Kościół w Polsce

Kościół w Polsce

"Wasze zostanie w domu to wyraz troski i rzeczywistej miłości do innych". Apele duchownych do wiernych

Hierarchowie kościelni apelują do wiernych o nieprzychodzenie w niedzielę do kościołów i śledzenie transmisji mszy w mediach. Część duchownych, jak biskup gliwicki Jan Kopiec, wydało zarządzenie o odwołaniu wszystkich mszy i nabożeństw na terenach swoich diecezji. - Wasze zostanie w domu to wyraz troski i rzeczywistej miłości do innych - zwrócił się do seniorów metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś.

Msza w telewizji? Kardynał Nycz: człowiek starszy roztropnie zdecyduje

Msze święte w Polsce nie są odwoływane w związku z ryzykiem zarażenia się koronawirusem, ale arcybiskup kardynał Kazimierz Nycz podkreśla, że wierni powinni kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zachęca by osoby starsze przez jakiś czas zrezygnowały z uczęszczania do kościołów. – Człowiek starszy w sposób roztropny i mądry zdecyduje, że będzie przez jakiś czas oglądał mszę świętą w telewizji lub uczestniczył we mszy świętej radiowej – zwrócił uwagę metropolita warszawski.

Koronawirus a zamknięcie kościołów. Minister zdrowia: dzisiaj takich potrzeb nie ma

- Zwiększenie liczby mszy świętych jest podyktowane troską, żeby nie było sytuacji, że w kościele odległość między wiernymi była poniżej metra. Jest to zasadne i sensowne - przekonywał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o możliwe zamknięcie kościołów, z powodu rozprzestrzeniającego się w kraju koronawirusa, odpowiedział, że na ten moment "nie ma takich potrzeb". W środę w kraju odnotowano 25. przypadek zarażenia.

"Zwiększona ostrożność" w związku z koronawirusem. Prymas radzi, jak zachować się w kościele

"Zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności" - napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, odnosząc się do zagrożenia koronawirusem w Polsce. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak mówił, że jeżeli ktoś ma obawy, to nie musi się w kościele żegnać wodą święconą. Zapytany o podawanie dłoni w czasie przekazywania znaku pokoju, odparł, że w tej sytuacji "nie radziłby przesadzać".

Galopująca laicyzacja wśród młodych Polaków. "Zbieramy owoce z takiego nasienia, jakie żeśmy zasiali"

Nawet duchowni otwarcie mówią o galopującej laicyzacji młodego pokolenia. I nie są to publicystyczne tezy, a komentarz do wyników badań nad religijnością prowadzonych przez dziesięć lat w 106 krajach. Wynika z nich, że Polska jest światowym liderem spadku liczby wierzących wśród młodego pokolenia. Czy ci, którzy wiarę tego pokolenia powinni kształtować, widzą ten problem? Z czego ich zdaniem wynika i czy da się ten trend odwrócić? Materiał Magdaleny Raczkowskiej-Kazek z magazynu "Czarno na białym".

"Przez taką postawę arcybiskupa Kościół traci wiernych"

Arcybiskup Marek Jędraszewski chętnie zabiera głos w sprawach politycznych. Czy da się go pogodzić z chrześcijańskimi wartościami i nauczaniem papieża Franciszka? - Ja się wtrącam w politykę, pan się wtrąca w politykę, arcybiskup też się wtrąca - ocenia publicysta Tomasz Wiścicki z czasopisma "Więź". Anna Nizegorodcew ze wspólnoty Wiara i Społeczeństwo uważa, że "przez taką postawę arcybiskupa Jędraszewskiego Kościół katolicki traci wiernych". Materiał magazynu "Czarno na białym".

Kościół katolicki obchodzi Dni Judaizmu

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział w czwartek w Gnieźnie w trakcie obchodów XXIII Dnia Judaizmu, że chrześcijanie nie są w stanie odciąć się od judaizmu. - Byłoby to dla nas nie tylko nieowocne, ale też wprost samobójcze – ocenił.

Nowe zasady ślubów kościelnych

Kościół katolicki w Polsce zmienia zasady zawierania małżeństw. Zaczną obowiązywać już w tym roku, a ich celem jest ograniczenie zawierania małżeństw nieważnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Katechetka ośmieliła dziewczynki do mówienia. Sąd: ksiądz przyznał się do molestowania

Tą jedną lekcją - rozmową i działaniem - przerwała molestowanie, którego wobec kilku dziewczynek miał dopuszczać się ksiądz. Kiedy nauczycielka opowiadała dzieciom o tajemnicach, nie spodziewała się, jaką tajemnicę mogą skrywać jej podopieczne. Mariusz W. musiał trafić przed sąd, by przyznać się do winy. Maria Mikołajewska dotarła do księdza i zbadała historię, w której krzywdzone dzieci znalazły pomoc w szkole i jej pracownikach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Zarzuty wobec metropolity gdańskiego. "Czy tutaj nie nadużyto zaufania Ojca Świętego?"

Najbardziej dramatyczne i przerażające jest to, że taka naganna moralnie postawa spotykała się z biernością hierarchów i innych duchownych - mówił w "Kropce nad i" były ksiądz dr Piotr Szeląg o zarzutach pod adresem metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. - Dzisiaj biskupi mówią po kolei, że każdy biskup jest podległy tylko Ojcu Świętemu, ale czy tutaj nie nadużyto zaufania Ojca Świętego, doprowadzając do kolejnych, jakże szkodliwych nominacji w dwóch co najmniej diecezjach w Polsce - podkreślił ksiądz profesor Alfred Wierzbicki.

Mówi publicznie o zarzutach wobec arcybiskupa Głódzia. "To jest wyraz troski o Kościół"

- Kluczową sprawą w tego typu sytuacjach jest dobro ludzi. Trzeba myśleć w kategoriach dobra ludzi, zwłaszcza tych, którzy są skrzywdzeni lub którzy czują się skrzywdzeni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ksiądz profesor Adam Świeżyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się do zarzutów pod adresem metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, które dotyczą zachowania hierarchy wobec podwładnych.

"Przemoc, niszczenie, destrukcja". Świadectwa księży i mocne zarzuty pod adresem arcybiskupa

Ubliżanie, publiczne poniżanie i psychiczne znęcanie się - takie zarzuty padają pod adresem metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. - Przemoc, niszczenie, destrukcja - dodaje anonimowo proboszcz jednej z gdańskich parafii. Świadectwa w tej sprawie księża przedstawili w listach do watykańskiego nuncjusza w Polsce. Reporterzy "Czarno na białym" w TVN24 dotarli do tej korespondencji i jako pierwsi opublikowali jej fragmenty.

Seminaria sprawdzają seksualność. Nie chcą pedofili i homoseksualistów

Nowe zasady sprawdzania seksualności kandydatów do seminariów duchownych. Testy psychologiczne mają odrzucać kandydatów z zaburzeniami seksualnymi, takimi jak między innymi skłonności pedofilskie. Kontrowersje budzi jednak to, że jedynym wymienionym zaburzeniem jest orientacja homoseksualna. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II. Episkopat wyraża zgodę

"Episkopat wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II - Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich" - poinformowała we wtorek Konferencja Episkopatu Polski. Kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do Watykanu o "rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym" - dodano.