nie opowiadając się w Brukseli jednoznacznie za artykułem 5. Traktatu Północnoatlantyckiego zawiódł sojuszników z NATO.